Kullancsok, a természet vámpírjai

Borítókép: Kullancsok, a természet vámpírjai
Az apró vérszívók észrevétlenül csapnak le gyanútlan áldozatukra.

Jó, ha tisztában vagy vele, milyen kórokat hordozhat a kis bestia, és milyen tünetek esetén kell orvoshoz fordulnod.

Milyen is a kullancs?
1-4 mm nagyságú rovar, táplálkozás után, vérrel teleszívva azonban akár testmérete 200-szorosára is nőhet. A hűvös, árnyékos, nedves helyeket szereti, innen leselkedik áldozatára. Pontosabban nem is tud lesni, mivel nincs szeme, így különböző külső ingerek alapján találja meg zsákmányát. A közelében lévő melegvérűek szén-monoxid kibocsátását, a hőt és a szagokat érzékeli. Rámászik áldozatára, érzésteleníti a bőrt, majd egy kis bemetszésen át vérszívásba kezd. Mindez a „donor” számára fájdalommentes. Nemétől és életkorától függően pár óráig vagy akár hetekig is élősködhet egy helyben, jól beágyazódva. Gyakran a hajas fejbőrön, fül mögött, vagy a hajlatokban állapodik meg, majd ha már jóllakott, odébb áll. Magyarország jelentős mértékben kullancsfertőzött régió, kiemelten az országhatárok mentén, Északnyugat-Magyarországon, és Budapest külső területein.

Maradj a négy fal között?
Nyáron, ha a természetben vagy, elkerülhetetlen, hogy találkozz kullanccsal. Sajnos ma már egyre nagyobb számban vannak jelen a városi parkokban, füves területeken is. Fontos az elővigyázatosság! Ha kirándulni indulunk, vagy akár egy délutáni piknikre a parkba, érdemes zárt ruházatot és hosszú nadrágot viselni. Vannak olyan spray-k, amik a ruhára permetezve megfelelő védelmet biztosítanak, és elriasztják a bogarakat.
A békés kerti tartózkodás záloga a kullancsmentes övezet kialakítása. Mit tehetünk, hogy ezek a hívatlan vendégek kiköltözzenek az udvarunkból? A kullancsok az avar alatt meghúzódva vészelik át a telet, ezért ősszel feltétlenül gereblyézzük össze a lehullott leveleket. Nyáron rendszeresen nyírjuk a füvet, ugyanis a magas fűszálak árnyéka szintén kedvelt búvóhelyük lehet.

Mi a teendő, ha kullancsot találsz magadon?
Csípés esetén fontos minél előbb eltávolítani az állatot, legcélszerűbb a gyógyszertárban kapható kullancs-csipesszel, de a sima csipesz is megteszi. Mit nem szabad tenni? Csavarni, tűvel szúrkálni vagy kaparni, krémet rákenni. Nem minden állat hordoz kórokozót, de érdemes a csípést követően figyelni az esetleges tünetekre. A sebet le kell fertőtleníteni!

Melyek a vszélyes tünetek?
A fertőzött kullancsok kétféle kórt terjesztenek, a Lyme-kórt és az agyvelőgyulladást (kullancsencephalitis). A Lyme-kór gyulladást okoz a szervezetben, például ízületi és izomgyulladást, de súlyosabb stádiumban akár a szívre is átterjedhet. Legjellemzőbb tünete a bőr körkörös kipirosodása a csípés körül. Magyarországon évente körülbelül tízezer Lyme fertőzés fordul elő. Az agyvelőgyulladás kezdetben influenzaszerű tüneteket produkál, majd láz, fejfájás, mozgáskoordinációs problémák is jelentkeznek. Ez utóbbira ma már létezik védőoltás is. Ha a fenti tünetek közül bármelyik jelentkezik, azonnal orvoshoz kell fordulni!