Ezekre az ételekre fokozottan figyelj 40 felett, mert belezavarhatnak a hormonális egyensúlyodba

Borítókép: Ezekre az ételekre fokozottan figyelj 40 felett, mert belezavarhatnak a hormonális egyensúlyodba Forrás: Getty Images/Domoyega
Hogyha hormonjaink egyensúlyban annak, szinte fel sem tűnnek, hogy a testünkben munkálkodnak. Ám akkor, amikor valamilyen egészségügyi problémával találjuk szemben magunkat, gyakran hibáztatjuk érte túlzott működésüket vagy éppen hiányukat. A hormonrendszer egyensúlyát sokféleképpen meg tudjuk zavarni, például egyes ételek által.

Hormonjaink működését számos tényező befolyásolja

A hormonok szabályozva szervezetünk folyamatait, különböző üzeneteket hivatottak közvetíteni az egyes szerveink között, így például befolyásolják az alvási ciklusainkat, a vércukorszintet, a vérnyomást, a szívverésünket, testünk fejlődését és növekedését és a nemi érést is. E molekuláknak a működését az idegrendszer hangolja össze és irányítja, és hormonjaink működésben egyaránt szerepet játszik az aktuális hangulatunk, érzelmi állapotunk, sőt, a fizikai és szellemi tulajdonságaink is. Hogyha hormonjaink szintje az ideális tartományon belül van, semmilyen problémát nem okozhatnak, ám abban az esetben, ha egyensúlyuk felborul – tehát túl kevés vagy túl sok van belőlük a szervezetben –, kellemetlen tünetekkel és betegségekkel találhatjuk szemben magunkat a PCOS-től kezdve az inzulinrezisztencián át egészen a pajzsmirigyet értintő problémákig. A hormonrendszer működését és harmonikus egyensúlyát számos tényező befolyásolja, például a mozgás és az életmódunk, így az általunk elfogyasztott élelmiszerek is.

Forrás: Unsplash/James Forbes

Tápláló falatok a hormonok egészsége érdekében

Nőként testünk számos tünettel jelezheti, ha a hormonjainkkal probléma van, melyek például hangulatingadozás, falási problémák és farkaséhség, hajhullás, töredezett körmök vagy akár száraz bőr formájában is megnyilvánulhatnak. 40 felett, illetve a menopauza eljövetelével a hormonháztartás felborulása végett a tünetek csak még inkább felerősödnek, és megkezdődnek a hőhullámok, nagyobb az esély a hasi zsír megnövekedésére, koncentrációs problémákkal és eddig nem jellemző bőrproblémákkal is szemben találhatjuk magunkat. Éppen ezért nagyon fontos, hogy szervezetünk – és hormonjaink egészségét és ideális állapotát tápláló ételekkel és különböző vitaminokkal támogassuk.

Érdemes minél több omega-3 zsírsavban gazdag ételt fogyasztani, melyek segítenek a hormonok szabályozásában és csökkentik a szervezetben előforduló gyulladások mértékét is. Kiváló forrásai például az olyan halak, mint a lazac vagy a makréla. A rostban gazdag élelmiszerek a bélmozgást elősegítve eltávolítják a szervezetből a felesleges hormonokat és méreganyagokat. Együnk minél több zabpelyhet, mandulát, teljes kiőrlésű termékeket. A fermentált élelmiszerekkel támogathatjuk az ideális anyagcsere-folyamatokat, így fogyasszunk sok savanyú káposztát, kimchit, misot vagy joghurtot. A brazil dióval szervezetünk pajzsmirigyhormonjainak termelődését támogathatjuk, az avokádó pedig elengedhetetlen a hormonok termelődéséhez és szabályozásához. Az egészséges lenmag nem csupán a szívnek nagyon jó, hanem segít a menopauza tüneteinek enyhítésében is, a B6-vitaminban gazdag ételek (pl. banán, spenót, burgonya) pedig csökkentik a magas ösztrogénszintet, növelve a progeszteron termelődését.

Olvasd el galériánkból, mely ételekkel kell vigyázni a változókor eljövetelével!