Száraz és repedezett az ajkad? Nem minden esetben az időjárás okolható érte!
Való igaz, hogy a kicserepesedett ajkak leginkább a téli hideg időszakhoz köthetők, hiszen a hűvös és a szél nem csupán a bőrt teheti próbára, hanem ilyenkor ajkaink is komoly kihívás elé néznek. A bőr kiszáradhat ezen a területen, mindezzel cserepessé válik, ami azt eredményezi, hogy elkezd húzódni, amit akarva-akaratlanul is sokszor nyalogatással próbálunk ellensúlyozni. Ez azonban sajnos alapvető hiba, amit elkövethetünk, ugyanis bár lehet, hogy úgy tűnik, hogy a nyállal biztosítjuk az ajkak számára a kellő nedvességtartalmat és hidratálást, mégis, a folyamatos nyálazás később csak még inkább kiszáríthatja a szánkat.
Talán nem is gondolnánk, de nem csupán a hidegben vagy a szélben repedezhet ki az ajkunk, hanem a napsütés is fokozza a kiszáradás kockázatát. Mivel az ajkakban kevesebb melanin található, így gyorsan leéghetnek, tehát nincsenek védve a napsugarak káros hatásaitól.
Az időjárási viszonyokon túl
Az időjárási viszontagságokon kívül még számos oka lehet annak, hogy szárazak az ajkaink, néha pedig nem árt a probléma mélyére ásni, hiszen komoly problémákkal is szembe találhatjuk magunkat.
Bármilyen meglepő, de előfordulhat, hogy a rosszul megválogatott sminktermékek pl. rúzsok is okozhatnak irritációt az ajkakon, melynek következtében a szájon található bőr hámlani kezd, érdessé válik és elkezd húzódni. További kockázati tényező a bőrérzékenység és az ekcéma is, hiszen akinek atópiás a bőre, ott az ajkakon és azok körül is kialakulhat szárazság és bőrirritáció. Ilyenkor a kérdéses terület begyullad, viszketni kezd, kipirosodik és mindez fájdalommal is járhat.
Általános probléma, ha dehidratáltak vagyunk, ugyanis a szervezet kiszáradása a szájon is jelentkezhet. Ennek orvoslásaképpen mindig fogyasszunk megfelelő mennyiségű folyadékot. A száj szárazságát és a sarkok kirepedezését gombás fertőzés is okozhatja, mely szintén vörös foltokkal és fájdalmas érzettel járhat együtt.
Vitaminhiány is állhat a háttérben
A bőr tápanyagellátása szempontjából egyes nyomelemek kiemelt szerepet kapnak, így, hogyha nincs a szervezetben elég vas vagy cink, szintén cserepes ajkakhoz vezethet. Csakúgy, mint a B12-vitamin, illetve a kollagén hiánya, melyek kulcsfontosságúak az egészséges ajkak szempontjából.
Hogyha túl sok alkoholt fogyasztunk, az is negatív hatással lehet a bőr és az ajkak egészségére, hiszen az alkoholfogyasztás során a szervezet sok B-vitamint használ fel, mely segíti a sejtek regenerálódását és helyreállítását. Ha az alkohol elvonja mindezt tőlünk, a szervezet nem tudja olyan hatékonyan és gyorsan helyrehozni az ajak károsodását. Ha hosszú ideje fennálló ajakszárazságot tapasztalunk, mindenképp forduljunk orvoshoz, hiszen komoly problémákat is jelezhet pl. cukorbetegség.