Csökken a libidód és egyik betegségből a másikba esel? Lehet, hogy ez a fontos nyomelem hiányzik a szervezetedből!

Borítókép: Csökken a libidód és egyik betegségből a másikba esel? Lehet, hogy ez a fontos nyomelem hiányzik a szervezetedből! Forrás: Unsplash/Valeriia Miller
Talán kevésbé ismert nyomelem a cink, melyet bár csekély mennyiségben szükséges bevinni szervezetünkbe, mégis, élettani hatásai és ezáltal fontossága vitathatatlan. De mégis miért kell pótoljuk a cinket a szervezetben, és milyen jelek utalhatnak a hiányára?

Hogyha szervezetünk nem működik megfelelően és bizonyos problémákkal találjuk szembe magunkat, szerencsére nem kell a lehető legrosszabbra gondolni mindig, lehet, hogy testünk így akarja jelezni, valamely vitaminból vagy nyomelemből nem áll rendelkezésére elegendő mennyiség. Ilyen például a cink is, mely kiemelt helyet foglal el szervezetünk védelme érdekében, és számos funkció egészséges működését támogatja.

Milyen szerepe van a cinknek a szervezetben?

A cink átjárja testünk egészét, hiszen megtalálható minden szervünkben, a csontokban, az izmokban, a szövetekben és a kiválasztott folyadékban. Ennek megfelelően számos élettani hatást befolyásol, így nagyon fontos szerepet tölt be a szaporodásnál, kulcsfontosságú az emésztésben, a fehérjeszintézisben, az izmok működésében és az anyagcserében is.

A cink biztosítja sejtjeink egészséges működését, és az immunrendszer megfelelő állapotának fenntartásában is rendkívül fontos szerepet kap, hiszen nagy mennyiségben szükséges ahhoz, hogy immunrendszerünk ellenállóbb legyen a különböző baktériumokkal és vírusokkal szemben. Az agy működésében is kiemelkedő jelentősége van, és nem csupán az érzékszervek funkcióit befolyásolja, hanem segítségével fenntarthatjuk a megfelelő és ideális mennyiségű sav-bázis egyensúlyt is. Ezen kívül jó tudni, hogy a cink – bár nem közvetlenül, hanem áttételesen részt vesz a vércukorszint szabályozásában is.

Forrás: Unsplash/ Erriko Boccia

Ez a fontos nyomelem a sebgyógyulás folyamatában is fő szerepet játszik és a kollagéntermelés szempontjából sem elhanyagolható, így nélkülözhetetlen a bőr rugalmasságához és egészségéhez, fiatalos állapotának fenntartásához. Számos kutatás igazolta, hogy a cink hatással van a memória állapotára, felturbózza az agyat és pótlásával csökkenthetjük a depresszió és a szorongás általános tüneteit is.

Láthatjuk tehát, hogy mennyi alapvető funkciónk betöltésében van fontos szerepe, ezért lényeges, hogy folyamatosan pótoljuk, ugyanis a cinket szervezetünk nem képes önállóan előállítani.

Miben találhatunk cinket?

Az egészséges és kiegyensúlyozott táplálkozás kulcsfontosságú az ember életében, hiszen az egyoldalú tápanyagbevitel betegségek kialakulásához és különböző kellemetlen tünetekhez vezethet. Cinket vihetünk be a szervezetünkbe a fehérjék segítségével pl. tejtermékek, húsok és tojás, de a tenger gyümölcsei (osztriga, garnélarák) is rendkívül jó forrásnak számítanak. Fogyasszunk sok hüvelyest pl. babot, borsót és lencsét, illetve magvakat és dióféléket pl. kesudió, tökmag, melyek segítségével biztosíthatjuk szervezetünk ideális cinkellátását. Zöldségek terén a spárga, a spenót, a hagyma és a gomba vezeti a listát a cink szempontjából, gyümölcsök tekintetében pedig az avokádó, a sárgabarack, a málna, az áfonya és a kivi.

Tudd meg galériánkból, hogyan jelzi szervezeted, ha kevés cink áll rendelkezésére! A cinkhiány tünetei: