Az emésztőrendszer rendellenessége: a sokak életét megkeserítő irritábilis bél szindróma

Borítókép: Az emésztőrendszer rendellenessége: a sokak életét megkeserítő irritábilis bél szindróma Forrás: Pexels/Polina Zimmermann
Az irritábilis bél szindróma olyan – beleket és az emésztőrendszert érintő – probléma, mellyel világszerte több millió ember küzd nap, mint nap. De mégis miért vált szinte népbetegséggé az IBS, milyen tünetei vannak, és hogyan léphetünk fel ellene?

Az irritábilis bél szindróma (IBS) a belek rendellenes működését eredményező igen gyakori betegség, mely sűrűbben alakul ki nőknél, mint férfiaknál, és általában fiatal felnőtt korban jelennek meg az első tünetei. Arról, hogy miért érint ennyi embert, már nem szól a fáma, de az biztos, hogy az életmódbéli változások és a rohanó világ adta stresszhatások nagyban közrejátszanak.

Mitől alakul ki az IBS?

Annak ellenére, hogy egy igen régóta fennálló kórképről van szó, az IBS okainak felkutatása még mindig gyerekcipőben jár, hiszen orvosok és szakemberek csak tippelni tudnak, mely tényezők hajlamosíthatnak a kialakulására. Ennek értelmében az okok között mindenképpen meg kell említeni a genetikai tényezőket, hormonális hatásokat vagy éppen életmódbeli változásokat is.

Ez a krónikus betegség hullámzó intenzitású lehet, ennek függvényében érthető, hogy szakemberek a helytelen és egészségtelen táplálkozást, a mozgásszegény életmódot és a sport hiányát, az állandó stresszt és a fokozódott idegeskedést, illetve feszültséget, a dohányzást és az alkoholfogyasztást egyaránt a kockázati tényezők lajstromába sorolják.

A különböző ételérzékenységgel küzdőknél gyakrabban alakulhat ki az IBS, hiszen az egyes intoleranciák súlyosbíthatják a tüneteket – például gluténérzékenység, laktózintolerancia esetén. Sokszor azoknál is kialakul az IBS, akik egy-egy élelmiszerre pl. zöldségre vagy gyümölcsre érzékenyebbek.

Forrás: Unsplash/Tracey Hocking

A helytelen és indokolatlan antibiotikumok szedése, a bélben természetesen előforduló baktériumok, azaz a mikrobiomok egyensúlyának felborulása vagy éppen valamely betegség következtében a belek rendszertelen működése egyaránt kiválthatja az irritábilis bél szindrómát.

Az IBS kezelésére nincsen konkrét csodabogyó vagy gyógymód

Mivel az IBS több okból kialakulhat, és nincsenek olyan tünetek, melyek csakis kizárólag erre a betegségre jellemzőek, így a gyógymód is többrétű. A betegség kezelése komplex folyamat, és minden esetben szakorvosi diagnózis felállítását követően kezdhető meg. Tehát, ha az IBS tüneteit észleljük magunkon, mindenképpen forduljunk orvoshoz, aki személyre szabottan határozza meg, milyen kezelés vagy gyógymód szükséges.

Első körben érdemes a káros szokásokkal alábbhagyni, és olyan életmódot folytatni, mely az egészséges kategóriába tartozik. A rostban gazdag étkezés, illetve a sport és a mozgás nagyon sokat segíthet a helyzeten, csakúgy, mint a stressz és az idegeskedés csökkentése. Tudjuk, manapság ki ne lenne feszült? Ennek ellenére mindenképpen meg kell próbálni kevesebbet stresszelni és szorongani, hiszen ezzel nagyban segíthetünk magunkon. Külső forrásból is bevihetünk a szervezetünkbe rengeteg probiotikumot, mellyel támogatjuk bélflóránk egészségét, és kezelőorvosunk a helyzet mérlegelése után ajánlhat a székelési zavarokra és a hasmenésre is gyógyszeres kezelést.

Olvasd el galériánkból, melyek az irritábilis bél szindróma főbb jelei!