Elrágcsálnál egy kis krétát jéggel vagy megkóstolnád a homokot? Nem őrültél meg, csak lehet, hogy vashiányos vagy!

Borítókép: Elrágcsálnál egy kis krétát jéggel vagy megkóstolnád a homokot? Nem őrültél meg, csak lehet, hogy vashiányos vagy! Forrás: Unsplash/Kike Salazar
A vashiány rengeteg embert érintő probléma, melynek kialakulásakor az egyes tüneteket nem érdemes félvállról venni. A vashiány tipikus jelekben mutatkozhat meg, bár vannak, akik csak sok idő múltán jönnek rá, hogy mivel is állnak szemben. Jó tudni, hogyha szervezetünk a vas csekély mennyisége miatt vészriadót fúj, a közismertebb jeleken túl vannak kevésbé ismert, ám annál jelentőségteljesebb egyéb tünetek is.

A vashiány (előrehaladottabb esetben pedig a vérszegénység) rengeteg embert érint manapság, és sokan nincsenek is tisztában a hiányállapot fennállásával, pedig a helyzet orvoslása teendőink listáján az első helyeken kell, hogy szerepeljen.

Milyen általános tünetei lehetnek a vashiánynak?

Csecsemőkorban a huzamosabb ideig fennálló vashiány komoly problémákhoz is vezethet, ilyen késleltetett fejlődés vagy éppen egyes viselkedészavarok megjelenése. Persze felnőtt korban ezek a problémák már nem igazán jöhetnek be a képbe, azonban egyéb gondok hamar felüthetik a fejüket.

A legtipikusabb tünetek közé tartozik az állandó fáradtságérzet. Természetesen azt, hogy valaki fáradt és gyenge, számos tényező kiválthatja, azonban, ha a probléma rendszeresen fennáll, érdemes elgondolkodni, nem vashiány áll-e a háttérben? A kimerültség érzésen és a kábaságon túl a sápadtság, a fejfájás, a légszomj vagy éppen a szédülés is tipikus tüneteknek számítanak, de akkor is gyanakodhatunk, ha végtagjaink – így a kezünk vagy a lábunk – folyton hideg, és nem megfelelő a vérellátásuk.

A vashiány az arcon is megjelenhet, száraz és durva arcbőr formájában, de a szokásostól eltérő, halovány, fakó arcszín is erre a hiányállapotra utalhat. A körmök betöredezhetnek, a hajszálak elvékonyodhatnak, szemeink alatt sötét karikák jelenhetnek meg, és a száj körül megnő a fertőzésveszély és a berepedezés.

Forrás: Unsplash/Valeria Ushakova

Vasra a szervezet összes sejtjének szüksége van

Jó tudni, hogy a vas központi szerepet kap szervezetünk oxidatív energiaszolgáltatásában, és szerveink mindegyikének alapvető működését is meghatározza ez a fontos nyomelem. A szervezet vaskészlete kétfajta vasból áll, aktív vasból és raktározott vasból. Az aktív vas a hemoglobinokban, illetve a mioglobinban tölt be fontos szerepet, a raktározott vas jó része pedig a májban és a csontvelőben található.

A vasat bevihetjük szervezetünkbe természetes módon pl. élelmiszerek által, de vásárolhatunk kiegészítő vaspótlást elősegítő kapszulákat is étrend-kiegészítők formájában.

Ahhoz, hogy a vasat pótoljuk, érdemes sok hüvelyest, szárított gyümölcsöket, belsőségeket, vörös húsokat, sötét színű leveles zöldségeket, magvakat, tojást és sok tenger gyümölcsét fogyasszunk. Vannak azonban olyan élelmiszerek, melyek csökkentik a vas felszívódását. Nem árt vigyázni a csersavval, mely megtalálható például a kávéban vagy a teában, a szójával, illetve a kalciumban gazdag ételekkel pl. tej, teljes kiőrlésű termékek.

Tudd meg galériánkból, mik a vashiány tünetei, melyekre eddig nem is gondoltál!