„Minden, amit a szépségünkért teszünk, az egészségünket, épségünket szolgálja” – Beszélgetés Feller Adrienne-nel csendről, illatokról, rituálékról és az illóolajok csodálatos világáról

Borítókép: „Minden, amit a szépségünkért teszünk, az egészségünket, épségünket szolgálja” – Beszélgetés Feller Adrienne-nel csendről, illatokról, rituálékról és az illóolajok csodálatos világáról
„Feller Adrienne az egyik legáldottabb ember, akit ismerek. Sok értékes ajándékot kapott az univerzumtól, de a legnagyobb mind közül, hogy úgy tud közvetíteni és kapcsolódni a nőkhöz, ahogy kevesen.” – írja Cseke Eszter filmrendező Adrienne „Az ezerarcú szépség” című, új könyvének ajánlójában. Az Adrienne-nel való találkozóra ezer kérdéssel érkeztem, mire elbúcsúztunk egymástól, pontosan értettem Cseke Eszter mondatát.

– Az Adrienne Feller prémiumkozmetikai márka és a Panarom márka alapítójaként, illóolajmesterként, szépség- és aromaterapeuta szaktanárként az illatok, az aromák világában te bizonyára otthon érzed magad. Honnan ered az illatoknak az ilyen fokú szeretete, melyek voltak gyermekkorod meghatározó illatai, amelyek a mai napig is fontos részei az életednek?

– Én egy illatos világban élek, hiszen az életem fontos részét képezik az illatok és így volt ez a gyermekkoromban is, melynek egyik legmeghatározóbb illatemléke a fák illata. A nagyapám asztalos volt, csodálatos dolgokat alkotott, a műhelye az otthonunk kertjében állt, gyerekként az életem nagy részét ott töltöttem a fűrészporban, a forgács között, a különböző fák illatait magamba szívva. Maradandó illatélményem az is, amikor a nagyapám megrakta a cserépkályhát és a fahasábok ropogása keveredett az elégett fa jellegzetes illatával. Harmadik nagyon meghatározó emlékem pedig a keményített friss ágynemű illata, amelybe belebújni igazi érzéki kényeztetés volt, és mélyen belém ivódtak a gyönyörűen megművelt, csodás kertünk illatai is, ahol mindig virágzott, termett valami.

– Kiegészültek ezek a meghatározó illatok újabbakkal is az azóta eltelt évek során?

– Igen, a párom, a gyermekeim bőrének az illatát élvezettel szívom magamba minden egyes alkalommal, amikor találkozunk és megöleljük egymást. Természetesen a hivatásomból adódóan minden illat, amelyekkel együtt élek, és amelyek semmi máshoz nem fogható módon inspirálnak, ugyancsak fontosak számomra.

– Az illóolajok között van kedvenced?

– Mindig van kedvencem, de hogy melyik, az időszakról időszakra változik. Azt veszem észre, hogy a személyiségfejlődésemmel összhangban formálódik, hogy aktuálisan milyen illatokhoz vonzódok, de azért vannak örök kedvenceim is. Ilyen például a verbéna, amit annyira szeretek, hogy legszívesebben belebújnék ebbe az illatba.

Adrienne-nek nemrég jelent meg Ezerarcú szépség című könyve.

– A történet szerint az aromaterápiával való kapcsolatod egy fejedre eső könyvvel indult.

– Így igaz, immár több mint három évtizeddel ezelőtt történt egy stockholmi könyvesboltban, hogy a fejemre esett egy könyv, majd onnan a földre bucskázott és kinyílt. A könyv az illóolajokról és az aromaterápiáról szólt. Az illóolajok azóta az életem részévé váltak, nem ismerek náluk csodálatosabb anyagot. Több mint harminc éve dolgozom velük és még soha nem csalódtam bennük, minden helyzetben segítségemre voltak.

Mindig is éreztem, hogy az illóolajokban nagy mélység, valamiféle ősi erő van, de amikor elkezdtem velük foglalkozni, még nem tudtam megmagyarázni azt a hívást, ami húzott, vonzott az illatok világa felé.

Az illóolaj azért olyan esszenciális, mert valójában a növények tiszta lényege. Amikor belélegzünk egy illatot, az képes a lélek kapuit megnyitni: a jelenlét erejét hordozza magában, ahol a lényeggel találkozhatunk.

Minden aromás növény illóolajának jellegzetes egyéni illata van, amit a benne lévő aromás vegyületek kompozíciójának illategyüttese alkot. Azonban az illóolajok nem csupán kellemes illatot árasztanak, hanem nagy gyógyító erőt is rejtenek magukban. Erre vonatkozóan már hatalmas empirikus tudásanyag van a birtokunkban: az illóolajok az emberi szervezetre fizikai, érzelmi és mentális szinten is hatnak. Belélegezve az idegrendszerre fejtik ki a hatásukat, javítva a légzést, a kognitív funkciókat, csökkentve a stresszt, bőrön keresztül felszívódva helyi és szisztémás hatásokat fejtenek ki, például enyhítik a gyulladást és támogatják az immunrendszert. Olyan csodálatos anyag az illóolaj, hogy én nem tudnék nála nemesebbet megnevezni. Az illóolajok története ráadásul többezer éves múltra tekint vissza, az ősi Egyiptomban az aromaterápiának hatalmas kultúrája és kultusza volt.

– Aki ismeri az illóolajaidat, tudja, hogy mindegyik bevizsgált, a minőségük pedig garantált. De nem mindenki van azzal tisztában, hogy nem minden illóolaj olyan, mint a te termékeid, amelyekben a tudásod, szíved- lelked is benne van. Nekik mit tanácsolsz, mire figyeljenek?

– Az illóolajok alkalmazásánál nagyon fontos szempont, hogy kizárólag jó minőségű illóolajokat használjunk. Olyat, ami bevizsgált, és aminek garantált a minősége. Sajnos, pusztán az, hogy valamire rá van írva, hogy száz százalék tisztaságú, még nem garancia. A garanciát az adja, ha kérésre a forgalmazó bevizsgálási adatlapot is tud bemutatni. Ha ez nem így van, akkor bizony sokszor még a forgalmazó sem tudja, hogy az illóolaj, amit értékesít, valódi-e. Ezt ugyanis szaglás alapján képtelenség megmondani. Éppen ezért én csak a saját termékeimért vállalok garanciát, mert azokról biztosan tudom, hogy mi van bennük.

– Az ember hajlamos arra, hogy csak a testére figyeljen, de ahogy a könyvedben is írod, a teljességhez nélkülözhetetlen a lélek táplálása is. Neked milyen bevált módszereid vannak, amelyekkel egyensúlyban tudod tartani a kettőt: a tested és a lelked is?

– Már fiatal koromban is ösztönösen tisztán éltem: 40 éves koromig egyáltalán nem ittam kávét és a mai napig kizárólag vizet (és persze gyógyteákat) fogyasztok. Édesanyámnak nagyon hálás vagyok, hogy egészséges, tiszta életre nevelt, hogy az étrendünk rengeteg zöldséget és gyümölcsöt tartalmazott, mindig volt leves – amelynek fogyasztását a mai napig létfontosságúnak tartom – és a legnagyobb hidegben sem szólt rám, hogy ne járjak mezítláb. De igazából 38 éves koromtól kezdve vagyok tudatos. Ott és akkor depressziós lettem, az igazi okát a mai napig sem tudom, talán maga a tény, hogy közel kerültem a negyvenhez, dolgozta meg a lelkem. A kiutat mindenesetre egy igen egyszerű módszer mutatta meg: ösztönösen nem ettem, csak vizet ittam és két hétig csak leveket fogyasztottam. Három nap után úgy éreztem, mintha kicseréltek volna. Akkor kezdtem el napi, heti, havi szokásokat kialakítani.

A rituálék fontos részei testi és lelki egészségünk megőrzésének.

Napi szinten nagyon fontos számomra a mozgás, amely energiát, erőt, rugalmasságot és a gyógyulás lehetőségét adja. Mára a jóga a napi rutinom szerves része. 40 éves koromban, egy tengerentúli rokonlátogatásom során az unokatestvérem vezetett be a rejtelmeibe, és bár az elején minden porcikám fájt tőle, a mai napig hálás vagyok érte, hogy kitartottam a mindennapos gyakorlása mellett. A testem sokkal rugalmasabbá, a lelkem ellenállóbbá vált általa, sokkal jobban veszem az akadályokat és a kudarctűrő képességem is megsokszorozódott.

Az alvásomra is odafigyelek. Alvás közben regenerálódik a testünk, erősödik az immunrendszerünk és ezekben az órákban dolgozza fel az agyunk a bennünket ért érzelmi tapasztalatokat is, vagyis az alvás az egészséges létezésünk alapja. Az ébredés utáni első óra szintén nagyon fontos, megadja az egész nap hangulatát, ritmusát és dinamikáját.

A reggeli rituálék segítenek megteremteni a testi-lelki összeszedettséget, amely képes a legnagyobb erőpróbákon is átlendíteni bennünket.

Jót teszel magaddal, ha minden reggel bedörzsölöd a tested a különleges illóolajokból és hidegen préselt magolajokból készült testolajakkal, amelyek felébresztik a bőr sejtjeinek energiáját. Én nagy híve vagyok a jéghideg zuhanynak is, ami bizonyítottan emeli a béta-endorfin-szintet a szervezetben, így csökkenti a depressziós tüneteket, ezen kívül erősíti az immunrendszert, fokozza az anyagcsere-folyamatokat és feszesíti a bőrt. Mindemellett hiszek az egészségtudatos táplálkozás és a gyógynövényteák rendszeres fogyasztásának rendkívüli hatásosságában és fontosságában is.

Heti szinten évek óta igyekszem legalább kétszer megnézni a napfelkeltét, mert érzem, hogy jó hatással van rám és ma már azt is tudom, hogy a felkelő nap fénye nagyon fontos jel a biológiai óránknak. Ugyanilyen jótékonya hatása van testre-lélekre a rendszeres testmasszázsnak is, valamint a havi kétszeri gyógyfürdő-látogatásnak, amely során magunkba szívhatjuk az ottani, gyógyító energiákat.

Az én életemnek fontos része a böjt is, napi rendszerességgel délig csak folyadékot fogyasztok és évente kétszer tartok nagyböjtöt is. A böjtölés nemcsak a sejtjeink megújulási folyamataiban játszik fontos szerepet, de mélyíti az önismeretet és magunkról is rengeteget tanulhatunk.

Minden évszaknak megvannak a maguk rituáléi, így a tél például a hideg vizes merülés évszaka. Ilyenkor kimegyek a Dunához és minden héten merülök benne, hogy eddzem az immunrendszeremet és lelkileg is erősebb legyek. Másfelől, a télben az egyik legjobb dolog egy finom gyógynövényteával és egy puha takaróval bekuckózni a meleg szobába. Mert a kényeztetés is fontos része a mindennapoknak.

A szépség magában rejti az épséget. Az épség pedig a teljesség.

– Nagy céget vezetsz, hatalmas felelősség nyomja a válladat, miközben egy nagyon erős, alkotó éned is van. Hogyan tartod egyensúlyban a kettőt?

– Erre egy csodálatos beszélgetés ébresztett rá Szabó T. Anna költővel. Szinte egy időben fogalmazódott meg bennünk, hogy a szépség az valahol a bennünk lévő erő és gyöngédség találkoztatása, összefonása és ez adja mindennek az alapját. Ugyanúgy szükségünk van az erőnkre, ami a tüzet táplálja bennünk és a gyöngédségre, amely olyan, mint a víz, a maga simulékonyságával, lágyságával. Kell a női és a férfi energia is, de fontos, hogy egyensúlyban tartsuk őket. Mert csak így érezhetjük magunkat elégedettnek, teljesnek és végső soron szépnek, hiszen a szépség tulajdonképpen egyfajta megelégedettség, jól levés. Ha jól kapcsolódok az erőmhöz és a gyöngédségemhez és megteremtem magamban mindennap az egyensúlyt, akkor – bár nem könnyű – de képessé válok napi szinten jó döntéseket hozni és a rám váró sorozatos kihívásokon úrrá lenni, legyőzni. Félrebillent állapotban ez nem megy.

– Mit jelent számodra a szépség?

– A szépségápolást a mai kultúra különválasztja az egészségtől, pedig a kettő elválaszthatatlan. A szépség magában rejti az épséget. Az épség pedig a teljesség.

Minden, amit a szépségünkért teszünk, az egészségünket, épségünket szolgálja és ez fordítva is így van, vagyis amit az épségünkért teszünk, az óhatatlanul szépségként jelenik meg bennünk, rajtunk.

A fiatal test sok mindent kibír, mert még képes korrigálni a hibás döntéseink következményeit, még van muníciója, de az évek múltával elfárad és megfogyatkozik. Ebben nemcsak az egészségtelen táplálkozás játszik nagy szerepet, de azok a szintetikus kozmetikumok és illatanyagok is, amelyeket beszívunk és magunkra kenünk. Bontsuk le azt a tévhitet, hogy ha valaki 80 éves, már nem lehet szép! Ha egészséges, akkor igenis tud szép lenni. Nem a ránc, a bőr megereszkedése mutatja az öregséget, hanem a fénytelenség és a test terheltsége, ami a méreganyagok jelenlétéből adódik. Tegyük meg magunkért, hogy kizárunk mindent, ami szintetikus az életünkből és kizárólag olyan anyagokat lélegzünk be, fogyasztunk el, kenünk a bőrünkre, hajunkra, ami természetes! A szervetlen soha nem fogja a szerveset éltetni. Márpedig a szépség és az egészség az egészséges sejtműködésnél kezdődik.

– Melyek voltak életed legfontosabb megtapasztalásai? Kik voltak, akik valami olyat adtak neked útravalóul, ami a gyökerekig hatolva formált téged azzá, aki vagy és azóta is vezet az utadon?

– Életem egyik legmeghatározóbb megtapasztalása nagyapám csendes jelenléte volt. Ő a csendjén keresztül szólított meg engem és szólít meg a mai napig. Életem egyik legmélyebb bölcsességét kaptam tőle útravalóul: lehet csendben is létezni, nem kell mindig beszélni.

A másik nagy megtapasztalásom, amely gyökeresen átfordította az életemet, egy nagyon mély, spirituális, istenközeli élmény volt 20 éves koromban. Azóta más céllal és motivációval élem az életemet.

A stockholmi tanáraimtól ugyancsak meghatározó tanítást kaptam. Ők mutatták meg, mit is jelent valójában az emberség és egy olyan fajta kultúrára nyitottak nekem ablakot, ami a működésemet, az életemet azóta is meghatározza. Sokat köszönhetek a mesteremnek is, akitől az aromaterápiát tanultam, aki felszította bennem az olthatatlan tudásvágyat és a szeretetet az illóolajok iránt.

A gyermekeim születését ugyancsak mély spirituális élményként éltem meg. Mindkettejük születésével új életfeladatot is kaptam. A lányom világra jövetelekor olyan mély emberi, humánus bánásmódban volt részem, amelynek a létezéséről fogalmam sem volt, a fiam születése pedig a baba-mama vonal elindítását ihlette, akkor fogadtam hivatásommá, hogy a kezdetektől, már a születésük pillanatától szeretnék segíteni az embereknek.

– Hamarosan itt a karácsony, ezért az utolsó kérdésem erre vonatkozik: mit jelent számodra az ünnep és hogyan készültök rá?

– Úgy tartom, hogy az ünnep csak akkor válhat igazi ünnepé, ha először magunkban ünnepet tudunk teremteni. Mert csak azt lehet kivinni, ami már belül létrejött és megformálódott. Ezért az ünnepre készülni kell. Számomra a karácsony különösen kedves és fontos esemény, melynek megvan a maga belső rituáléja. Rendkívüli módon szeretem, ezért kiemelt figyelemmel és energiákkal készülök rá. A ráhangolódás számomra az adventtel kezdődik, amely az elcsendesedés, befelé figyelés, az ünnep magunkba emelésének csodálatos időszaka. Advent idején én mindig böjtölök és ezt összekötöm egy megtisztulási rituáléval.

Az ünnep csúcspontját a szenteste jelenti számunkra.

A családunk a mai napig őrzi a hagyományt, hogy a fát az angyalok hozzák és díszítik és hisszük, hogy karácsonykor ők is ott vannak velünk.

A szentestei menü nálunk mindig egyszerű, mert nem az ételekre, hanem az ünnepre és a meghittségre fókuszálunk, de azért mindig kerül az asztalra karácsonyi fűszeres bor, sáfrányos, mazsolás kalács, halászlé és túrós csusza. Az ünnepi szertartáshoz mi minden lámpát eloltunk és a sötétben kezdjük meg az ünnepet: körbeülünk egy kis asztalt és énekelünk. Az asztalon van egy nagy gyertya, amit az ének után meggyújtunk és mindannyian elmondjuk, miért adunk hálát. A hálaadást követően megfogjuk egymás kezét és együtt mondunk el egy imát a szeretteinkért, akik már nincsenek velünk, és azokért is, akik nem velünk ünnepelnek. Mindenkit sorra veszünk, és kérjük az Ég áldását rájuk, gyertyát is gyújtunk értük. A szertartás legvégén pedig magunkért és a következő évért mondunk imát.

Ha többet szeretnél olvasni az aromaterápia, az illóolajok erejéről és hatásairól, arról, hogy mit tehetsz az épséged, szépséged érdekében és ehhez a természet mely forrásaiból és hogyan meríthetsz, milyen rituálék bevezetése segíthet a testi-lelki egyensúly felé vezető utadon, szívből ajánlom Feller Adrienne: Ezerarcú szépség – Öngondoskodás minden napra című könyvét, ami karácsonyi ajándékként is megállja a helyét.