Hatékony megoldások a menopauza tüneteire: Viszlát hüvelyszárazság, libidócsökkenés, fertőzések!

Borítókép: Hatékony megoldások a menopauza tüneteire: Viszlát hüvelyszárazság, libidócsökkenés, fertőzések! Forrás: Wavebreakmedia/Getty Images
A menopauza komoly hormonális átalakulásokkal jár, amelyek hatással vannak a női testre – különösen az intim területekre. Hogyan befolyásolja az ösztrogén csökkenése a hüvelyhám állapotát, a libidót és a húgyúti egészséget? Milyen természetes és orvosi megoldások léteznek a kellemetlen tünetek enyhítésére? Menopauza sorozatunk 3. részében ezt a témát járjuk körbe MacPherson Éva okleveles természetgyógyásszal, funkcionális táplálkozási tanácsadóval.

– Milyen hormonális változások jellemzik a menopauzát, és ezek hogyan hatnak a női testre, különösen az intim területekre?

– A menopauza időszakában a legfontosabb változás a petefészek aktivitásának csökkenése, ami az ösztrogénszint jelentős visszaesését eredményezi. Az ösztrogén alapvető hormon a női testben, amely számos élettani folyamatot szabályoz. Ennek a csökkenése nemcsak a menstruáció elmaradását vonja maga után, hanem a progeszteronszint radikális csökkenését is, mivel ovuláció híján a szervezet már nem termeli ezt a hormont. A hormonális változások, elsősorban az ösztrogénszint csökkenése, hatással van a hüvely és a húgyutak szöveteire, ami különféle kellemetlenségeket okozhat. Az egyik leggyakoribb ezek közül a hüvelyszárazság, amelynek kiváltó oka, hogy az ösztrogén csökkenése miatt a hüvelyfal vékonyabbá és szárazabbá válik, ami kellemetlen érzést, irritációt és fájdalmat okozhat, különösen szexuális együttlét során. A hüvelyszárazság mellett gyakori a viszketés és égő érzés, amely a hüvelyi szövetek elvékonyodásából és érzékenységéből adódik. Szintén rengeteg menopauzában lévő nőt érintenek a gyakori húgyúti fertőzések, amelyek többsége a húgyúti rendszer szöveti változásának és a baktériumokkal szembeni gyengébb húgyúti nyálkahártya védelemnek a következménye. Mivel a húgycső és a húgyhólyag szövetei is érzékenyek az ösztrogénszint változásaira, ennek következményeként megjelenhet a gyakori vizelési inger és az inkontinencia is.

Nem is gondolnánk, de az ösztrogén csökkenése befolyásolja a szénhidrát-anyagcserét is, ami hajlamosít a hasi zsírfelhalmozásra, ezért ha nem figyelünk tudatosan az étkezésre és a mozgásra, a testsúly növekedése is intenzívebb lehet. Összességében is elmondható, hogy a menopauza időszakára jellemző hormonális folyamatok hatással vannak a teljes testműködésre, de a kismedencei területet különösen érintik.

– Pontosan hogyan hat az ösztrogénszint csökkenése a kismedencei területre?

– A hormonális változások hatására a bőr veszít a rugalmasságából és a hidratáltságából, ami a hüvely és a szeméremtájék szöveteire is hat. A kisajkak, a szeméremdomb bőre vékonyabbá, rugalmatlanabbá válhat, és kevésbé lesz telt, éppúgy, ahogyan azt az arcunkon is tapasztaljuk. A szövetek vitalitásának csökkenése kihat a húgyúti rendszerre is, emiatt változókorban a húgyúti fertőzésekre való hajlam is nő. Ennek megelőzésére léteznek egészen egyszerű, mégis rendkívül hatékony módszerek, mint például bizonyos illóolajok alkalmazása. A vadlevendula olaja antibakteriális hatású, véd a baktériumok és gombák ellen, valamint kellemes, hűsítő érzetet biztosít, ráadásul akár folyamatosan is alkalmazható: naponta egy csepp elég belőle a fehérneműre, intimbetétre. Ezen kívül a teafaolaj is nagy segítségünkre lehet a fertőzések megelőzésében, ám ezt kizárólag alkalomszerűen, például wellness program, strandolás előtt és után ajánlott használni. Mindkét illóolajat biztonsággal használhatjuk közvetlenül a bőrön hígítás nélkül is, ami a többi illóolajról viszont nem mondaható el. Fontos, hogy minden esetben 100%-os tisztaságú, bevizsgált illóolajokat alkalmazzunk!

Forrás: Connect Images/Getty Images
A teafaolaj strandolás előtt és után hatékony eszköze a fertőzések megelőzésének.

– Vannak egyéb természetes módszerek a húgyúti fertőzések megelőzésére?

– Igen, például a vörösáfonya-kivonat és a D-mannóz – amely egy antiszeptikus, fertőtlenítő aspektusokkal bíró cukormolekula – fogyasztása segíthet a húgyúti fertőzések megelőzésében. Emellett a patikában kapható medveszőlőlevél-kivonat is sikeresen bevethető húgyúti panaszok esetén. Fontos azonban, hogy amennyiben a tünetek súlyosbodnak, mindenképpen orvosi konzultáció javasolt.

– Mint tudjuk, a fertőzések megelőzésében nagy szerepe van az egészséges hüvelyflórának. Mivel támogathatjuk az egyensúlyát?

– Erre léteznek speciális hüvelykúpok, amelyek tejsavbaktériumot tartalmaznak, segítve a hüvelyi mikroflóra helyreállítását. Ezeket érdemes időszakosan, kúraszerűen alkalmazni. Hosszabb távon az étrend-kiegészítők is segítségünkre lehetnek, például a már említett vörösáfonya-kivonat és a D-mannóz. Ezek különösen nyáron, strandolós időszakban lehetnek hasznosak, amikor a fertőzések kockázata nő.

– Ma már kutatásokkal is igazolt tény, hogy a hüvelyflóra állapota összefügg az emésztőrendszerrel. Hogyan támogathatjuk a bél- és hüvelyflóránkat is egyszerre?

– A hüvelyflóra szoros összefüggésben áll a bélflórával, ezért fontos, hogy támogassuk a bélmikrobiomot. A pre- és probiotikumok fogyasztása sokat segíthet ebben. A probiotikumokat célzottan kell megválasztani, és kúraszerűen alkalmazni, míg a prebiotikumokat – amelyek főként rostokban gazdag élelmiszerekben találhatók meg – akár folyamatosan is fogyaszthatjuk. Ezen kívül a fermentált ételek, például a savanyított tejtermékek, kókuszjoghurtok, fermentált zöldségek és a kombucha rendszeres fogyasztása is támogatja a bél-, ezáltal pedig a hüvelyflórát is.

– Sok nő panaszkodik a menopauza időszakában a hüvelyszárazságra is. Milyen készítmények segíthetnek enyhíteni a hüvelyszárazság tüneteit?

– A hüvelyszárazság a menopauza egyik leggyakoribb tünete, mivel a hüvelyhám elvékonyodik és érzékenyebbé válik, ami növeli a sérülések és fertőzések kockázatát. A kezelésnek két fő iránya van: a szisztémás (az egész szervezetre ható) és a lokális terápia. A szisztémás megoldások közé tartozik a hormonpótlás, amely segít megőrizni a hüvelyhám és a bőr rugalmasságát, valamint csökkentheti a húgyúti fertőzések kockázatát. Természetes alternatívaként a fitoösztrogének és a homoktövismag-kivonatban található omega-7 zsírsav fogyasztása támogathatja a nyálkahártya egészségét.

A lokális kezelések közé sorolhatók az ösztrogéntartalmú hüvelykrémek és gélek, valamint a probiotikumokat és/vagy hialuronsavat tartalmazó hüvelykúpok, amelyek javíthatják az intim terület állapotát és komfortérzetét. Ezeknél a termékeknél gyakran alkalmaznak gyógynövényeket is, például körömvirágot, aloe verát és ázsiai gázlófüvet, valamint glicerideket és glicerint, amelyek nemcsak síkosító hatásúak, hanem védik is a nyálkahártyát.

– Ezek a készítmények elegendőek a probléma teljes megoldására?

– Ezek a termékek inkább prevencióra vagy enyhébb tünetekre valók. Ha komolyabb a probléma, mindenképpen ajánlott orvossal konzultálni, hiszen a súlyos hüvelyszárazság komoly életminőség-romláshoz vezethet, és további egészségügyi problémák, például méhsüllyedés kialakulásának előjele is lehet.

Forrás: Slav Romanov/Unsplash
Az intim együttlétek során használt síkosító csak átmeneti megoldás, nem egyenlő a gyógyító kezeléssel.

– Miben különböznek a síkosítók a fentebb felsorolt lokális készítményektől?

– Sokan úgy gondolják, hogy az intim együttlétek során használt síkosítók megoldják a problémáikat, azonban fontos hangsúlyozni, hogy bár ezek pillanatnyi komfortérzetet adnak, nem ápolják vagy regenerálják a hüvelyhámot. A síkosító használata nem egyenlő a gyógyító kezeléssel.

– Az olyan problémák megelőzésére, mint az inkontinencia, ami szintén sok nőt érint változókorban, milyen lehetőségek vannak?

– Az inkontinencia megelőzése érdekében fontos, hogy már a változókor kezdetén tudatosan támogassuk a kismedencei izmokat. Mivel a húgycső és a húgyhólyag szövetei is érzékenyek az ösztrogén csökkenésére, az első tünetek között jelentkezhet gyakoribb vizelési inger vagy az az érzés, hogy nem tud teljesen kiürülni a hólyag. A medencefenék izmainak edzése kulcsfontosságú a menopauza alatt és után. Ennek legismertebb módszere a Kegel-gyakorlat, amelyet dr. Arnold Kegel nőgyógyász fejlesztett ki az 1940-es években a medencefenék izmainak erősítésére és a vizelettartási problémák megelőzésére. Emellett bizonyítottan hatékony a kismedencei szervek egészségének fenntartásában az Aviva-torna és a Kriston Intim Torna is. Egy modern módszer a kismedencei biofeedback-terápia, amely egy számítógépes rendszer segítségével méri a has- és a medencefenék izmainak aktivitását. Egy érzékelőt helyeznek fel a hüvelybe, amely megmutatja az izmok tónusát és segít a megfelelő gyakorlatok elsajátításában. Ez különösen hasznos lehet azoknak, akik nem tudják pontosan, hogyan kell aktiválni vagy ellazítani ezeket az izmokat. Ezen kívül az intimlézer kezeléseket pont az olyan problémák megelőzésére és kezelésére fejlesztették ki, mint az inkontinencia vagy a méh előreesése, de ma már esztétikai, szövetregenerációs céllal is alkalmazzák például a hüvelyhám kollagén termelésének a fokozására.

– Az inkontinencia mellett a gyakori vizelési inger is sokszor probléma a menopauza során. Hogyan birkózhatunk meg ezzel a kellemetlenséggel? Tehetünk valamit ellene?

– Legtöbbet azzal tudjuk tenni, ha odafigyelünk a helyes vizelési szokások kialakítására. Sok nő például mindig szinte rohanva pisil, ami miatt a záróizmok túlzottan befeszülnek, és a vizelet nem tud maradéktalanul kiürülni. Ezért nagyon fontos, hogy nyugodt körülmények között, lehetőleg ellazultan végezzük a dolgunkat, így támogatva az izmok megfelelő működését és elkerülve a későbbi problémákat.

– Végül ejtsünk pár szót a libidócsökkenésről is! Erre a problémára milyen módszereket ajánlasz?

– A libidó csökkenése összefügg a hormonális változásokkal. Ilyenkor adaptogén gyógynövényeket szoktam javasolni, például a maca gyökeret vagy a cordyceps (selyemgomba) készítményeket, amelyek javíthatják a hormonális egyensúlyt és fokozhatják a libidót. Emellett kiemelten fontos a rendszeres testmozgás, amely serkenti a vérkeringést, valamint az androgének (férfias jellegű hormonok) termelődését, ezzel pedig pozitív hatással van a szexuális vágyra. A sportot azért is érdemes a mindennapjaink részévé tenni, mert rengeteget segít abban, hogy jobban érezzük magunkat a bőrünkben, ami lehet, hogy már nem olyan feszes, de az izmaink formáját, a jó alakot a rendszeres edzésekkel meg lehet őrizni. Az pedig már csak hab a tortán, hogy a hormonháztartásunk kiegyensúlyozásában is segíthet.