Az E-számok, és ami a háttérben van: egyes adalékanyagok nagyon károsak lehetnek az egészségre

Borítókép: Az E-számok, és ami a háttérben van: egyes adalékanyagok nagyon károsak lehetnek az egészségre Forrás: Getty images/EriErika
Ha végigpásztázunk egy terméket, láthatjuk, hogy mindamellett, hogy olykor sok olyan összetevőt tartalmaz, melyet magunk sem értünk igazán, mindig van valamilyen „E” jelölés a csomagoláson. Nem árt tisztában lennünk ezekkel a számokkal, hiszen egyáltalán nem mindegy, mit eszünk meg a mindennapok során.

A különböző jelölések, melyek az egyes élelmiszer-adalékokra vonatkoznak, az Európai Unióban és világszerte is érvényesek. Míg egyes „E” értékek ártalmatlanok, addig más adalékok kifejezetten károsak az egészségre nézve, sőt, az évek folyamán nem egy élelmiszer-adalékot tiltottak már be veszélyes mivolta miatt.

A rejtélyes E-számok bűvköre

Ma már szinte nem találkozunk az egyes élelmiszerboltokban olyan termékekkel, amelyekben ne lenne valamilyen E-szám, és sokszor nem tudjuk eldönteni, hogy tulajdonképpen ez jó ránk vetítve vagy sem? Persze egy-egy bevásárlás alkalmával az embernek nem mindig van ideje és kedve végignézni minden termék csomagolását és összetevőit töviről hegyire, hiszen, valljuk be, ez elég idegőrlő és időpazarló folyamat lenne, de azért az alap dolgokkal nem árt tisztában lennünk. Főképp, hogy amiket megveszünk, az esetek döntő többségében meg is esszük, így korántsem mindegy, hogy milyen hatással van az egészségünkre, okoz-e bármilyen problémát a szervezetünkben, kivált-e valamilyen súlyosabb allergiás reakciót, esetleg olyan mellékhatása van, melyet nem köszön meg az ember magának.

Forrás: Pexels/Rachel Claire

Az egyes élelmiszerek összetevőit a csomagolásokon nagyságrendi sorrendben szokták közölni, tehát azzal kezdik a listát, melyből a legtöbbet használták fel, és így haladunk szépen lassan afelé, melyből a legkevesebb kellett az adott termék előállításához és legyártásához. A különböző élelmiszer adalékokat önmagában nem fogyasztjuk, csupán az előállítási folyamat követeli meg létjogosultságukat, így élelmiszertechnológiai szempontból egyaránt fontosak a megfelelő állag, az íz vagy a szerkezet stabilizálása és biztosítása érdekében. Az már persze más kérdés, hogy az egészségünkre mennyire áldásosak a különböző adalékanyagok.

Az egyes E-számok, melyekkel az adalékokat jelölik, származhatnak természetes forrásokból, és nem feltétlen jelentenek rosszat nekünk, embereknek, hiszen vannak olyan kivonatok, melyeket például növényekből nyernek, és a kívánt szín elérése érdekében vetnek be, ám ezek korántsem károsítják az egészségünket. Csakúgy, mint a savanyúságot szabályzó tartósítószerek vagy a szabadgyök-kötő hatású antioxidánsok. Sok azonban igenis veszélyes a szervezetre nézve, és kerülendő is a fogyasztás tekintetében. Ilyenek a szintetikus anyagok, a rákkeltő adalékok, az allergének, a veszélyes stabilizátorok.

Persze ahhoz, hogy tényleg minden E-összetevővel tisztában legyünk, vihetnénk minden vásárláshoz magunkkal egy pontos listát, a hozzájuk kapcsolódó magyarázattal együtt, de valljuk be, ez elég irreális lenne. Mindenesetre, mi most összeszedtük az adalékanyagok csoportjait, a könnyebb tájékozódás elősegítése végett. Vannak, akik az egyes kategóriákat összevonva kevesebb csoportot különböztetnek meg, míg mások különszedve a csoportokat több altípusra bontják az E-számokat.

Olvasd el galériánkból, milyen csoportokra bonthatók a különböző tartósítószerek, E-számok!