Ints búcsút az emésztési problémáknak: ezekkel az étrend-kiegészítőkkel támogathatod az egészséges bélműködést
Persze a jó bélműködés és az ideális emésztési folyamatok építőköve a megfelelő táplálkozás, és bizonyos tápanyagok előnyben részesítése. Míg egyes ételeket nagyobb mennyiségben érdemes fogyasztani, úgy másokat kerülni kell annak érdekében, hogy elősegítsük bélflóránk egészséges működését, és elkerüljük azt, hogy ez az ideális állapot és harmonikus egyensúly felboruljon.
A leggyakoribb emésztési problémák
Emésztésünket érintő alapvető problémákkal már mindenki találkozott legalább egyszer élete során, hiszen elegendő egy rosszul megválasztott ételkombináció vagy valamilyen, gyomrot irritáló vegyület, és máris számtalan kellemetlen problémával találhatjuk szemben magunkat. A leggyakoribb – bélműködéshez köthető problémák között tartjuk számon a puffadást és a kellemetlen alhasi diszkomfortérzetet, mely sokszor felszabadult bélgázokkal és rossz közérzettel párosul, de itt van még a savas reflux, a gyomorbántalmak, a gyakori hasmenés vagy éppen ellenkezője, a székrekedés, és a rossz ütemben végbemenő emésztési folyamatok.
Színes, változatos és harmonikus étkezéssel elejét vehetjük a problémáknak, hiszen a tápanyagok megfelelő egyensúlyának biztosításával segíthetjük az emésztésünket, és hozzájárulhatunk gyomrunk és beleink egészséges működéséhez. Fontos, hogy minél több fehérjét és rostot fogyasszunk, folyadékbevitelünk bőséges legyen, kerüljük a túlzott alkoholfogyasztást és a dohányzást. Együnk naponta többször kevesebb adagokat, és mindig jól rágjuk meg a szánkba helyezett falatokat.
Az étrend-kiegészítők a gyomor ellenségei is lehetnek
Annak ellenére, hogy étrend-kiegészítők és bizonyos gyógynövények segítségével támogathatjuk az emésztésünket, szakértők óva intenek néhány táplálékkiegészítő túlzásba vitt használatától. A magas dózisú vas tönkreteheti a gyomrot és megváltoztathatja a bélflóra állapotát, hosszú távon pedig puffadást és gyulladást eredményezhet. Szakemberek szerint a túlzott kalciumfogyasztással hasonló tüneteket borítékolhatunk magunknak, ugyanis magas dózisban lelassíthatják az emésztést és fokozott gázképződést okozhatnak.
Bármennyire is áldásos a magnézium, egy bizonyos szint felett többet ártunk vele, mint használnánk, ugyanis mivel vizet szív fel a belekben, nagy mennyiségben hasmenést és kiszáradást okozhat, illetve irritálhatja a gyomrot és a nyálkahártyát. Csakúgy, mint a sok E-vitamin, illetve a béta-karotin, melyek bár ideális mértékben számos egészségügyi előnyt generálnak, túlzott szedésük felborítja a bélbaktériumok harmonikus egyensúlyát. Bélrendszeri panaszokat okozhat a túlzásba vitt cink, kiváltképp, ha multivitaminnal kombináljuk, ugyanis, míg ideális mennyiségben erősíti az immunrendszert, emelt adagban árthat a gyomor egészségét támogató hasznos mikrobáknak a belekben.