Vérző íny, állandó fáradtság? A prediabétesz 8 korai tünete, amit érdemes komolyan venni

Borítókép: Vérző íny, állandó fáradtság? A prediabétesz 8 korai tünete, amit érdemes komolyan venni Forrás: Polina Tankilevitch/Pexels
Fontos tisztában lenni azzal, hogy a prediabétesz: egy alattomos betegség, amelyek sokszor abszolút nem tulajdonítunk jelentőséget. Különös veszélye, hogy gyakran tünetmentes, de az is előfordul, hogy más betegségekkel keverik össze, esetleg elbagatellizálják a tüneteket. Azonban fontos foglalkozni vele, hiszen hosszú távon súlyos következményekkel járhat. Cikkünkben elmagyarázzuk, mi a prediabétesz, hogyan alakul ki és hogyan előzhető meg, végül pedig azt is eláruljuk, hogy milyen tünetekre érdemes odafigyelni.

Miért fontos a vércukorszint?

A vércukorszint a vérünkben található glükóz mennyiségét jelenti. A glükóz a szervezetünk üzemanyaga, amelyet elsősorban a táplálékkal bevitt szénhidrátokból nyerünk. Az inzulin nevű hormon segíti a glükóz bejutását a sejtekbe, ahol energiává alakul. Ha az inzulin nem működik megfelelően, vagy a sejtek érzéketlenné válnak rá, akkor a vércukorszint megemelkedik. A vércukorszint megemelkedése esetén pedig bizony a szervezetünk számos módon jelzi, hogy valami nincsen rendben.

Mi a prediabétesz?

A prediabétesz abban különbözik a cukorbetegségtől, hogy ugyan a vércukorszint már magasabb a normálisnál, de még nem éri el a cukorbetegség diagnosztikai küszöbét. Ez azt jelenti, hogy a szervezet még képes valamennyire szabályozni a vércukorszintet, de ez a folyamat már meg van terhelve, és hatványozottan veszély van a cukorbetegség kialakulására. A prediabétesz veszélyes, mert gyakran tünetmentes, így sokan nem is tudnak róla. Hosszú távon azonban súlyos szövődményekhez vezethet, például szív- és érrendszeri betegségekhez, vesebetegséghez és idegkárosodáshoz.

Forrás: Nataliya Vaitkevich/Pexels
A prediabétesz veszélyes, mert gyakran tünetmentes, így sokan nem is tudnak róla.

Hogyan diagnosztizálható a prediabétesz?

A prediabéteszt vérvizsgálattal lehet kimutatni. A vizsgálat során megmérik az éhomi vércukorszintet, valamint a terhelés utáni vércukorszintet. Ha ezek az értékek a normál tartomány felett vannak, de még nem érik el a cukorbetegség diagnosztikai küszöbét, akkor prediabéteszről beszélünk. A jó hír az, hogy a prediabétesz egy visszafordítható állapot! Az életmódváltás, a rendszeres testmozgás és az egészséges táplálkozás segítségével jelentősen csökkentheted a kockázatot, hogy kialakuljon a cukorbetegség. Amennyiben pedig az alábbi tüneteket tapasztalod, mindenképpen fordul orvoshoz, ugyanis valószínű, hogy perdiabétesszel küzdesz.

Íme 8 jel, ami prediabéteszre utal!