Hasi panaszok, mentális problémák, fertőzésekre való hajlam: így jelzi a szervezeted, hogy tápanyaghiányban szenved

Borítókép: Hasi panaszok, mentális problémák, fertőzésekre való hajlam: így jelzi a szervezeted, hogy tápanyaghiányban szenved Forrás: Pexels/Antoni Shkraba
A megfelelő táplálkozás egészségünk szempontjából kulcsfontosságú, hiszen az egészséges életmód – számos más tényező mellett – a hosszú élet titka. Szervezetünk rengeteg módon jelezheti, ha bizonyos tápanyagok és vitaminok hiányoznak belőle.

Manapság azt gondolhatnánk, hogy a normális étkezés keretein belül minden fontos tápanyagot, vitamint és nyomelemet beviszünk a szervezetünkbe, amire az alapvető életfunkcióink fenntartásához szükségünk van. A boltok polcain minden igényt kielégítő ételekhez és élelmiszerekhez juthatunk, sajnos azonban óhatatlan, hogy minden igyekezetünk ellenére valamely tápanyagból nem jut annyi a szervezetünkbe, hiányuk következtében pedig számos egészségügyi problémával találhatjuk szemben magunkat.

A helyzeten az sem segít, hogy annak ellenére, hogy az egészséges életmód és annak követése napjainkban rettentően felértékelődött, mégis, sok olyan ételt választunk, ami nincs jó hatással a szervezetünkre. Ilyenek például a túlzottan zsíros, bő olajban sült ételek, a cukros édességek, az üres kalóriákkal megtűzdelt nassolnivalók – egy szóval az ultrafeldolgozott élelmiszerek.

A kor előrehaladtával még inkább fontossá válnak egyes vitaminok és ásványi anyagok, hiszen a szervezet veszít a mennyiségükből. A különböző tápanyagok – szervezetünk építőköveiként számos olyan jótékony vegyületet tartalmaznak, melyek nem csupán az egészséges életfolyamatokhoz így pl. az alapanyagcseréhez vagy az emésztéshez járulnak hozzá, hanem kellő energiával is ellátják a szervezetünket. A vitaminok olyan szerves vegyületek, melyek nélkülözhetetlenek számunkra, és sokszor nem jutunk hozzájuk a természetes alapanyag-bevitel keretein belül, ezért nagyon fontos pótolnunk őket.

Forrás: Unsplash/Kateryna Hliznitsova

Az egyes életkorokban felértékelődnek a különböző vitaminok

Alapvetően elmondhatjuk, hogy ugyanazokra a vitaminokra és ásványi anyagokra van szükségünk egész életünk során, ám életkortól függően, egyes életszakaszainkban mindig van egy-egy olyan, melynek funkciója felértékelődik. Gondoljunk csak a pici újszülött babáknak szükséges K-vitamin-pótlásra, mely a véralvadási rendellenességek kiküszöbölésére adandó, vagy a kisgyermekkorban oly meghatározó kalciumra, mely az intenzív növekedési időszakokban az egészséges csontok és a fogak meghatározó eleme, és itt van a magnézium is, mely az idegek állapotáért – így a megfelelő tanulási és koncentrálási funkciókért, illetve a nyugodt alvásét is felelős. Ha gyermekvállalás előtt állunk, fontos a megfelelő vasról, folsavról és B-komplexről gondoskodni, erős menstruáció esetén pedig érdemes szintén kellő mennyiségben pótolni a vasat a szervezetünkben. A 40-es éveinktől érdemes több omega-3 zsírsavat bevinni a szervezetünkbe, az ötödik X-en túl pedig a csontritkulás elkerülése végett ismét felértékelődik a kalcium.

Természetesen az alapvető vitaminok, mint a C-vitamin, illetve a D-vitamin egész életünkben kiemelten fontosak, ugyanis míg előbbi antioxidáns védelmi funkciót tölt be, illetve szabályozza az anyagcsere folyamatokat, illetve nélkülözhetetlen a kollagén előállításához, addig utóbbi többek között erősíti az immunrendszert, enyhíti a stresszt, illetve erősíti a csontokat. Az egyéb vitaminszükségleteinket általános állapotunk, alapbetegségeink és krónikus betegségeink is meghatározzák.

Olvasd el galériánkból, hogyan jelzi a szervezet, ha tápanyaghiány áll fenn!