Az egészség nem életkor, hanem hozzáállás kérdése – Beszélgetés Lakatos Péterrel

Borítókép: Az egészség nem életkor, hanem hozzáállás kérdése – Beszélgetés Lakatos Péterrel Forrás: Envato/YuriArcursPeopleimages
Az egészség nem csupán az izmokról vagy az étrendről szól. Nem is pusztán arról, hogy hány kilót nyomunk ki a padon. Az egészség ma már egy sokkal összetettebb kérdés: test, lélek, gondolkodásmód, közösség, alvás, regeneráció és légzés – minden összefügg mindennel.

Ebben a beszélgetésben egy olyan szakembert állítok a középpontba, aki évtizedek óta nemcsak formában van, de formát is ad: példát, struktúrát, víziót. Lakatos Péter nem trendeket követ, hanem irányokat jelöl ki. Ő az, aki már akkor a hosszú távú, fenntartható egészségről beszélt, amikor más még csak a „kockahas” után futott.

Engem hosszú évekre mellékvágányra vitt a szorongás és az anorexia – de belül mélyen fejlődtem, és mára rendszerszinten látom az összefüggéseket. Péter utat mutatott, következetes maradt, és közben közérthetővé tette azt, ami sokak számára bonyolultnak tűnhet. Két különböző háttér, mégis egy irány: a mozgás, a tudatosság, a hit abban, hogy bármely életkorban érdemes és lehetséges tenni magunkért.

Ez a beszélgetés több, mint kérdések és válaszok sora – ez egy térkép, amely segíthet elindulni. Kortalanul.

Forrás: Kovács Ágota

– A mi családunkban a sport nem képviselt értéket, nálunk a művészetek, könyvek, az utazás és a zene volt a meghatározó. Én kakukktojásnak számítottam. Nálad ez hogyan alakult – mesélj egy kicsit, milyen háttérből indultál?

– Sporttal kezdődött minden, sportos osztályba is jártam, sőt korán ki is választottak, mert remek labdaérzékem volt. Már 6 évesen versenyszerűen úsztam, ami most tényleg furcsán hangzik, de nálunk a sport kiemelten fontos volt a családban. Valahogy meg sem fordult a fejemben, hogy lehet sport nélkül élni, hiszen így szocializálódtam.

– Mi motivált arra, hogy edzői pályára lépj? Volt valami döntő élmény, fordulópont, mint nálam vagy fokozatosan kristályosodott ki benned, hogy az edzői pályát válaszd hivatásnak?

– Nagyon jó edzőim voltak és megfogott, hogy milyen pozitív módon lehet az ember hatással mások életére. Volt egy kitérő az üzleti világba – HBO majd a UPC Magyarország. Megérte ez a kitérő, mert amit ott kommunikációról, üzletről tanultam, pótolhatatlan. Idővel azonban visszahúzott a szívem a hivatásomhoz.

– Hogyan alakult a pályád az évek során, milyen állomásai voltak? Volt olyan időszak, amit különösen meghatározónak érzel a szemléleted szempontjából?

– Persze, voltak ilyen pontok. Az első talán az, hogy bejött az életemben a Krav-Maga, ami egy izraeli önvédelmi rendszer. Ebből jött a találkozás a kettlebell-lel és végül a Brazil Jiu Jitsu és a Buteyko Clnic módszer, ami szintén hatalmas inspiráció volt. Elképesztő edzőket és mentorokat ismertem meg az évek során, akik valódi legendák és akiktől tanulni nagy megtiszteltetés.

– A Movelab programmal új szintre emelted a szakmát. Mi inspirált a program létrehozására? Milyen célokat tűztél ki vele és hogyan fogadták a résztvevők? Valamint van olyan visszajelzés vagy eredmény, amire különösen büszke vagy?

– A Movelab egy anyahajó, ahol olyan oktatókat képezünk tovább, akik hasonlóan gondolkodnak mozgásról, edzésről vagy az ehhez kapcsolódó társtudományokról. A célunk az, hogy azokat az edzőket friss és hiteles képzésekkel szolgáljuk ki, és ezt azt hiszem sikerült. Most a célunk az, hogy olyan edzői továbbképzésink legyenek, amelyekkel az edző kollégák képesek legyenek a 40+ kliensekkel dolgozni.

Forrás: Lakatos Péter

– Korábban az élsport, majd az „úri sport”, később a rekreáció, a testépítés, a fitnesz, a ‘80–90-es években a Weider-korszak, a wellness vált uralkodóvá – és most úgy tűnik, elérkeztünk a longevity időszakához. Péter, a nevedet sokan a longevity fogalmával, vagyis a hosszú, egészséges életminőség fogalmával kötik össze. Szerinted mit jelent valójában a longevity, és vannak-e különösen fókuszban levő területei?

– A longevityben benne van minden, ami eddig csak izoláltan létezett, legyen az közösség, alvás, regeneráció, táplálkozás, fénykörnyezet, mozgás vagy légzés. Ez egy nagy, egyesítő szemlélet, ahol nem a teljesítmény van a fókuszban, habár az természetes, hogy egy egészséges és esztétikus test képes nagy teljesítményt elvégezni.

– Íróként is aktív vagy – mit jelent számodra az írás?

– A könyveket magamnak írom, ezek az én jegyzeteim mindenről, amit tanulok. Szeretek írni, mert ez nálam a tanulás és tanítás része és ha nem tehetném, akkor ez a terápia kiesne az életemből.

– Melyik műved áll hozzád a legközelebb? Mit szeretnél, hogy az olvasóid ebből leginkább hazavigyenek?

– Mindig az utolsó, de azt gondolom az Életmentő izom kifejezetten jól sikerült.

– A légzés témáját sokszor hangsúlyozod. Miért tartod kulcsfontosságúnak a helyes légzéstechnikát?

– Emlékszem, hogy a hosszútávfutásnál kérdezgettem sportedzőket a helyes légzésről, de nem igazán volt egységes álláspontjuk. A közelmúltban azonban több szakembertől is hallottam, hogy a helyes légzés a teljesítményünkre nézve hihetetlenül meghatározó.

– A könyvedben tudsz gyakorlati tanácsokat is adni ehhez?

– A könyvem tele van gyakorlati tanácsokkal, mert mániám, hogy a dolgoknak kell, hogy legyen gyakorlati haszna. A légzés hat az elménkre, testünkre, szellemünkre. Egy olyan társadalomban, ahol az alvás kritikusan alulbecsült tevékenység, ezzel és a légzéssel foglalkozni különösen hálás tevékenység.

– Mostanában milyen új projekten dolgozol, és mire készülsz a közeljövőben?

– A longevity témában karácsonyra jelenik megy az új könyvem, valamint longevity képzésünk is indul szakemberek számára. Szervezésben van a Kortalanul konferencia és sokat dolgozunk a Kortalanul Podcast esetén is!

– Van olyan feltöltődés számodra, ami nem kapcsolódik a szakmádhoz, mint nekem például a rajzolás? Vagy esetleg van valami olyan sportág, ami neked is újdonság, kihívás?

– Nekem ez a szenvedélyem, hivatásom a sport. Nem kell kipihennem, mert imádom csinálni. De egyre több alkalommal ülök be az autómba, hogy távoli helyeken sétáljak hatalmasokat.

Lakatos Péterrel beszélgetni inspiráló, és megerősítő volt számomra. Bízom benne, hogy téged is meggyőztünk, hogy az egészség nem életkor, hanem hozzáállás kérdése.

Remélem, hogy ez a beszélgetés sokaknak ad lendületet és eszköztárat az elinduláshoz hiszen: Sosem késő újrakezdeni, sosem késő jobban lenni.

És ezt magamnak is mondom! Köszönöm az interjút Péter!