Miben különbözik a majomhimlő a bárányhimlőtől?

Mivel a majomhimlős esetek száma csak az Egyesült Királyságban 2022. július 21-ig 2208-ra emelkedett és Magyarországon is terjed (bár nem ilyen ütemben, 2022. július 08-án még „csak” 24 igazolt fertőzött volt), emiatt a fertőzés aggodalomra ad okot a szakemberek körében is.
A betegség számos tünete kezdetben hasonlónak tűnik a bárányhimlőhöz, de van néhány lényeges különbség a kettő között. Lássuk, mik ezek:
1. Először is, a betegségeket különböző vírusok okozzák: a majomhimlőt orthopoxvírusnak, míg a bárányhimlőt a varicella-zoster vírusnak köszönhetjük. Mindkét vírus átterjedhet cseppfertőzésen keresztül, valamint közvetlen érintkezés útján sérült hám és nyálkahártya esetén, és frissen szennyezett tárgyak útján is.
2. A majomhimlő lappangási ideje 7-14 nap lehet, míg a bárányhimlő tüneteinek megjelenése akár 16 napig is eltarthat.
3. A majomhimlő általában enyhe betegség, melynek kezdeti tünetei közé tartozik a láz, fejfájás, izomfájdalmak, hátfájás, hidegrázás és kimerültség. Míg ezek közül a tünetek közül sok a bárányhimlővel fertőzött embereknél is megjelenik, a duzzadt nyirokcsomók a majomhimlő jellegzetes jellemzői, amelyek bárányhimlőben nincsenek jelen.
4. A majomhimlő fertőzést követően a bárányhimlőhöz kezdetben hasonló kiütések általában a láz után egy-három napon belül jelentkeznek. A bárányhimlős kiütés azonban más módon alakul ki.
A majomhimlő tünetei általában két-négy hétig tartanak. Egyes törzsek súlyos betegségeket okozhatnak, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint a közelmúltban 3-6 százalékos halálozási arányt regisztráltak. A bárányhimlő tünetei két hétig is eltarthatnak, de általában hét napon belül enyhülnek.
Magyarországon egyelőre nem kell járványtól tartani, de nem árt az óvatosság.