Könnyíts az életeden! 5+16 tipp
5 pont – ha olyan elfoglalt vagy, hogy ezt a cikket sincs időd elolvasni
1. Állítsd fel a dolgok fontossági sorrendjét! Bármennyire elképzelhetetlennek is tűnik, nem muszáj mindent neked csinálnod. Döntsd el, mely feladataidat szeretnéd megtartani, és melyektől szeretnél megszabadulni – teljesen vagy legalább részben.
2. Oszd ki másra! Ki az, aki segíteni tud a nemszeretem dolgokban, netán egészen le tudja venni terhüket a válladról? A férjed? A gyerekeid? Egy kollégád? Rendelj ételt, fizess takarítónőt! Add át a felelősség és a tennivalók egy részét másnak!
3. Foglalj le magadnak saját időt! Írd be a naptáradba mint komoly elfoglaltságot. Először furcsának tűnhet, de hamar bele fogsz jönni, mert érezni fogod jótékony hatását. Erőt ad. Szánj lehetőség szerint mindennap időt önmagadra!
4. Adj magadnak engedélyt a semmittevésre! A maximalizmus lélekölő luxus: szörnyen nyomasztó neked és a körülötted élőknek is. Fontos a tiszta lakás és a házi koszt, de nem a te egészséged árán! Inkább ülj be egy kávézóba vagy nézz meg egy kiállítást. Sétálj a téli tájban, nézegess régi fényképeket.
5. Élvezd az életet! Olyan könnyű elfelejteni, hogy mekkora élmény pusztán az élvezetért csinálni dolgokat. Foglalj le egy wellness-hétvégét a barátnőiddel, vagy szervezzetek egy csajbulit otthon!
Ha mégis tovább olvasnál, hajrá -- lapozz!
--pagebreak--
Mire fogsz emlékezni az életedből időskorodban? A sok-sok rendrakásra? Az irodában töltött magányos éjszakákra? Vagy az élményteli utazásokra, a remek olvasmányokra, a baráti együttlétekre? Hogy önmagadra és a neked fontos élményekre több időd maradjon, érdemes végiggondolnod, hogyan tudsz egyszerűsíteni a mindennapjaidon.
Légy céltudatos!
Kezdjük a prioritásokkal. Csinálj egy kördiagramot és írd bele, hogy az életednek hány fontos területe van. Fogadni mernék, a munka, az otthon, a család benne lesznek. De vajon a hobbijaid belekerültek-e? És a férjeddel kettesben töltött idő? No meg a testmozgás?
• Írj egy listát a leglényegesebb dolgokról! Azokról, amelyek erőt adnak és életben tartanak. Gondold végig őszintén: jelen vannak a hétköznapjaidban? Ha nem, miről tudnál lemondani ahhoz, hogy belekerülhessenek?
• A naptáradba feljegyzed a munkahelyi megbeszélések és a szülői értekezletek dátumát. Vedd a bátorságot, és foglalj le időpontot a magad számára is! Nyugodtan mondhatod arra adélutánodra, hogy „sajnos, már van elfoglaltságom”, amelyre – végre! – néhány nyugodt órát terveztél magadnak. És miért ne vehetnéd előjegyzésbe apárodra és a barátaidra szánt időt?
• Ha zsúfolt munkahelyi vagy családi időszakot élsz át, tele határidős feladatokkal, listázz! Aztán különböztesd meg a mindenképpen elvégzendőket ahalaszthatóktól. Vagy számolj arealitásokkal, és húzd ki a listán szereplő tételek felét. Ne akarj maximalista lenni, de légy tudatában dolgaid fontossági sorrendjének!
Ahol a papok táncolnak
Ugye te is arra vágysz, hogy a munkából fáradtan hazatérve, a kanapéba kuporodva beszélgess a pároddal, a nappali szőnyegén önfeledten viháncolj agyerekeddel, vagy a takaró alá bújva olvasgass? Ehelyett a reggeli rohanás nyomainak az eltüntetésével, a vacsorakészítéssel, a leckeírással, a szanaszét hagyott holmik elrakásával vagy elfoglalva. A hét közben megváltó pihenésnek megálmodott hétvégén pedig egyszerre próbálsz szuperanya, jófej feleség, profi szakács és láthatatlan takarítónő lenni. Persze hogy nem megy. A pihenés sem.
• A sokáig halogatott nagytakarítás helyett szorgoskodj gyakran keveset! Porszívózd fel fél óra alatt a lakást: éppen csak ott, ahol a papok táncolnak.
• Ugyanígy rendben tarthatod amosdót, vécékagylót, kádat, tűzhelyet, mosogatót: mindig csak azt takarítsd le, amelyiket szükséges. Nagyanyáink jól ismerték ezt a módszert: egyik nap főztek, másik nap mostak, harmadnap vasaltak… Ők sem akarták egy nap alatt megváltani az egész világot.
• A rendrakásban is hasznos az „egyszerre csak egy lépés” elve. Ahelyett, hogy kerülgetnéd az egyre nyomasztóbb kupit, szánj rá napi 10 percet! Ha mindennap egy polcot rendbeteszel (és vigyázol, rá, hogy úgy is maradjon!), előbb-utóbb végigérsz az egész lakáson.
• Egy jól szervezett lakásban mindennek van helye. Menj végig a helyiségeken, és gondold át, hogyan lehetne ésszerűsíteni a helykihasználást. Vannak beépített szekrények vagy polcok a lépcsők alatt? És az ajtók fölött?
• Rendszeresíts a lakásba naponta beérkező sok kacatnak – postai levelek, számlák, újságok, a gyerekek szerzeményei, munkahelyi iratok – egy kosarat a bejárat közelében! Aztán próbálj meg a kiürítésére szánni mindennap 10percet – vagy hétvégenként egy fél órát.
• Ha többgyerekes szülő vagy, bizonyára megelégelted már szanaszét hagyott dolgaik kerülgetését. Díszíts föl nekik egy-egy személyre szabott, vidám dobozt, amibe beleteheted a láb alatt lévő kacatjaikat. Hétvégén ki-ki elrakhatja ahelyére a hét közben felduzzadó gyűjteménye darabjait.
Bontsd meg a rendet!
Néha magam is elcsodálkozom, mennyi haszontalan dolog, nem hordott ruha, kinőtt játék tud összegyűlni a látszólag mégoly rendes szekrények mélyén. Agyerekkorunkban, otthon megtanult rend nem feltétlenül szolgálja hatékonyan a felnőtt életvitelünket. Egy drasztikus válogatással vagy kreatív átrendezéssel helyet szabadíthatsz fel új tárgyaknak – és megkönnyítheted az életviteledet!
• Ha válogatsz, rendezd 3 csoportba adolgokat: kedvelem, elajándékozom, kidobom. Ez utóbbiba csak a valóban haszontalan cuccok kerüljenek. Ami neked nem kell, az valakinek még jó lehet. Kis erőfeszítéssel ki is találhatod, ki örülhet neki.
• Évente kétszer, a téli és a nyári szezon kezdete előtt nézd át a ruhatáradat. Így elérhető közelségbe teheted az éppen szükséges ruhadarabokat, és idejében beszerezheted, ami hiányzik.
• A szekrényed rendje igazodjon az életstílusodhoz! Ki szabja meg, hogy a pulcsik és a pólók csak egy kupacba kerülhetnek? Lehet, hogy neked jobban bejön az egyéni elrendezés: csoportosíthatsz szín vagy méret szerint (szűkebb darabok a soványabb, lazábbak ateltebb napokra). Osztályozhatsz stílus szerint is: elegáns, igényes – alkalmakra és munkahelyre; sportos, lezser – kiránduláshoz és játszótérre.
• Ha van rá helyed, három szennyestartót is bevethetsz: fehér, színes és sötét daraboknak. Ha nehezen igazodsz ki acipőgyűjteményeden, fotózd le alábbeliket, a kinyomtatott digitális fényképet ragaszd a cipősdobozra – azonnal tudni fogod, mi van benne.
• Az ékszereidet tárolhatod kis tálakban, dobozkákban vagy átlátszó műanyag zacskókban: a lényeg, hogy az értékes kincsek védettek, a naponta hordott bizsuk jól láthatók legyenek.
A piszkos anyagiak
A pénzügyek kényes téma: van, aki sokat foglalkozik velük, van, aki szándékosan (vagy öntudatlanul) hanyagolja őket. Pedig az egészség és az emberi kapcsolatok után a pénz aharmadik legfontosabb tényező, amely meghatározza a boldogságunkat. Fedezi az életszínvonalunkat, lehetővé teszi, hogy nyaralni, síelni menjünk, és a munkahelyváltások során szükséges anyagi biztonságnak is a megtakarításaink képezik az alapját.
# Szánj rá időt, és gondold végig az adósságaidat. Találhatsz jobb hitelfeltételeket máshol? Tedd meg ugyanezt abefektetéseiddel: nincs jobb hely apiacon a félretett pénzed számára? Arossz hír, hogy ezt nem csupán egyszer, hanem legalább félévente meg kellene tenned. A jó hír, hogy pénzt nyerhetsz azzal, ha komolyan veszed ezeket akérdéseket (és a rájuk adott választól függően cselekedsz).
# Vedd elemzés alá a költségeidet és abevételeidet is. Biztos, hogy szükséged van arra a napi egy kávéra vagy édességre amunkahelyi büfében? Mennyit takaríthatsz meg havonta, ha megállod és nem költesz ilyen apróságokra? És mennyit kereshetsz azzal, ha a kinőtt ruhákat, megunt játékokat eladod bababörzén vagy interneten?
Szöveg:Kovács Éva, fotó: Éva magazin, Europress, Pinterest