Ettől lesz pihe-puha még a repedezett sarok is otthon: gyors és olcsó házi módszerek
Kevés olyan felnőtt van, akit ne érintene a bőrkeményedés problémája, mivel a bőrünk ezzel védekezik az agresszív külső hatások ellen. Ha a felületét hosszabb ideig erős nyomás vagy dörzsölés éri, több hámsejtet kezd termelni, amitől idővel felszaporodnak az elhalt bőrsejtek, amelyek egymásra rakódnak. A bőrkeményedés (vagy tudományosan callus) tehát tulajdonképpen ez a megvastagodott szaruréteg. Hegedűművészeknél megjelenhet például az állon, mert sokat szorítják oda hangszerüket, kertészeknél az ásás miatt a tenyéren, kisgyerekes anyukáknál pedig a bokánál, amiért sokat játszanak a földön ülve, de a leggyakoribb a talpon és a sarkon.
Gondolhatnánk, hogy a talpunkat eleve nagyobb igénybevételre tervezték, és ehhez persze valamennyire alkalmazkodott is a bőrünk. Ám a rossz cipőválasztás, a helytelen tartás, a gerincbántalmak, a lúdtalp, a túl kemény padló, a túlsúly fokozzák a terhelést, amire válaszul szó szerint bekeményít a bőr. Ezek mellett a lábat terhelő sportok és a cukorbetegség is hajlamosít a bőrkeményedésre, valamint kismamáknál is gyakori panasz, amiért a súlytöbbleten túl a hormonális változások miatt lazuló lábfej-ízületek is felelősek.
A bőrkeményedés nem csak esztétikai probléma
Bár a bőrkeményedés a talpon nem túl szép látvány, ezért leginkább nyáron foglalkozunk vele, télen sem szabad elhanyagolni a lábunkat. A megvastagodott bőr ugyanis idővel fájdalmat tud okozni, mely jelentkezhet a bokában, a lábszárban, a térdben, sőt deréktájékon is. Ráadásul ha nem puhítjuk fel és távolítjuk el a szaruréteget, akkor csökken a bőr nedvességtartalma, és berepedezik. A száraz, berepedezett sarok pedig fertőzések forrása is lehet, mivel ezek a repedések hámsérülések, és szabad bejárást engednek a különböző kórokozóknak. Szóval már csak egészségünk érdekében is érdemes ápolnunk lábunk bőrét!