Legyengült immunrendszer és enerváltság: 8 tipp, hogy egészségesen átvészeld az évszakváltást és elkerüld az őszi betegségeket

Miért vagyunk ősszel betegebbek?
Először is azért, mert a nyári vitaminkészleteink kimerülnek. A nyár alkalmával sok napfényhez, és azáltal D-vitaminhoz jutunk, illetve a finom friss nyári gyümölcsök és zöldségek is jócskán hozzásegítik szervezetünket az egészséges működéshez. Ha azonban beköszönt az ősz, már nem ér minket annyi napsütés, és valljuk be, a nyári extra vitamindús friss idénynövények is eltűnnek a boltok polcairól, hiszen helyüket átveszik az őszi szezonális különlegességek.
Amint a szervezet kicsit is legyengül, sokkal fogékonyabb a különböző betegségekre, melyeken a hűvös idő, az esős nyirkos közeg és a szél sem segít. Jellemzően ilyenkor előtérbe kerülnek a meghűléses betegségek, a felső légúti panaszok, a húgyúti fertőzések és a felfázás, illetve az ízületi problémák. A hűvös levegő nagyban próbára teszi a nyálkahártya ellenálló képességét, és azáltal, hogy a gyerekek visszatérnek a közintézményekbe, mi, felnőttek pedig a nyári szabadságunkból újra munkába állunk, megnő a haza hozott vírusok száma, melyek általában cseppfertőzéssel terjednek.

Az immunrendszer számos ok miatt legyengülhet
Fentieken túl az immunrendszer gyengülését a helytelen táplálkozás, a kevés testmozgás, a csökkentett folyadékbevitel és a környezeti terhelések is okozhatják. Ezeken kívül természetesen a káros szenvedélyek (dohányzás, fokozott alkoholfogyasztás stb.) sem tesznek jót az egészségünknek, csakúgy, mint a bennünket ért stresszhatások, amik mentálisan legyengíthetnek minket. Hogyha szervezetünk számára nem pótoljuk megfelelő mennyiségben az ősszel szükséges, elengedhetetlen fontosságú vitaminokat, szintén különböző betegségekkel találhatjuk szemben magunkat.
Hogy a bacilusoktól elrugaszkodjunk, érdemes pár szót ejteni az őszi reumás panaszokról is, hiszen a hideg fokozhatja az ízületi panaszokat, és kellemetlen fájdalmat okozhat az arra hajlamosaknál. Az allergiáról ne is beszéljünk, mely sokszor az őszi évszakban is elhúzódik a különböző növények pollenjének hatására, ugyanis a parlagfű, a pázsitfűfélék vagy éppen az üröm is bőven ontja magából a szemviszketést, a torokkaparást és az orrfolyást kiváltó pollenjeit.