
Hogyan változtatja meg a botox az agyműködést? Igen, az agyműködést!
A ráncok ellen alkalmazott botoxinjekciók sokáig természetes kozmetikai beavatkozásnak számítottak. A Hollywood-i botoxőrület teljesen elfogadottá, sőt, még trendivé is tette az eljárást.
Neki elhinnéd, hogy szép vagy?
Méreg
A botox a botulinum toxin rövid neve, ami tulajdonképpen halálos méreg. Ezt az idegmérget a Clostridium nevű baktérium állítja elő. A toxin megbénítja az izmokat azáltal, hogy blokkolja az acetilkolin – az agy és az izmok közötti fő üzenetátvivő anyag – felszabadulását.
A páciensek jellemzően rendszeresen visszajárnak injekcióztatni magukat, hiszen a toxin által okozott időszakos bénulás eredménye csupán két vagy három hónapig tart. A kérdés az, hogy az éveken át tartó kezeléssorozat milyen maradandó változást okoz az agyban.
Egy kutatás eredménye ugyanis megkongatja a vészharangot: a homlokba és az arcba adott botoxinjekciók átrendezik az agy érzékelési térképét, már ami a kezekre vonatkozik.
Képlékeny agy
Régóta tudjuk, hogy az agy plasztikus, képlékeny. A külső hatásokra adott válasz függvényében változhat. Például egy hegedűművész agyában a vonókat lefogó ujjakhoz tartozó agyi térkép sokkal nagyobb, mint az ugyanazokhoz az ujjakhoz tartozó agyi terület olyasvalakinél, aki nem zenél. Vagy: azoknál, akik megvakulnak, és Braille-írást tanulnak, az „olvasó ujjhoz” tartozó agyi terület kiterjed az immár nem használt látókéreg rovására.
Terjeszkedés
Az agyi érző kéregben a kézhez és az archoz tartozó területek egymás mellett találhatóak. Kézamputációk után az arctól érkező ingerek az agynak azt a részét is elkezdik birtokba venni, amely korábban a kéztől érkező érzékleteket fogadta. Hasonlóképpen, arcidegbénulás vagy az arc lebénulásával járó stroke után az agyi érző kéregben megnő a kézérzékeléshez tartozó terület anyagcseréje.
Másik kedvenc dalunk a szépségről:
Érzéketlen arc és kéz
Ezek után talán azt várnánk, hogy az arcot érintő botoxinjekciók hatására hangsúlyosabbá válik a kézérzékelés – de épp az ellenkezője történik. A kézérzékeléshez tartozó agyi aktivitás csökken már az arcmozgás intenzitásának kicsi csökkenésére is.
Ez arra utal, hogy ebben az esetben a kéregbeli érzékelés átrendeződése teljesen másképp történik, mint az amputációból, arcidegsérülésből vagy stroke-ból eredő funkcióvesztés esetén.
Kíváncsian várjuk a további kutatásokat, amelyek fényt derítenek a jelenség pontos okára és arra is, hogy vajon más testrészeink is érintettek lehetnek-e.
Forrás: pscychologytoday.com
Nézd meg, milyen szép az ember botox nélkül is:
