Így lettem jó alvó és korán kelő

Borítókép: Így lettem jó alvó és korán kelő
Pocsék alvási szokásaim voltak, de változtattam rajtuk. Elmesélem, hogyan, hátha nektek is segítenek a tapasztalataim.

Kicsit csaltam a címben: nem igaz, hogy rossz alvó voltam, sőt, inkább a másik véglet. Túlzottan szerettem aludni és borzasztóan nehezen másztam ki reggelente az ágyból. Hétvégén képes voltam egyhuzamban 12-14 órákat lenyomni. Aztán persze ott voltak azok az éjszakák is, amikor a sok-sok stressz, a frusztráló gondolatok, a napi problémák miatt hajnalig fetrengtem ébren, vagy – ami tán még rosszabb – kómás félálomban.

De néhány hónapja mindez megváltozott, azaz megváltoztattam. Ugyanúgy, ahogyan a cigit is letettem: eldöntöttem, és kész. Higgyétek el, ez is, mint oly sok minden más, fejben dől el, ezt most már bizton állíthatom. Felsorolom, nekem milyen tényezők segítettek abban, hogy beregulázzam az éjszakáimat.

1. Rájöttem, hogy milyen körülmények között tudok igazán jól aludni
Mivel nagyon fázós vagyok, általában jól befűtöttem esténként – hiába olvastam mindenhol, hogy nem jó melegben aludni. Januárban munka miatt el kellett utaznom néhány napra, és a lengyelországi szállodában 19 foknál magasabbra nem tolhattam fel a fűtést. Vacogva bújtam ágyba, de meglepődve tapasztaltam, mennyivel jobban esett az álom a hűvösben. Ugyanitt jöttem rá arra is, hogy a teljes sötétséget szeretem (a vastag, szállodai brokátfüggönyök semmilyen külső fényt nem eresztettek be) – az otthoni vékony, bézs sötétítőfüggönyt nem cseréltem ugyan le, de beszereztem egy szemmaszkot, amivel ugyanazt a hatást tudtam elérni.

2. Hagyományos könyvre cseréltem a Kindle-t
Nem szívesen ugyan, de lemondtam az esti e-könyv olvasásról és viszatértem a papírkönyv – éjjelilámpa párosításhoz. (A Kindle maradt a békávézáshoz.) Több kutatás és a saját tapasztalatom is azt igazolja, hogy az e-olvasó furcsa fénye megnehezíti az elalvást.

3. Természetes segítséget alkalmaztam
Szeretek teázni, így minden este ágyba viszek magammal egy csésze nyugtató hatású gyógyteát. Próbálkoztam speciális nyugtató teakeverékkel, sima citromfűvel és kamillával is – nekem az utóbbi vált be a legjobban. Valóságos kis szeánsz alakult ki már estére, ami segít lelazulni és ráhangolódni az alvásra: kamillatea + 15-20 perc olvasás, és a szervezetem már tudja is, hogy hamarosan aludnia kell.

4. Két ébresztővel kelek
Az egyik fél hétkor, a másik hétkor ébreszt. Az elsőt boldogan csapom le, mert tudom, hogy van még fél órám. A második viszont rádióval ébreszt, a szoba tulsó végében van, szóval muszáj kikelnem az ágyból, ha ki akarom kapcsolni. És ha már kikeltem, ugye... nem fekszem vissza. Korábban a telefonom ébresztett: ezen addig nyomogattam a szundi gombot, amíg nem szégyelltem (és általában úgy 9 óráig nem szégyelltem).

5. Tornával kezdem a napot
Nem túl nehézzel, nem is túl hosszúval, hanem valami olyannal, ami átmozgat és felébreszt – komolyan mondom, jobb, mint a kávé. A Youtube-on szoktam keregélni, fél óra – 40 perces gyakorlatokat a legváltozatosabb műfajban: jóga, pilates, kick-box, aerobic – épp mihez van kedvem. Mára már megvannak a kedvenceim, azokat szoktam variálni. A kínálat hatalmas, egy-két hét alatt mindenki megtalálja a számára legmegfelelőbbeket.

6. Tartom magam a rendszerhez
10 és 11 között valamikor ágyba kerülök és elalszom, fél 7 – 7 között felébredek és felkelek – ha fene fenét eszik is! És bizony ez a legnehezebb, de a legfontosabb is: a következetesség. Hetente maximum egyszer "rúghatok ki a hámból", másképp borul a rendszer, és kezdhetem elölről az egészet. De azt nem szeretném, mert a rendszer pompásan működik!

Fotók: Europress