7 dolog, amire figyelj, ha cukorbetegként rendszeresen mozognál: november 14-e a cukorbetegség világnapja

Borítókép: 7 dolog, amire figyelj, ha cukorbetegként rendszeresen mozognál: november 14-e a cukorbetegség világnapja Forrás: Pexels/Nataliya Vaitkevich
A mozgás számos egészségügyi problémánkra gyógyír lehet; többek között segít a vércukorszint szabályozásában, és alapvető pillére a cukorbetegség elleni küzdelemnek a megfelelő diétás instrukciók betartása mellett. A cukorbetegség világnapja alkalmából a legfontosabb, mozgással kapcsolatos szabályokra hívjuk fel a figyelmet.

A testmozgás és a sport mindenkinek jót tesz, és tulajdonképpen csak előnyünkre válik, ám azoknál, akik inzulinrezisztenciával küzdenek vagy cukorbetegségben szenvednek, még inkább felértékelődik a jelentősége. Világszerte több millió embert érint a cukorbetegség, és még ennyit a prediabétesz, mely még nem jelent kóros értékű vércukorszintet, de magas értékeket igen, melyekkel, ha nem foglalkozunk, kialakulhat a kettes típusú cukorbetegség.

A mozgás hatása a vércukorszintre

A rendszeres mozgás nagyon fontos a cukorral kapcsolatos problémák elleni harcban, és általánosságban elmondhatjuk, hogy bár maga a betegség nem gyógyítható csakis kizárólag mozgással, az egyensúly fenntartásában és a problémák szinten tartásában, illetve csökkentésében igenis jelentős szerepet tölt be. Ezért fontos, hogy mindig rendszeresen mozogjunk, és közepes intenzitással végezzük a feladatokat, tehát cukorbetegség esetén sem szabad túlzásokba esni. A folyamatos, ideális hatásfokú mozgás javítja az izmok inzulin érzékenységét, mivel emeli a cukoranyagcserében és az inzulinválaszban részt vevő fehérjék termelődésének általános szintjét. Tehát optimális mozgással a szervezetünk hatékonyan tudja szabályozni a véráramba kerülő glükózt.

Természetesen akár cukorbetegségben szenved valaki, akár magas cukorértékekkel rendelkezik, mindig fontos a mozgásterápia tekintetében a kezelőorvossal és egyéb tanácsadókkal konzultálni, akik szakértő hozzáállásukkal és tanácsaikkal jelentősen javíthatják az edzések által elérhető hatást.

Forrás: Pexels/Pavel Danilyuk

Nem mindegy ugyanis, milyen mozgásokat végzünk pl. aerob vagy anaerob edzésformák, pontosan milyen súlyos a cukorbetegségünk, mennyire vagyunk tisztában testünk jelzéseivel a magas vagy alacsony cukorszintet illetően és mennyi a pulzusunk. Tehát a mozgás kiválasztásánál mindig egyéni preferenciáinkat vegyük figyelembe, és kérjük ki a kezelőorvos véleményét, sose általánosítsunk.

Milyen mozgást érdemes választani cukorbetegség esetén?

Az esetek többségében elmondható, hogy intenzív mozgás hatására javítható a vércukor- és inzulinszint, csökken a testsúly, ami ismét csak hozzásegít a cukorbetegség elleni küzdelem megnyeréséhez, lejjebb tornázhatjuk a koleszterinszintet is, sőt, a prediabéteszben szenvedőknél még csökkenhet a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának esélye is.

Persze, sokszor könnyű mondani, hogy „csak mozogjunk”, de nehéz kitalálni, mégis mihez kezdjünk. Olyan mozgásformát kell választani, mely nem fullaszt ki teljesen, és nem rettentően megerőltető. Szakértők szerint nem feltétlen kell egyetlen sport mellett döntenünk, kombinálhatjuk is a mozgásformákat, ha úgy tetszik, tehát lehet például kardio edzést súlyzós feladatokkal összemixelni, csak mindig fontos tisztában lenni saját határainkkal a cukorproblémáink függvényében.

Olvasd el galériánkból, milyen mozgásformák közül válogathatsz, ha magas a cukrod, és azt is mutatjuk, mire kell még figyelned a sport kapcsán cukorbetegség esetén!