6 jel, ami arra utal, hogy magas a vércukorszinted: ezek a prediabétesz tünetei

Borítókép: 6 jel, ami arra utal, hogy magas a vércukorszinted: ezek a prediabétesz tünetei Forrás: Polina Tankilevitch/Pexels
Nyilvánvalóan sokan tisztában vagyunk azzal, hogy az egészségtelen életmód hosszú távon cukorbetegséghez vezethet. Azonban az már kevésbé ismert, hogy a cukorbetegség kialakulása előtt létezik egy átmeneti állapot, amelyet prediabétesznek nevezünk. Ilyenkor jellemzően a vércukorszint már magasabb a normálisnál, de még nem elég magas ahhoz, hogy teljes értékű cukorbetegségről beszéljünk. A legijesztőbb azonban az, hogy gyakran tünetmentes, így sokan nem is sejtik, hogy baj van. Az alábbiakban összegyűjtöttük a prediabétesz leggyakoribb tüneteit. Mutatjuk is, melyek ezek!

Mi is az a prediabétesz?

A prediabétesz olyan állapot, amikor a vércukorszint már magasabb a normálisnál, de még nem érte el azt a szintet, hogy cukorbetegségről beszélhessünk. Ha nem kezeljük ezt az állapotot, akkor az hosszú távon cukorbetegséghez fog vezetni. Ez egyfajta átmeneti állapot, amely gyakran észrevétlen marad, hiszen specifikus tünetei nincsenek. A prediabétesz során a szervezet már nehezebben szabályozza a vércukorszintet, és az inzulin nevű hormon nem működik tökéletesen. Fontos megemlíteni, hogy ebben az állapotban már elengedhetetlen, hogy jobban odafigyeljünk az étkezésünkre, az életmódunkra, hiszen hosszú távon ez az állapot nagyon komoly problémákhoz vezethet.

Mi okozhatja a prediabéteszt?

A prediabétesz kialakulásában számos tényező játszhat szerepet, például a genetikai hajlam, a túlsúly, az elhízás, a mozgásszegény életmód és az egészségtelen táplálkozás. Azonban az életkor előrehaladtával is nőhet a kockázat. Ezentúl az inzulinrezisztencia, vagyis amikor a sejtek nem reagálnak megfelelően az inzulinra, szintén fontos szerepet játszik a prediabétesz kialakulásában. Ennek tekintetében rendkívül fontos, hogy az életmódod segítségével korában tartsd a vércukorszintedet.

Forrás: Andres Ayrton/Pexels
Az állandó éhség is utalhat a prediabéteszre.

A jó hír az, hogy a prediabétesz még visszafordítható állapot, azonban amennyiben nem történik radikális változás, akkor hosszú távon még komolyabb probléma alakulhat ki! Az életmódváltás kulcsfontosságú szerepet játszik a megelőzésben és a kezelésben. A rendszeres testmozgás, az egészséges táplálkozás, a testsúlycsökkentés és a stressz csökkentése segíthet a vércukorszint normalizálásában. Fontos kiemelni, hogy a prediabétesz nem gyógyítható gyógyszerrel, kizárólag életmódbeli változtatásokkal.

A prediabéteszt nem szabad figyelmen kívül hagyni, hiszen hosszú távon 2-es típusú cukorbetegség alakulhat ki belőle. Az orvos elvégzi a szükséges vizsgálatokat, felméri az állapotot és személyre szabott tanácsokat ad az életmódváltáshoz. A rendszeres orvosi ellenőrzések segítenek nyomon követni a vércukorszintet és időben felismerni a változásokat. Ne feledjük, hogy a prediabétesz korai felismerése és kezelése kulcsfontosságú a komplikációk megelőzésében és az egészség megőrzésében. Az alábbiakban éppen ezért összegyűjtöttük a leggyakoribb tüneteket, amelyek a prediabéteszre utalhatnak! Mutatjuk is, melyek ezek!

Íme a prediabétesz tünetei galériánkban!