Szívbarát étrend 50 felett: 10 étel, ami csökkenti a vérnyomást és támogatja a szív egészségét

A magas vérnyomást számos dolog kiválthatja, mindegyik közül a leggyakoribb az életmódunkkal összefüggő tényezők sokasága. A magas vérnyomás az egyik leggyakoribb egészségügyi probléma a földön, és direkt nem betegségként hangsúlyozzuk, hiszen bár kialakulásában már meglévő betegségek is szerepet játszhatnak, az életmódunk is nagyban rányomhatja a bélyegét. Éppen ezért fontos a változókor után is tudatosan kialakítani a szokásainkat és a napi rutinunkat, hogy a magas vérnyomás ne állandó betegséggé, hanem kezelhető, átmeneti állapottá váljon.
A magas vérnyomás okai: genetika és betegségek
Sajnos a genetikánk nyakig benne lehet a magas vérnyomás kialakulásában, és ebben az esetben kevés ráhatásunk lehet a dolgokra, mivel arról végképp nem tehetünk, hogy mit öröklünk feljebbmenőinktől. Genetikai tényezők mellett számos betegség okozhat magas vérnyomást. Ilyenek a csökkent kiválasztás által bekövetkezett vesebetegségek, a pajzsmirigyproblémák, a Cushing-kór, illetve egyes alkalmazott gyógyszerek nem várt hatása pl. fogamzásgátlók.

A magas vérnyomás okai: az életmód
Az olyan tényezők, mint az étrend, a stressz és az életmódbeli döntések, mind szerepet játszanak a vérnyomás ingadozásában. Ha nem eszünk elég egészségesen, helytelen tápanyagokat, cukros, szénhidrátdús és ultrafeldolgozott zsíros, koleszterinben gazdag ételeket választunk a mindennapi étkezések alapjául, megemelkedhet a vérnyomásunk. Csakúgy, mint egyes szenvedélybetegségek esetén pl. dohányzás, alkoholfogyasztás. Az elhízás szintén kockázati tényező, ugyanis rengeteg kutatás alátámasztotta már, hogy az extrém testsúly hatalmas terheket ró a szív- és érrendszer egészére – így a vérnyomásra is. Hasonló a helyzet a bennünk felgyülemlett frusztrációval és a krónikus stresszel, mely során a szervezet stresszhormonokat felszabadítva összeszűkíti az ereket, károsítja a szívet és növeli a szívverést.
A magas vérnyomás a legtöbb esetben megelőzhető, mindennek a kulcsa az egészséges, vitaminokban, kedvező zsírokban és tápanyagokban gazdag ételek előnyben részesítése. Ne felejtsük, hogy a problémákat elkerülvén érdemes a kiegyensúlyozott táplálkozás mellett rendszeresen mozogni, hiszen a sport jó hatással van a fizikális és mentális egészségünkre, csökkenti a stresszt, és még szuper alakformáló hatása is van. A táplálkozás területén szerencsére sok olyan szuperélelmiszer van, mely természetesen támogatja a szív egészségét azáltal, hogy javítja a keringést, csökkenti a szervezet gyulladásait és elősegíti a kiegyensúlyozott vérnyomást.