Így kezeld a náthás tüneteket: ezek a legjobb gyógynövények az őszi megfázásra és influenzára

Borítókép: Így kezeld a náthás tüneteket: ezek a legjobb gyógynövények az őszi megfázásra és influenzára Forrás: Unaplash/Elena Leya
Sajnos ősszel nem mindig tudjuk elkerülni a különböző megfázásos betegségeket, hiszen, ha nem vagyunk jól felöltözve, könnyen betegek lehetünk, de a vírusok sem kímélnek minket ekkor, ugyanis megnövekszik a levegőben a különböző kórokozók száma. A helyzetet sok gyógynövény segítségével orvosolhatjuk otthon – akár megelőző jelleggel is.

Ha beüt az ősz, beütnek a betegségek is

Az őszi szezon nagyon csalfa tud lenni, mivel ilyenkor még sokan nem ocsúdunk fel a nyári felhőtlen kinti időtöltések mámoros pillanataiból, és nem figyelünk oda eléggé magunkra. Úgy vagyunk sokszor vele, hogy elég egy kis kardigán, ha ki kell szaladnunk a hidegben a postáshoz, vagy a szemetet kivihetjük pólóban is, úgyis mindössze két percet fog igénybe venni a folyamat odakint. Ennek pedig gyakran az az eredménye, hogy felelőtlenségünk következtében percek alatt megvan a gond, egy óvatlan pillanatban hamar megfázhatunk.

A helyzetet nem könnyíti meg, hogy ahogy a gyerekek elindulnak ősszel az iskolába, óvodába, bölcsődébe és egyéb közintézményekbe, heteken belül szinte garantáltan hazahoznak valamilyen betegséget – önhibájukon kívül, de mi is elkaphatjuk a különböző felső légúti problémákat, a vírusos náthás megbetegedéseket, az influenzát, és ki tudja még milyen „finomságot”, mellyel az idei őszi és téli szezon fenyeget minket. Az sem segít ilyenkor nekünk, hogy egyre kevesebb napfény éri a testünket, illetve a hideg és száraz időjárás gyakorlatilag teljesen legyengítheti a szervezetünk védekezőképességét. Rossz hír, hogy amennyire mi szenvedünk a hidegben, úgy a kórokozók egyenesen imádják ezt az időjárást, sőt, nem is igazán szeretnének eltűnni az életünkből, hiszen gyakran a párás és hűvös környezet ideális közeget teremt nekik ahhoz, hogy szaporodjanak és terjedjenek.

Forrás: Unsplash/ Bermix Studio

Hogyan csökkenthetjük a betegségek kialakulásának kockázatát?

A képlet egyszerű; a hidegben a mi ellenállképességünk csökken, míg a vírusoké nő, ezért hajlamosabbak vagyunk a betegségekre, amiknek a számát leredukálhatjuk, ha odafigyelünk néhány apró dologra. Bagatel dolognak tűnik, de ha valaki közvetlen közelében vagyunk, aki tüsszög, köhög, folyik az orra, álljunk arrébb. Egy tüsszentéssel ugyanis milliárdnyi vírusrészecske juthat a levegőbe – így ránk is. Fertőtlenítsük rendszeresen otthon a berendezési eszközöket, amiket tudunk, kiváltképp a fémet, a műanyagot és az üveget, melyeken sokkal könnyebben és hosszabb ideig megtelepedhetnek a vírusok. Ha elmegyünk otthonról, mindig legyen nálunk kézfertőtlenítő, de ha nagyon hideg van, egy egyszerű pamutkesztyű is aranyat ér, ha bizonyos eszközök összefogdosásáról van szó pl. buszon a kapaszkodó, benzinkúton a tankoló pisztoly. Otthon mindig mossunk kezet, ha hazaérünk valahonnan, és ügyeljünk rá, hogy ha koszos a kezünk, ne nyúljunk a szánkba, az orrunkba vagy a szemünkbe vele. Mindig hidratáljuk a bőrünket (főleg a kezünket), ha kiszárad, hiszen a repedésekbe is megtelepedhetnek a kórokozók, melyek könnyen fertőzhetnek a továbbiakban. Ha pedig esetleg megbetegednénk mégis, gondoljunk szuper gyógynövényeinkre, melyek által segíthetjük a gyógyulást a náthás időszakban!

Olvasd el galériánkat a legjobb gyógynövényekért, melyekkel enyhítheted a megfázás tüneteit!