Azok is rákattannak erre a sportra, akik más mozgásformákban nem találják meg magukat: a reformer pilates

Borítókép: Azok is rákattannak erre a sportra, akik más mozgásformákban nem találják meg magukat: a reformer pilates Forrás: Photology75 / Envato
Ha egy mozgásformát lehet választani, amivel tele van a közösségi média, és amiről most a legtöbb nő beszél, akkor biztosan legtöbbeknek a reformer pilates ugrik be! Ez az, amire azok is könnyedén rákattannak, akik semmilyen más mozgásformában nem találják meg magukat, de a kőkeményen sportolóknak is tud újat mutatni. Vajon mi a titka?

Még megvásárolható a 2025-ös tavaszi Éva magazin!

Digitálisan is megszerezheted a legfrissebb, de akár régebbi számainkat is, ezt ITT teheted meg!

Egész évben olvasnivaló! ÉVA magazin 4 lapszámos nyomtatott előfizetés most ALL ACCESS ajándék digitális archívum hozzáféréssel a korábbi Éva lapszámokhoz.

Aki ismer, az tudja, hogy jó pár mozgásformát kipróbáltam már, kifejezetten szeretek is egyszerre többet űzni, különböző impulzusokat adni a testemnek, lelkemnek. Vannak stabil pontok, például a futás és az úszás, mellette pedig egy újabb szerelem a reformer pilates, amiből biztosan hosszú távú, komoly kapcsolat alakul ki közöttünk. Nemcsak szórakoztató és izgalmas mozgásforma, de nagyon hasznos is, ezért megkértem az oktatómat, Tamási Andit, hogy mutassa be az ÉVA olvasóinak is.

A reformer pilates pozitív hatásai és előnyei

„Egy jó oktató által tartott reformer pilates órán tényleg nem lehet unatkozni. Ez egy rendkívül sokoldalú és hatékony mozgásforma, hiszen a gép végtelen lehetőséget kínál a változatos gyakorláshoz, mindezt a sérülés kockázatának minimalizálásával, az ízületek kímélésével. Megfelelő kivitelezéssel és rendszeres gyakorlással gyorsan és eredményesen fejleszti a törzsizmokat, az egyensúlyt, a hajlékonyságot, formálja az alakot. A mentális egészségre is kiváló hatással van, az órán végig koncentráltan kell dolgozni, így minden egyéb zavaró gondolat száműzve van arra az időre” – magyarázza Tamási Andrea reformer pilates oktató, a Pilates House tulajdonosa. Bár sokan nem merik kipróbálni, mert túl bonyolultnak gondolják a gép kezelését, vagy azt hiszik, hogy csak hajlékony, sovány lányok érkezhetnek az órákra, ez egyáltalán nincs így, kortól, nemtől, testi adottságoktól és sportteljesítménytől függetlenül bárki elkezdheti! „Ideális teljesen kezdőknek, de élsportolóknak is jó kiegészítés a fősport mellé, vagy éppen nagyobb sérülés utáni rehabilitációban is hatékony eszköz. De mindenkinek, aki szeretné javítani a testtartását, fejleszteni a core-izmait, hajlékonyságát, testtudatosságát, valamint erősebb, tónusosabb formára vágyik – mondja Andi. – Természetesen van olyan sérülés, fájdalom, betegség, amelyek egyértelműen orvos, illetve gyógytornász kompetenciájába esnek, ilyen esetben mindig a gyógyulást követően várjuk vissza vendégeinket.”

Forrás: mstandret / Envato
Semmi kétség, jelenleg a reformer pilates a legnépszerűbb sport.

Mitől reformer a reformer?

A pilates talajváltozata is nagyon kedvelt és hatékony mozgásforma, azonban a gépen végzett reformer verzió az igazi sztár jelenleg. „A reformert a mozgásforma alapítója, Joseph Pilates tervezte, az eredeti célja pedig az ágyhoz kötött betegek rehabilitációja volt. A reformer gépek működési mechanizmusa típustól függetlenül megegyezik, minden esetben rugós ellenállású keretről és annak tartozékairól beszélünk. Azonban ebből is rengeteg típus jelent már meg a piacon, különböző minőségben. Vendégként a stúdió kiválasztásánál ez talán az egyik leglényegesebb szempont, amit érdemes figyelembe venni” – meséli Andi. Az órákon minden résztvevő egy gépen dolgozik végig, így viszonylag kis csoportban zajlanak az edzések: az oktatók emiatt mindenkire nagy figyelmet tudnak fordítani, ezáltal esélyed sincs elbliccelni egy gyakorlatot úgy, ahogy egy zsúfolt aerobikórán megteheted. Sok különféle órából lehet választani, a különböző stúdiók között vannak eltérő edzések, de bizonyos típusok mindenhol fellelhetőek. „Nálunk a reformer pilates órák jellemzően teljes testet átmozgató edzések. Óratervezésnél igyekszünk a megfelelő sorrendben és intenzitással minden izomcsoportra fókuszálni. Vannak alacsonyabb intenzitású, erősítő, lassabb, a funkcionális edzés alapjaira épülő óratípusok, vannak magasabb intenzitású, pulzusszámot növelő, dinamikus edzések, és nyújtásra fókuszáló alkalmak is, így mindenki megtalálhatja a neki tetszőt” – fejezi be Andi. Szóval hajrá, ha teheted, próbáld ki te is, imádni fogod!

Multis karrierből a pilates-stúdióba

Tamási Andi a húszas éveiben még az egyik legnagyobb magyar multinál dolgozott társaságirányítás és szervezetfejlesztés területen, és bár nagyon élvezte, a gyermekei születése után, az otthon töltött idő alatt körvonalazódott benne a gondolat, hogy már valami egészen másra vágyik az anyasággal járó teendők mellett. Akkoriban próbálta ki a reformer pilatest, és hosszú idő után végre megtalálta azt a sportot, amit kitartóan és valódi lelkesedéssel tudott csinálni, és gyorsan egy merész ötlet is megfogalmazódott benne: ő maga is nyithatna egy stúdiót, és megmutathatná másoknak is ezt a csodálatos sportot, így egy izgalmas út vette kezdetét.

Kedvenc gyakorlata: A pike nevű gyakorlat egyszerű, de helyes kivitelezéssel mégis összetett feladat. „Számomra gyönyörű mozdulatsor, mely egyszerre négy izomcsoportot is fejleszt” – mondja.