Egy új kutatás felfedhette a fogyás titkát: elképesztő dologra lettek figyelmesek!

Borítókép: Egy új kutatás felfedhette a fogyás titkát: elképesztő dologra lettek figyelmesek! Forrás: alinabuphoto/Envato
A kutatások egyre nyilvánvalóbban bizonyítják be, hogy az időszakos böjtnek számos jótékony hatása van a szervezetre. Egy új tanulmány pedig arra is rávilágított, hogy még az agyban és a bélrendszerben is komoly változásokat képes előidézni az étkezésnek ez a formája...

Az elhízás népbetegséggé vált

Az elhízás világszerte jelent hatalmas problémát. Ennek oka egyértelműen a megváltozott életritmusban rejlik, hiszen a modern életmód, a mozgásszegény élet, at ülőmunka egyre globálisabb elerjedése és a feldolgozott élelmiszerek túlzott fogyasztása mind hozzájárulnak ehhez a tendenciához.

A WHO adatai szerint az elhízás és a túlsúly globális problémává vált, 2022-ben több mint 1 milliárd ember élt elhízással, köztük 650 millió felnőtt, 340 millió serdülő és 39 millió gyermek. A WHO előrejelzése szerint 2030-ra a világ lakosságának több mint fele túlsúlyos vagy elhízott lesz. Ami pedig egészen megdöbbentő, hogy 1975 óta az elhízás mértéke világszerte majdnem megháromszorozódott. Ez azért is drasztikus, mivel az elhízás számos betegség kockázatát növeli jelentősen, így nagyon fontos, hogy felvegyük a harcot az egészségtelen életmóddal és az elhízással szemben. Erre pedig az egyik legkiválóbb megoldás az időszakos böjt, amelynek számos jótékony hatása van a szervezetre.

Forrás: chernikovatv/Envato
Az időszakos böjt fantasztikus hatással van a szervezetre.

Az időszakos böjt mint megoldás

Egy kínai kutatás szerint az időszakos böjt még az agyra is egészen fantasztikus hatással van. A felfedezés szerint ez a diéta nem csupán a súlycsökkentésben hatékony, hanem jelentős változásokat idéz elő az agyban és a bélrendszerben is. Ami egészen megdöbbentő, hogy a kutatás eredményei rávilágítanak arra, hogy az elhízásnak milyen valódi okai állnak a háttérben, és mi lehet a kulcsa a tartós fogyásnak.

A kutatók 25 elhízott önkéntest vizsgáltak 62 napon keresztül, akik kalóriacsökkentett, időszakos böjtöt folytattak. A program végére a résztvevők átlagosan 7,6 kilogrammot, azaz testtömegük 7,8 százalékát veszítették el.

A testsúlycsökkenés mellett azonban sokkal figyelemreméltóbb változások is bekövetkeztek: a kutatók megfigyelték az elhízással összefüggésbe hozott agyterületek működésének, valamint a bélflóra összetételének átalakulását. Ez arra utal, hogy az időszakos böjt az agy és a bélrendszer működését is befolyásolja a szervezetben. A kínai kutatók által végzett kutatás során az agy étvágyért és függőségekért felelős régióinak aktivitásában észleltek változásokat. Ez azt jelenti, hogy az időszakos böjt és kalóriakorlátozás hatására módosult az agy azon területeinek működése, amelyek az ételek iránti vágyat és az étkezési szokásokat szabályozzák. Elsősorban az agy étvágyért és függőségekért felelős régióinak aktivitásában észleltek változásokat. Ez azt jelenti, hogy az időszakos böjt és kalóriakorlátozás hatására módosult az agy azon területeinek működése, amelyek az ételek iránti vágyat és az étkezési szokásokat szabályozzák.

A kutatás egyik legizgalmasabb eredménye az agy és a bélbaktériumok közötti szoros, kétirányú kommunikáció, ez eddig nem volt ismert. Ezentúl a széklet- és vérminták elemzésével kimutatták, hogy bizonyos baktériumok alacsonyabb szintje gyengébb működéssel járt együtt az agy azon területén, amely az önuralomért és az étkezési döntésekért felelős. Ez a megfigyelés alátámasztja azt a feltételezést, hogy a bélmikrobióta közvetlenül befolyásolhatja az agyi aktivitást és ezáltal az étkezési szokásokat.

Forrás: vetre/Envato

Mint már az előbbiekben is említettük, ez a felfedezés azért is kulcsfontosságú, mivel jelenleg több mint egymilliárd ember küzd világszerte túlsúllyal, ami jelentősen növeli számos súlyos betegség, például a daganatok és a szív- és érrendszeri problémák kialakulásának kockázatát. Az új kutatási eredmények, amelyek az agy–bél–mikrobióta tengely szerepét hangsúlyozzák az elhízásban, új lehetőségeket nyithatnak meg a hatékonyabb megelőzésben és kezelésben.

Ez egészen pontosan azt jelenti, hogy az új kutatási eredmények rávilágítanak az agy–bél–mikrobióta tengelyre. Ez a tengely egy összetett kommunikációs hálózat az agy, a bélrendszer és a benne élő mikroorganizmusok, azaz a bélmikrobióta között.

A kutatók most azt vizsgálják, hogy az elhízás során milyen változások mennek végbe ebben a rendszerben. Például, a bélbaktériumok összetételének megváltozása befolyásolhatja az agyunk jeleit, melyek az étvágyat és az anyagcserét szabályozzák. Ha megértjük ezeket a komplex kölcsönhatásokat, az új utakat nyithat meg az elhízás megelőzésében és kezelésében, például célzott diéták segítségével.

Még vannak kérdések

Bár még nem teljesen világos, hogy pontosan milyen mechanizmusok mentén zajlik ez az összetett kommunikáció, a kutatók fel akarják tárni ezt az összefüggést, hogy megtalálják a választ arra a kérdésre, hogy mely bélbaktériumok és agyterületek játsszák a döntő szerepet a sikeres fogyásban és az egészséges testsúly hosszú távú fenntartásában.

Ez a kínai kutatás jelentős áttörést jelent az elhízás megértésében, és reményt adhat azoknak, akik tartós és egészséges megoldást keresnek a súlyproblémáikra.

Az alábbiakban összegyűjtöttük, hogy milyen jótékony hatásairól tudunk még az időszakos böjtnek.

Íme az időszakos böjt jótékony hatásai!