Reggel, este, étkezés előtt vagy után? Így szedd a vitaminokat, hogy tényleg hassanak!

Borítókép: Reggel, este, étkezés előtt vagy után? Így szedd a vitaminokat, hogy tényleg hassanak! Forrás: Pexels/Pixabay
A vitaminok és különböző ásványi anyagok olyan létfontosságú hasznos vegyületek és antioxidánsok, melyek szükségesek a szervezetünk működéséhez. Ahhoz azonban, hogy a legjobban hasznosuljanak, tudni kell, melyiket mikor szedhetjük, hiszen a rossz párosítás vagy adagolás kellemetlen mellékhatásokat is okozhat.

A vitaminok és nyomelemek életfontosságú szerves vegyületek, melyek elengedhetetlenek a szervezet működéséhez. Különösképpen akkor, ha valamilyen betegséggel vagy hiányállapottal küzd az ember. Vitaminok és ásványi anyagok nélkül az immunrendszerünk legyengülhet, az anyagcserénk lelassul, a sejtek működése sem lesz az igazi, sőt, mindez még a hangulatunkra is rányomhatja a bélyegét. Mivel a legtöbb vitamint a szervezetünk nem tudja természetes módon előállítani, vagy ha képes is rá, igen csekély mennyiségben, muszáj, hogy táplálékkiegészítők vagy étrend-kiegészítők formájában pótoljuk a nélkülözhetetlen vegyületeket.

Minden vitamin máshogy hasznosul, ekképpen a szedésükre is eltérő szabályok vonatkoznak. Általánosságban igaz, hogy a zsírban oldódó vitaminokat, azaz az A-, a D-, az E- és a K-vitamint zsírt tartalmazó ételekkel érdemes bevenni, ezzel szemben a vízben oldódók, azaz a C-vitamint és a B-vitamin egyes fajtáit étkezés közben a legideálisabb, hogy ne okozzanak gyomorpanaszokat. Ügyeljünk arra, hogy az egyes vitaminokat mindig a betegtájékoztatóban foglaltak szerint szedjük, hiszen ha ettől merőben eltérünk, komoly egészségügyi problémákkal találhatjuk szemben magunkat.

Forrás: Pexels/Kaboompics.com

A vitamintúladagolás legtöbbször a zsírban oldódó vitaminfajtáknál léphet fel (bár egészségügyi szakemberek szerint inkább a hiányállapotok jellemzőbbek, mint a nyomelemek túlzásba vitele). Ha sokat veszünk be belőlük, hányingerrel és hányással is szemben találhatjuk magunkat, de hasmenés vagy éppen székrekedés, gyomorfájdalom, puffadás, hasi diszkomfortérzet, fejfájás, gyengeség, szédülés, alvászavarok, ingerlékenység, bőrproblémák vagy súlyos esetben izomgyengeség is felléphet.

Ha komplex étrend-kiegészítőt vagy multivitamint szedünk, fontos, hogy ne vegyünk be mellé feleslegesen más vitaminokat is, mivel ezek a készítmények általában minden szükséges hatóanyagot tartalmaznak. Mindig ellenőrizzük a napi bevitelt és hasonlítsuk össze a hivatalos ajánlásokkal.

Olvasd el galériánkban, melyik vitamint mikor érdemes bevenni, és mindezt milyen rendszerességgel!