Régebben cikizték a fenekét, ma nők ezrei edzenek vele – Interjú Fodor Rékával, a Barackcsapat alapítójával
– Több diplomát szereztél, mielőtt a fitneszedzői hivatást választottad volna. Hogyan vezetett az utad a sport és a Barackcsapat felé?
– A sport kiskorom óta szerves része volt az életemnek, a kézilabdától kezdve az úszáson át a triatlonig sok mozgásfajtát kipróbáltam és űztem. Mióta az eszemet tudom, napi szinten sportoltam, ez egy olyan dologgá vált, ami nélkül nem tudtam élni. Mégsem volt számomra egyértelmű, hogy edzőként fogok karriert befutni. Gimnázium után, mikor nem nagyon tudtam, mit csináljak, a történelem szakot választottam, így az első diplomámat abból szereztem. Ezután jött a kommunikáció és média mesterdiploma, ami után rendezvényszervezői munkákkal kacérkodtam, mert már akkor éreztem, hogy az irodai meló nem nekem való. De beütött a Covid, és leállt minden. A konditermek is bezártak, pedig akkor már egy ideje intenzíven edzettem, így kénytelen voltam a megszokott gyakorlataimat átültetni otthoni környezetbe. Mivel 2016 óta egyre több fitneszes tartalmat osztottam meg Instagramon, és még az egyetem alatt elvégeztem az edzői és táplálkozási tanácsadó képzést is, megfogalmazódott az ötlet, hogy online edzéseket tartsak. Először még csak egy zárt Facebook-csoportban zajlott mindez, ahova egyre többen és többen csatlakoztak. Aztán megszületett a saját weboldalam a videótárral és a Barackcsapat, ami nemcsak egy vállalkozás, hanem egy klassz közösség, és amit egyébként a párommal, Ádámmal közösen építünk. Ma már több ezer nő edz az online videóinkkal, a Facebook-csoportunknak pedig közel 56 ezer lelkes barack tagja van.
– Gyakori kifogás az online tornavideókkal szemben, hogy nem tudnak elég hatékonyak lenni. A Facebook-csoportodban azonban folyamatosan látni posztokat a tagok átalakulásáról, amik rácáfolnak erre. Miben különböznek a Barackcsapat edzések a többi hasonló fitneszes videóktól?
– Én is a Covid alatt jöttem rá, hogy mennyi mindent ki lehet hozni az otthoni, videós edzésekből, csak persze nem mindegy, hogy milyet választunk. Sok más online edzésnél szól egy zenealap, amire mozog az edző, nem instruál, csak követni kell. Na, ez tényleg nem annyira hatékony, mert nem mindenki tudja szabályosan reprodukálni a gyakorlatokat. Én a bemelegítéstől a nyújtásig együtt végzem az edzéseket a barackokkal, és végig magyarázok közben, például mondom, hova helyezzék a testsúlyt, milyen a helyes testtartás, hogyan álljanak a térdek. Minden részletre figyelek, hogy a lehető legszabályosabban tudja kivitelezni még egy teljesen kezdő is. Az edzések mellett pedig plusz értékeket is igyekszünk adni, hogy ne csak elkezdjék, hanem hosszú távon is fenntartsák az aktív életmódot a velem edzők. Folyamatosan bővül például a recepttárunk, de kisokosokat is gyártunk különböző témakörökbe, és a személyes kérdésekben is szívesen segítünk. A Facebook-csoportban és a többi social felületen folyamatosan válaszolunk a felmerülő kérdésekre írásban, videóban vagy hangüzenetben. A Barackcsapat pedig persze abban is különbözik az általános online tornáktól, hogy vannak kifejezetten popsicentrikus edzések is.
– Mi adta a motivációt, hogy a fenékedzésekre fókuszálj?
– Amikor először elkezdtem edzeni, még csoportos edzésekre jártam, és ezektől nagyon lefogytam. Az ismerőseim közül sokan beszóltak, hogy nincs semmi fenekem, lapos vagyok. Ez eléggé rosszul esett, és úgy gondoltam, megmutatom, igenis lehet nekem is kerek popsim. Elkezdtem kifejezetten farizomra edzeni, és annyira megszerettem, hogy úgy voltam vele, akkor kimaxolom a barackomat.
– A kerek fenekedet pedig azóta rengetegen lájkolják Instagramon, és biztosan élőben, az utcán járkálva is sok elismerő vagy éppen irigy pillantást kapsz…
– Igen, de mostanában már nem veszem észre ezeket, és amúgy is, sosem a figyelemért formáltam a fenekemet. De régebben, ha például otthon sétáltam valakivel, gyakran mondták, hogy mindenki engem néz. Konditermekben is sokan odajöttek hozzám megkérdezni, hogy igazi-e a fenekem, amit nem is értettem, mert hát miért edzenék, ha nem az volna.
– Ha már szóba hoztad a fenékimplantátumról szóló vádakat: tavaly hivatalos orvosi papírokkal bizonyítottad, hogy nem plasztikai sebésznek köszönheted a formádat. Miért lépted ezt meg?
– Évek óta kaptam a különböző támadásokat, hogy megműtettem a fenekemet, vagy Photoshoppal csalok a képeimen. Ugyan megtanultam ezeket a megjegyzéseket elengedni, de zavart, hogy megkérdőjelezik a beletett munkámat, sportteljesítményemet. Gyakorlatilag a farizmomra épül az egész vállalkozásom, munkásságom, és nem szerettem volna senkiben kétséget hagyni, aki úgy dönt, hogy velem edz. Ezért úgy éreztem, muszáj hivatalosan is tisztáznom. Először elmentünk egy ultrahangvizsgálatra, ahol megállapították, hogy 3-5 centi izom van a fenekemen, majd ezután egy igazságügyi orvosszakértő, egy plasztikai sebész és egy igazságügyi orvosszakértő ügyvéd is megvizsgálta a leleteket, illetve engem is. Mindezek után kimondták, hogy nem valami külső beavatkozásnak, hanem a fizikai aktivitásnak köszönhetően formálódott a popsim.
– De nemcsak a feneked valódiságát szokták megkérdőjelezni, hanem az edzésmódszereidet is. Sokan azzal támadnak, hogy otthoni, szalagos edzésekkel nem lehet olyan látványos farizmot építeni, mint a tiéd, csakis konditeremben, nagy súlyokkal lehetséges. Erről mit gondolsz?
– Az az igazság, hogy én soha nem mondtam, hogy a saját farizmomat otthon, szalagos edzésekkel építettem fel. Szerintem a legtöbb nő eleve nem is akar olyan extrán izmos és nagy feneket, mint az enyém, inkább arra vágynak, hogy szimplán kerek, feszes és formás popsijuk legyen. Az online edzéseim pedig éppen ezt adják, különösen, ha a saját fejlesztésű szalagomat is használják hozzá, amit nem lehet összehasonlítani a hagyományos, boltokban kapható edzőszalagokkal. A Barackcsapat szalagok ellenállása típustól függően 30-44 kg súlyt jelent, amivel azért már szép eredményeket lehet elérni. Azoknak pedig, akiknek nagyobb izomtömeg építése a célja, pont most kezdtem el készíteni a konditermi edzésvideókat.
– Mi az, amit a legtöbben elrontanak, ha a popsi formálásáról, vagy úgy általánosságban az edzésről van szó?
– Legelőször is azt, hogy elhiszik azt a tévhitet, hogy nem lehet úgy popsit építeni, hogy a comb ne nőjön. Ez abból ered, hogy a comb egy sokkal nagyobb izom, és a legtöbb gyakorlatnál automatikusan ezek dolgoznak, nem a fenék. Azért, hogy aktivizáljuk a farizmokat, általában változtatni kell a gyakorlatok hagyományos, tankönyvi elvégzésén. Ezt én is jórészt saját tapasztalatból tanultam meg. Rengeteg múlik olyan apróságokon, mint például, hogy hova helyezzük a testsúlyt, meddig engedjük le a súlypontot. De ugyanilyen fontos, hogy lassan, fókuszáltan dolgozzunk, hogy kiépüljön a megfelelő ideg-izom kapcsolat, vagyis a popsiformálás agymunka is. Folyamatosan figyelni kell a testünkre, hogy a célnak megfelelően dolgozzon. Ha például valaki kitörésnél a combját érzi, akkor érdemes a lábfejét valamire rárakni (mondjuk polifoamra), hogy picit megemelje, és ezáltal a feneke vegye át a munkát. Ezenkívül szintén gyakori hiba, hogy nem megfelelő, általában futáshoz való cipőben végzik az edzéseket. Én a kemény, vékonytalpú cipőt szoktam javasolni, mert abban a legkönnyebb a sarkunkra helyezni a testsúlyt, ami elengedhetetlen a farizom fejlődéséhez.
– Mennyi idő kell átlagosan, hogy valaki eredményeket lásson magán a tükörben? És heti hány, milyen időtartamú edzést javasolsz?
– Ebben a kérdésben nagy faktor a genetika, mert van, aki már 2-3 hét alatt szépen elkezd alakulni, másoknak kellhet 3-4 hónap is. De az életmód és a foglalkozás is számít, mert azoknál, akik ülőmunkát végeznek, hosszabb idő kell, hogy kialakuljon a farizomnál az ideg-izom kapcsolat. A nagy átlagot nézve 2-3 hónap alatt látványos eredményt lehet elérni, ha valaki beleteszi a munkát. Heti kettő 1-1 órás popsiedzést szoktam egyébként javasolni, többet azért nem, mert fontos a regenerációs idő. De ha valakinek csak a 30 perces ‘busy’ edzések férnek bele, akkor mehet a heti 3 is. Aki pedig a fenékformálás mellett fogyni is szeretne, az még heti 2 HIIT edzést is végezzen, de ne egy napon. És persze a sport mellett elengedhetetlen a tiszta étkezés is, mindig azt mondom, hogy ez a kettő kéz a kézben jár. De nem kell borzasztó szigorú diétát követni, sokkal célravezetőbb, ha úgy állítjuk be az étkezést, hogy az hosszú távon fenntartható legyen.
– Mit tanácsolnál azoknak az anyukáknak, akik a gyerekek születése után szeretnék visszanyerni formájukat? Hogyan lehet „okosan” belevágni az edzésekbe hosszabb kihagyás után?
– A lényeg a fokozatosság. Gyakori hiba például, hogy rögtön a kemény gyakorlatsorokkal kezdenek, vagy azért, mert a régi, szülés előtti edzettségükből indulnak ki, vagy mert úgy gondolják, ezáltal gyorsabban lehet elérni változást. És ilyenkor jön az, hogy elvesztik a motivációt, mert nem bírják, és elmegy a kedvük az egésztől. Ezért én inkább mindenkit arra biztatok, hogy kezdje a könnyített, kezdő edzés sorozatokkal vagy a fél órás blokkokkal, aztán ahogy fejlődik, lehet szintet lépni. Ugyanígy az étrend terén is érdemes a fokozatosság elvét követni, először csak elhagyni a legkritikusabb dolgokat, mint a fehér liszt, a cukor és az olajban sült ételek. Az oldalon egyébként több mint 350 fitt receptet találnak a barackok, amik egészséges alternatívákat kínálnak minden étkezésre.
– A saját tapasztalom az, hogy az étkezésre kisgyerekes anyukaként nehezebb odafigyelni, mint időt szakítani egy-egy gyors edzésre. Amikor éjszakánként kismilliószor fel kell kelni a picikhez, az alváshiány miatt sokkal inkább a szénhidrátdús, cukros ételeket kívánom. Ezt hogyan lehet kivédeni?
– Ilyenkor igazi jolly joker például a banánkenyér, persze nem fehér liszttel és kristálycukorral készítve, hanem mondjuk zablisztből és kókuszcukorból. Ez egyszerűen és gyorsan megvan, csillapítja az édesség utáni sóvárgást, mégis egészségesebb. De ugyanilyen jó szolgálatot tesz egy gyümölcsös smoothie is, sőt az még fel is tud frissíteni. Ha pedig valaki az éjszakázások miatt nagyon fáradt, válasszon egy lightosabb vagy rövidebb edzést, akár egy jógát, amiből már szintén megtalálható néhány a videótárban. Lebegjen az a szeme előtt, hogy az edzés után mennyivel jobban fogja érezni magát, hogy nem hagyta, hogy a kimerültség maga alá gyűrje, hogy tett magáért és meg tudta csinálni. A sport egyébként is feltölt energiával, javítja a közérzetet, tehát éppen, hogy segít leküzdeni a fáradtságot.
– Milyen újdonságokkal készülsz idén, és milyen céljaid vannak még a Barackcsapattal?
– Mint említettem, nemrég jöttek ki az első konditermes edzés videók, és ezt szeretném még folytatni. Ebben a popsifelépítő sorozat felér egy személyi edzéssel, mert átadok mindent, amit én megtanultam, ami nekem is bevált. Konditermes sorozatból később várható még felsőtestre fókuszáló is. 2024 másik nagy újdonsága a Barackcsapat étrend-kiegészítő termékpaletta, melyből az első kettő pár napja debütált. Ezeken régóta dolgozunk, mi fejlesztjük, teszteljük őket. Természetesen ezek mellett folyamatosan színesítjük az online edzéseket, és idén nyáron is lesz Barackcsapat tábor. Az alapvető célom pedig ugyanaz, mint az induláskor: minél több nőt segíteni és motiválni. Anno nekem nagy felismerés volt, mikor rájöttem, hogy én magam tudom formálni a testemet, én tudom irányítani, hogy nézek ki, és ezáltal azt is, hogy érzem magam. Ezt szeretném átadni a követőimnek.