Vándortábor? Mi az?

Borítókép: Vándortábor? Mi az?
Hol vannak még jó vándortáborok? Miért jó a vándortábor?

A biciklis, vízi vagy gyalogos vándortábor önellátásra berendezkedett, egyik helyről a másikra vándorló táborozási forma. Hajdan közkedvelt volt, ma sajnos kevésbé, pedig életre szóló élményt ad, és környezettudatos, természetszerető és -védő embert farag a fiatalokból.


További táboros cikkekért klikk a képre


„A Gyermekek Táborozásáért Alapítvány 20 éve fáradozik a vándortáborok népszerűsítésén. Sokan érdeklődnek a valódi tábori élmény, a természet-közeli kikapcsolódás után, de mind kevesebb fel-nőtt vállalja az ilyen táborok szervezésének többletmunkáját és költségét. Idén alapítványunk ezért csak egy vándortábori útvonalat hirdetett meg (Fertőd és környéke), a hangsúlyt áthelyezte állótáborok szervezésére, de nem adjuk fel azt a törekvésünket, hogy a következő években bővítsük a vándortábori túraútvonalak számát” – mondja Zöld Orsolya, az alapítvány munkatársa.
Az alapítvány saját tábor megszervezésében is segíti a hozzá forduló pedagógusokat, magánszemélyeket. „Biztosítunk szállást és lehetőség szerint programokat, attól függően, hogy acsoport milyen költségekre hajlandó. Van, aki kész tervekkel keres meg minket, van, aki az egész hét meg-szervezését ránk bízza, de olyan is előfordul, hogy csak egy délutáni program levezénylését bízzák ránk” – teszi hozzá Zöld Orsolya.
A CSEMETE Természet- és Környezetvédelmi Egyesület 2001 óta szervezi a Kéktúra vándortábort, melynek népszerűsége évről évre nő. A résztvevők a tábor egy hete alatt 100–150 kilométeres távot tesznek meg hagyományos, „bakancsos-hátizsákos” túrázás formájában. Minden este máshol vernek sátrat, hol kempingben, hol a focipálya szélén, hol egy erdei tisztáson. Évente más hegyet választanak: tavaly aGerecsét járták be, idén a Vértest tervezik. Akísérő autó csak a sátrakat és az élelmiszert szállítja, asaját holmiját mindenki maga viszi a hátán. Bár avándortáborba 6-tól 70 éves korig lehet jelentkezni, a csapat zömét felső tagozatos általános iskolások és középiskolások teszik ki.
„Az évek során egyre többen jelentkeznek vándortáborunkba. Aki egyszer belekóstolt avándoréletbe, az jövőre biztosan újra eljön. Acsapat magját arégebbi túrázók alkotják, de 30százalékban mindig jönnek újak is. A lemorzsolódás nem jellemző. Idén már 60–70 fő indul útnak – büszkélkedik Bojtos Ferenc, az egyesület iroda- és táborvezetője. -– Sajnos azonban mi vagyunk aki-vétel, a táborozás, így avándortábor sem divat ma már. Egyre kevesebben választják a vakáció ilyen formáját. Programtúlkínálat van, és a tehetősebb szülők inkább magasabb komfort fokozatú elfoglaltságot választanak gyerekeiknek. A tanárok sem túl motiváltak. Kevés az idő, még kevesebb az anyagi forrás a táborok meg-szervezéséhez.” ı

A Gyermekek Táborozásáért Alapítvány, www.gyermektabor.hu, Zöld Orsolya: +36-30-939-0350, +36-1-395-6540 • CSEMETE Természet- és Környezetvédelmi Egyesület, www.csemete.com, Bojtos Ferenc: +36-20-328-9433, +36-62-424-392

Megjelent az Éva magazin 2010 májusi számában,