Ötvös Edina: "Ha rendszerességet teszünk a folyamatainkba, akkor könnyebb lesz a rendet is fenntartani a táplálkozásunkban"

Borítókép: Ötvös Edina: "Ha rendszerességet teszünk a folyamatainkba, akkor könnyebb lesz a rendet is fenntartani a táplálkozásunkban"
Van 20 perced? sorozatunk legutóbbi részében Ötvös Edina egészségsherpával beszélgettünk a home office alatti táplálkozás fontosságáról. Szó esett tervezésről, praktikus előkészületekről és testsúlyunk kordában tatásáról.

Nincs olyan ember, aki ne ismerné azt a fogalmat, hogy home office. 2 éve a coviddal, kénytelen kelletlen, mindenki, aki eddig irodai munkakörnyezetben dolgozott, megnyitotta az otthoni irodát. Lett egy asztala, egy széke, szerencsés esetben egy félreeső helysége, ahol folytathatta azt a munkát, amit addig az irodában végzett.

Ám amíg a munka igaz, online formában, de folytatódott, addig azok a napi rutinok, minthogy felöltözünk, munkába megyünk, napközben jövünk-megyünk, akár ebédelni elsétálunk, ezek szinte teljesen megszűntek.

Egy nem reprezentatív felmérés szerint, a megkérdezett 1400 ember 33.2 %-a úgy érzi, hogy a 2000 februárja és 2021 februárja közötti időszakban egészségtelenebbül evett. 2 órával megnőtt a monitor előtt töltött idejük, ezzel egyetemben az üléssel töltött idő száma is. Súlygyarapodásról számoltak be és az addigi testmozgásra fordított idejük szinte nullára csökkent vagy legalább is nem maradt meg a rendszeres testedzés: nem mentek munka után az edzőterembe vagy épp a futópályára.

Mi a szakmai tapasztalatod a témában? Éreztél-e olyan tendencianövekedést az elmúlt években, ami a home officeban töltött időszak alatti testsúlygyarapodás problémájára mutatott rá? Illetve változott az étkezésünk?

Picit több mint 2 éve annak, hogy megtapasztaltuk, milyen is az, amikor kötelező otthon dolgozni. Így ma már tudjuk, hogy a home office is munka, csak más környezetben és ehhez kapcsolódóan persze minden más, így az étkezésünk, az életmódunk is. Nem tudtunk leszaladni a sarki kifőzdébe vagy beugrani az üzemi étkezdébe ebédelni, ahol már szinte előre tudják, mit fogunk kérni: nekünk kellett tudni és teljesíteni a vágyainkat, sőt nemcsak a saját igényünket kellett kielégíteni hanem a többi éhes szájat is, akik velünk egy háztartásban élnek. A bevásárlás még csak –csak megoldható volt, de a főzés és az ezzel kapcsolatos tennivalók igencsak igénybe vették a türelmünket és hát mondjuk ki az időnket is, amellyel amúgy is hadilábon álltunk, otthon meg különösen. Valahogy hiába spóroltuk meg a munkába járás utazási idejét, mégsem lett hosszabb a napunk. Így azt a plusz időt, amelyet a főzésre, étkezésre kellene fordítanunk, nehezen tudtuk előteremteni.

Mindez abból fakadt, hogy nem volt időnk és rutinunk abban, hogy a főzés/étkezés napi rutinját egyik napról a másikra elsajátítsuk, sőt nemcsak ennek a rutinja, de a napi rutinunk is felborult a home office elindulásakor. Mivel holisztikusan tekintek az egészségünkre, így nemcsak az étkezés hiányosságaival szembesültem, hanem a mozgás és életmódbeli változásokkal is, amelyek gyakran nem jó irányba módosultak, és ezáltal elindult a hízás, a mozgásszegény életmód, és erősebb lett a streszhatás is, hisz az új élethelyzethez eleinte nehéz volt igazodni.

Most, hogy már nem vagyunk bezárva és visszatekintünk a kezdeti tétova lépéseinkre, láthatjuk, hogy mennyit fejlődtünk ezen a területen is és aki észrevette, hogy változtatnia kell, azok mára már le is adták a felesleges kilókat.

Mik azok az alapvető pontok/elvek, amiket home officeben dolgozóként is szem előtt kell tartani az étkezés tekintetében?

A helyzet ma már szerintem egyszerűbb, mint 2 évvel ezelőtt volt, amikor még nagyon gyerekcipőben járt a home office munkavégzés, ma már egyre jobban belejöttünk, illetve időközben visszakaptuk azt a szabadságot, hogy bejárhatunk az irodába és a gyerekek mellett sem kell ülni tanulás közben.

Az, hogy a főzés és az étkezéssel kapcsolatos igények mennyire alakultak át családon belül a home office hatására, az háztartásonként változó. Gondoljunk csak egy mezei hétvégére, amikor együtt a család sokszor a legnagyobb nehézséget nem is a főzés okozza, hanem az, hogy kitaláljuk, mit is együnk. Gyakorlott háziasszonyok/férjek ilyenkor megkérdezik a család különböző korú tagjait, hogy mi is legyen a menü, amitől csak jobban összezavarodik minden: kiderül, hogy mindenki mást szeretne enni vagy megkapjuk a legfőbb segítséget, mindegy, csak finom legyen. Ismerős mondatok, probléma? És ez a helyzet még nehezebb hétköznap, ha mindezt a munkánkkal is össze kell egyeztetni....

.... sok-sok témát érintettünk még Edinával, az Edinaturally márka megalapítójával a live alatt, amiket a lenti videóban meg is tudsz nézni, hallgatni:

Galériánkban nyomon követheted Jennifer Lopez alakformáló diétáját