Te tudod, melyik szűrővizsgálatra milyen gyakran kéne járnod? Mutatjuk!

Egészségünk megérzőséért rengeteg mindent tehetünk kezdve a stressz csökkentésétől a kiegyensúlyozott táplálkozáson át a rendszeres sportig. De a prevenció mellett ugyanolyan fontos, hogy eljárjunk a szűrővizsgálatokra, hogy minél előbb felismerjük, ha valami nincs rendben. Sok súlyos betegség ugyanis a kezdeti szakaszában nem okoz tüneteket (vagy azokat könnyen betudhatjuk valami másnak), és ha már csak akkor fordulunk orvoshoz, mikor komolyabb panaszoktól szenvedünk, az sok esetben csökkenti – vagy legalábbis megnehezíti – a gyógyulás esélyét.

Bár bizonyos kor felett többfajta szűrésre is küldenek meghívót az állami egészségügyi ellátás keretében, tehát ingyenesen, ezzel a lehetőséggel sokan nem élnek. Ez is hozzájárul ahhoz, hogy a rosszindulatú daganatos megbetegedések hazánkban az összes halálesetek negyedét okozzák, és ez az arány kiemelkedőnek magasnak számít Európában. De sok esetben (például családi halmozódás esetén) fiatalabb korban érdemes megkezdeni a rendszeres szűrést. A daganatos betegségekre fókuszáló vizsgálatok mellett pedig egy sor másik területet is érdemes időről időre ellenőriztetni a látásunktól kezdve a vérvételig.
A galériából megtudhatod, milyen életkortól és milyen gyakorisággal ajánlottak az egyes szűrések:
A szűrővizsgálatok fontosságáról az Éva Magazin 2024-es téli lapszámában is írtunk, ahol orvossal beszélgettünk! Kattints az alábbi cikkre, és olvass bele!