Hízás, hormonzavar, anyagcserezavar: ez történik a testeddel, ha sok cukrot fogyasztasz!
Az édes ízre szükségünk van
A táplálkozástudományi szakemberek úgy gondolják, hogy az édes íz kedvelése evolúciós túlélési mechanizmus lehet, amely biztosítja a tejcukor miatt enyhén édes anyatej elfogadását. Erre a legmeggyőzőbb tudományos bizonyíték olyan koraszülöttekkel és újszülöttekkel végzett vizsgálatokból származik, melyek kimutatták, hogy a csecsemők az első ízleléskor már érzékenyek az édes ízre és azt részesítik előnyben, miközben a savanyút és a keserűt elutasítják. Az ízek (és a szagok) abban is segítenek, hogy el tudjuk dönteni, mi ehető és mi nem. Az édes íz feltételezhetően azt jelzi, hogy a táplálékforrás fogyasztásra alkalmas, míg a keserű a potenciálisan mérgező, a savanyú pedig a romlott dolgokra hívhatja fel a figyelmet.
Az utóbbi időben a cukrot ördögtől való, bűnös élvezetnek kiáltották ki és valóban nem tanácsos nagy mennyiségben és rendszeresen fogyasztani belőle, ám kis mennyiségben, mértékkel akár még pozitív élettani hatásai is lehetnek: energiát ad, szállít és raktároz, emellett kellemes ízélményben részesíti azt, aki elfogyasztja, miközben szerepe van az ételek tartósításában, állományának javításában is.
A hangsúly a mértékletességen van: a normál napi étrendbe beleférhet 2-3 evőkanálnyi méz, egy kétgombócos fagylalt vagy egy-két kockányi, magas kakaótartalmú étcsokoládé is. Az ennél jóval nagyobb mennyiség fogyasztása azonban hosszú távon komoly egészségügyi kockázatokkal járhat.
Ha nem tudsz lemondani a nassolásról és sóvárogsz az édes íz után, válogass az Ecofamily cukormentes termékei között! Webshopjukban a legkedvezőbb áron vásárolhatod meg őket!
Ha túlzásba visszük a cukrot
Sokan nem is tudják, mennyi cukrot visznek be a szervezetükbe, mert azt gondolják, ha nem esznek édességet, nem „desszerteznek”, akkor nulla a cukorfogyasztásuk mérlege. Pedig a legtöbb ételnek és italnak van természetes cukortartalma, legtöbbjük pedig még hozzáadott cukrot is tartalmaz. Nagy mennyiségű cukor van a gyümölcslevekben – még abban is, amit frissen facsarunk -, a sportitalokban, a zsírszegény joghurtokban, a müzlikben, a granolában, az aszalt gyümölcsökben, az édes alkoholokban, a porlevesekben és az olyan öntetekben is, mint a majonéz vagy a ketchup.
A sok cukor fogyasztása nem csak súlygyarapodást okoz, de a szervezetet extrém módon megterheli, gyulladást idéz elő és számtalan betegség kockázatát növeli meg, különösen hosszú távon. Lássuk csak, melyek azok a betegségek, amelyek bizonyítottan összefüggésbe hozhatok a mértéktelen cukorfogyasztással!
7 betegség, amit a túlzott cukorfogyasztással kockáztatsz
1, Inzulinrezisztenciát és cukorbetegséget okoz
Az ajánlott mennyiséget rendszeresen meghaladó cukorbevitel károsítja az anyagcserét és növeli a cukorbetegség kialakulásának a veszélyét. Hogyan is néz ki ez a folyamat? Miután a cukor bekerült a véráramba, ott inzulin segítségével hasznosul. Az inzulint a hasnyálmirigy Langerhans-szigetei termelik: ez a hormon felelős azért, hogy a szőlőcukor a vérből bejusson a sejtekbe, ezzel lecsökkentve a vér glükóz-szintjét. A rendszer ideális esetben tehát így működik: ha a glükóz táplálja a sejteket, akkor a vércukorszint a normál tartományon belül marad és az inzulintermelés is megfelelő. Ha azonban helytelenül táplálkozunk, és a hasnyálmirigyet megterheljük túlzott cukorfogyasztással, az idő előtt elfárad, a sejtek pedig inzulinrezisztenssé válnak és a folyamatosan magas vércukorszint csökkent inzulintermeléshez vezethet. A csökkenő inzulintermelés, valamint az inzulin hatásának elégtelensége miatt így nem jut elég cukor a sejtekhez, ami a vércukorszint megemelkedését eredményezi, vagyis kialakul az inzulinrezisztencia majd a cukorbetegség.
2, Felborítja a hormonrendszer működését
A finomított cukor károsítja az anyagcserét és a hormonrendszer normális működését. A vércukorszintet csökkentő inzulin egy alapvető hormon, de ha sok, vagy kevés van belőle az káros. Az inzulinnak egyéb hormonális hatásai is vannak: nőknél emeli a férfi nemi hormon, a tesztoszteron szintjét, a férfiaknál pedig a női nemi hormon, az ösztrogén szintjét. A sok, gyorsan felszívódó cukor bevitele által okozott - átmenetileg - emelkedett vércukorszint miatti magasabb inzulin nem jó a hormonrendszernek sem és még pattanásokat is okoz.
3, Károsítja a májat
A túlzott cukorfogyasztás nemcsak a hasnyálmirigyet terheli meg, de a májat is, amely azt ugyanolyan méregként kezeli, mint az alkoholt. A máj egyik feladata a vércukorszint szabályozása. A sejtek a vérben lévő glükózt energiaként használják fel, a máj pedig a felesleget elviszi és glikogén formájában tárolja. Amikor a sejteknek később, például két étkezés között energiára van szükségük, a máj visszaengedi a glükózt a véráramba. A máj azonban csak bizonyos mennyiségű glükózt képes tárolni, így a maradék zsírként halmozódhat fel a szervben. Ha túlléped ezt a mennyiséget, az zsírsavakká alakul, és ekkor alakulnak ki zsírlerakódások a májban. A májmegnagyobbodás ily módon nem csak a rendszeresen alkoholt fogyasztókra jellemző betegség, de a túlzott cukorfogyasztóknál is igen gyakran kialakul, akár már gyermekkorban is.
4, Emésztőrendszeri problémákat okoz
A cukor ingerli a nyelőcsövet és a garatot, károsíthatja a beleket, és jócskán megnövelheti a gyomorsav mennyiségét, ami fekélyre hajlamosíthat, valamint gyakran okoz székrekedést, epehólyag-, gyomor- és bélgyulladást is, illetve szerepet játszhat egyes rosszindulatú daganatok megjelenésében. Elmondható, hogy az emésztési zavarok hatvan-hetven százaléka megszűnik, amikor az étrendből kivonjuk a cukrot.
5, Károsítja az ereket
A cukorral telített vér nagyjából minden szervet károsíthat, valamint az artériáidat is. A cukorral teli vért az ereken keresztül pumpálni ugyanis olyan, mintha egy aprócska csövön keresztül iszapot pumpálnánk. Így bármelyik terület, amely a kis erekre támaszkodik – a vesék, az agy, a szem, a szív – károsodik. Ennek eredménye lehet a krónikus vesebetegség, a veseelégtelenség, a magas vérnyomás, ami pedig drasztikusan megnöveli a stroke kockázatát.
6, Mentális problémákat okoz
Valószínűleg mindenki tapasztalta már, hogy ha lefekvés előtt nassol, akkor szinte garantált a rossz alvás, amit a hirtelen megemelkedett vércukorszint okoz. Ha pedig nappal fogyasztunk nagyobb mennyiséget, akkor azt a koncentrálóképességünk szenvedi meg, hiszen a hozzáadott cukor akadályozza az agysejtjeink közötti kommunikációt. A sok édesség hangulatingadozásokkal jár együtt: először alaposan felpörget, utána pedig hirtelen ólmos fáradtság telepedhet ránk és látványosan csökkenhet a fizikai és szellemi teljesítőképességünk. Ráadásul a finomított cukor fokozott idegességet és hiperaktivitást is kiválthat.
7, Öregíti a bőrt
A bőr kollagén- és elasztin-rostjaira hatással van a véráramban lévő cukor mennyisége. A glikációnak nevezett folyamat révén a glükóz a szervezetben lévő fehérjékhez kötődik. Ide tartozik a kollagén és az elasztin, a kötőszövetekben található fehérjék, amelyek a bőr simaságáért felelősek. Tanulmányok kimutatták, hogy a glikáció megnehezíti ezeknek a fehérjéknek a regenerációját, ami ráncokat és a bőr idő előtti öregedését eredményezi.
Mi a megoldás?
Semmi szükség nincs arra, hogy az édes ízt teljes mértékben száműzzük az életünkből. Ám arra annál inkább, hogy sokkal tudatosabbak legyünk a választásainkat illetően: folyamatosan figyeljük az ételek cukortartalmát, a megvásárolni kívánt termékek összetevőinek a listáját és ha lehet, mindig azt az opciót válasszuk, amelyben a legkevesebb a cukor! Fogyasszunk például minél több, hozzáadott cukroktól mentes terméket, sok gyümölcsöt, ami természetes formában tartalmaz cukrot, emellett tele van a szénhidrátok felszívódását elnyújtó rostokkal. Az egészséges étrendbe pedig az is belefér, ha olykor-olykor eszünk egy sütit vagy elnyalunk egy fagylaltot. A hangsúly a mértékletességen van.