A B-vitamin 8 kulcsfontosságú fajtája: nélkülözhetetlenek szervezetünk folyamataiban

Borítókép: A B-vitamin 8 kulcsfontosságú fajtája: nélkülözhetetlenek szervezetünk folyamataiban Forrás: Pexels/Alena Shekhovtcova
Rengeteget hallhatunk és olvashatunk manapság a B-vitaminok szerepéről és élettani jelentőségéről, de arról talán kevesebbet tudunk, hogy milyen fajtái léteznek ennek a létfontosságú vitaminnak, és melyik típusra mik jellemzőek mélyrehatóbban.

Mindent a B-vitaminról

A táplálkozási szakértők már régen felismerték, hogy a B-vitamin nem csupán egy önálló vitamint jelöl, hanem több altípusa is van, melyek mind-mind más funkciót töltenek be, így más jótékony hatással is rendelkeznek. Ennek a vízben oldódó vitaminnak a felesleges mennyisége a vizelettel együtt távozik, ezért nagyon fontos, hogy mivel a szervezetünk nem raktározza, külső forrásokból folyamatosan fedezzük a rá vonatkozó szükségleteinket. Szerencsére számos olyan élelmiszer van, mely tartalmazza ezt a fontos vitamint, és mivel az egészséges, változatos és sokszínű étkezéssel könnyen bevihető a szervezetünkbe, ritkán áll fenn hiány belőle, de természetesen néha előfordulhat, hogy testünk nem rendelkezik a kellő mennyiséggel. Erre pedig a szervezetünk igen fontos jelekkel hívja a fel a figyelmünket. A B-vitamin túladagolása nem jellemző – legalábbis étrend által biztosan nem –, ha mégis kellemetlen tüneteket vélünk felfedezni magunkon, azt csakis a táplálékkiegészítők formájában történt pótlásnak köszönhetjük.

Forrás: Unsplash/Jonathan Cooper

A B-vitaminok mindegyike kulcsfontosságú szerepet tölt be a szervezetünk működése szempontjából, együttes hatásukkal pedig biztosítják az alapvető élettani funkcióink harmonikus egyensúlyát. Külön-külön más jelentőséggel bírnak, de általánosan elmondható, hogy mindegyikük részt vesz az idegrendszer alapvető működésében, illetve hozzájárulnak a hajunk, a bőrünk és a körmünk egészséges állapotának fenntartásához is. Ezen kívül jelentős szerepük van az izmok tekintetében és az emésztőrendszerünk szempontjából is. Közösen fordulnak elő az egyes élelmiszerekben, így hatásukat is együttesen fejtik ki – ezért nevezzük őket gyűjtőnevükön B-vitamin komplexeknek.

A B-vitamin komplexek tagjai

B1-vitamin – tiamin

B2-vitamin – riboflavin

B3 vitamin – niacin

B5-vitamin – pantoténsav

B6-vitamin – piridoxin

B7-vitamin – biotin

B9-vitamin – folsav/folát

B12-vitamin – kobalamin

Ezek közül jó tudni, hogy a folsav és a biotin is a B-vitaminok közé sorolandó, ám önmagukban nem nevezzük őket a hétköznapi nyelvben kifejezetten B-vitaminnak. Régebben a B-vitamin komplexek csoportja nem 8 elemből állt, hanem 9-ből, hiszen ide sorolták a kolint is, melyet B8-vitaminként tartottak számon. Egyesek még most is a csoport többi tagjához sorolják, bár ez a máj, az agy, a vesék és az izmok megfelelő működését támogató fontos elem tulajdonképpen nem tekinthető vitaminnak, hiszen a szervezetünk képes szintetizálni.

Olvasd el galériánkból, milyen fontos funkciót töltenek be a B-vitaminok fajtái a szervezetünkben!