Doktor Ló, a terapeuta

Borítókép: Doktor Ló, a terapeuta
A lényeg az ütemesen ringó mozgásban rejlik, a valódi titok azonban ennél mélyebb: azt egyedül a ló tudja.

A lovasterápia bizonyítottan hatásos a depresszió, a magatartászavarok kezelésében, de segítségével jelentős eredmények érhetők el a mozgássérült és az értelmi fogyatékos gyermekek gyógyulásában is.

"Simogassuk meg a pacit! Így bizony, nem, nem a takarót, a sörényét" – húzza vissza a lovasterapeuta az alátétről a lóra a hétéves Márk kezét. Még pár perc fészkelődés a nyeregben a kényelmesebb ülés érdekében, és már indulhat is a menet a kiserdő felé: egy autista kisfiú, két terapeuta, egy foltos póni és egy élénk, apró kutya léptet csütörtök reggel a fóti lovasterápiás központ füvén.
"Húsz évvel ezelőtt éppen másodállást kerestem gyógypedagógusként, amikor hallottam, hogy egy alapítvány lovasterápiát indítana, de emberhiányban szenved. Jelentkeztem, majd részt vettem több külföldi képzésen is, letettem a szükséges lovasvizsgákat, és az országban az elsők között elkezdtem lovasterápiával foglalkozni" – meséli Bozori Gabriella, a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat Lovasterápiás Központjának vezetője. Mint mondja, a módszer külföldön régóta ismert, nálunk azonban még most sem tudnak róla, ahogyan a közvélemény előtt az sem egyértelmű, mit is takar ez az összefoglaló elnevezés. "Megkülönböztetünk hippoterápiát, gyógypedagógiai lovaglást, lovastornát, valamint lovas pszichoterápiát. Mindegyik másra és máshogyan hat" – mondja a terapeuta.

--pagebreak--

Terápiával a probléma nyomában

"A hippoterápia tulajdonképpen egy gyógytornász vezette fiziológiás kezelési mód, amelyet elsősorban mozgássérült vagy mozgáskoordinációs problémákkal küzdő gyerekeknél alkalmazunk – mondja a szakértő. – A tanulásban és értelmileg akadályozott gyerekeknek azonban a gyógypedagógiai lovaglást és a lovastornát szoktuk javasolni. Itt a foglalkozások célja elsősorban a pszichés funkciók (amilyen az érzékelés, az emlékezet, a gondolkodás) és a motoros funkciók (a nagy és finommozgások, az egyensúlyérzék) fejlesztése. Persze akad olyan gyermek is, akit agresszivitása, magatartási problémái vagy éppen hiperaktivitása miatt hoznak el hozzánk a szülők, velük inkább a felelősségérzet, a kötelességtudat, az együttműködési készségek javítására koncentrálunk. Hetente 36 kis lovasunk érkezik például a vakok iskolájából, náluk remek eredményeket értünk el többek között a helyes testtartás kialakítása, a többi érzékszerv fejlesztése és a mozgástól való félelem megszüntetése terén. A lovas pszichoterápia ideális különböző pszichés betegségek – a depresszió, a szorongásos vagy kötődési zavarok – kezelésére is. Járt hozzánk például egy vadóc kislány, aki elviselhetetlenül antiszociális és agresszív volt az óvodában, egy évvel később pedig a mamája elhozta megmutatni az iskolai bizonyítványát, amiben már magatartás négyes szerepelt."

--pagebreak--

A zord tények – vagyis mit, hogyan, mennyiért

"A hozzánk érkező gyermekek terápiáját a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat szponzori és pályázati pénzekből támogatja. Egyedül így oldható meg, hogy ezt az amúgy költséges gyógymódot a szülők mégis meg tudják fizetni – magyarázza a financiális hátteret Bozori Gabriella. Sokat jártam külföldön különböző lovasterápiás képzéseken, s azt tapasztaltam, hogy Nyugaton ezen a téren is előttünk járnak, ha nem is szakmai tudásban, de az anyagi források és az eszközállomány tekintetében. Másrészt pedig az is igaz, hogy Magyarországon egyelőre még csak harminc–negyven végzett terapeuta van, pedig máshol ez már bevett alternatív terápiás eljárásnak számít." Mint megtudom, már az állatok kiképzése sem egyszerű feladat. "Ez a ló tanulékonyságától függően körülbelül fél-egy éves folyamat, amelyben az összes elképzelhető helyzettel, terápiás tárggyal, játékkal, mozgással és hanggal megismertetjük őket, hiszen gyakran akad olyan kis lovasunk, aki a foglalkozások alatt kiabál vagy hajlamos hirtelen mozdulatokra, amitől egy átlagos ló nagyon megrémülne" – meséli Gabriella. Egyúttal figyelmeztet, hogy egyre több „lovasterapeuta” hirdeti magát képzetlen lovakkal, akikkel nagyon kell vigyázni. "Amikor hozzánk érkezik egy gyerek, először bekérjük az orvosi dokumentációját: megnézzük, problémája egyáltalán engedi-e, hogy lóra üljön. Az állat ugyanis önmagában is veszélyes üzem, sokan mégis felelőtlenül nyeregbe engednek Down-szindrómás vagy epilepsziás gyerekeket, holott ez komoly következményekkel járhat. Az állapotfelmérés után aztán fejlesztési terv készül: a foglalkozások erre épülnek." Gabriella elmondja, hogy az utóbbit csak képzett terapeuta csinálhatja, vagyis aki gyógytornász vagy gyógypedagógus diplomával rendelkezik, elvégezte a kétéves terápiás képzést és letette a nemzetközi lovasvizsgákat. "2000 óta tanítok, pontosan tudom, hogy csak így garantálható a hátrányosabb helyzetben lévő gyerekek teljes biztonsága. Ezért is javaslom mindig a szülőknek, hogy ha terapeutát keresnek, akkor a www.lovasterapia.hu honlapról válasszanak, itt ugyanis fent van a képzett hazai szakemberek teljes névsora."

Olvass többet az állatterápiákról az Éva magazin márciusi számának Létkérdés szekciójában! Támogasd te is adód 1%-ával a hazai lovasterápiát! Klikkelj a www.lovasterapia.hu oldalra!

Szöveg: Somogyi Eszter, fotó: Miklóska Zoltán