Komoly problémát is jelezhet, ha folyton fáradt vagy: szívet, pajzsmirigyet és vesét érintő betegség, illetve rák is állhat a háttérben

Borítókép: Komoly problémát is jelezhet, ha folyton fáradt vagy: szívet, pajzsmirigyet és vesét érintő betegség, illetve rák is állhat a háttérben Forrás: Unsplash/Mel Elías
Az állandó fáradtság és kimerültség okai különböző tényezőkből fakadhatnak, és sokszor az egésznapos energiaszintünkre és általános közérzetünkre is rányomhatják a bélyegüket.

Az emberi fáradtság teljesen természetes dolog, hiszen a mindennapok körforgása gyakran lefáraszt a nap végére. Vannak azonban helyzetek, amikor a fáradtság nem a napi tevékenységek függvénye, hiszen alapvető energiaszintünket számos más dolog is befolyásolhatja. Ilyenek az életmódbeli tényezők, bizonyos betegségek fennállása, alvászavarok vagy akár mentális egészségügyi problémák is.

A mentális problémák, a vitaminhiány és a fogyókúra is okozhat fáradtságot

A kimerültséghez sokszor olyan mentális problémák társulnak, mint a depresszió vagy egyes szorongásos zavarok, de akkor is sűrűn fáradtak lehetünk, ha rossz az alváshigiéniánk, valamiért nem tudunk mély álomba merülni az éjszaka folyamán, esetleg valamilyen alvászavarral küzdünk.

Az életmód ugyanúgy nagy hatással lehet a nappali energiaszintünkre, például, ha komolyabb diétát folytat az ember, észreveheti magán, hogy egy idő elteltével – a kevesebb tápanyag bevitelének következtében – alacsonyabb energiaszinttel rendelkezik, nap végére pedig teljesen kifárad.

Ha fokozott fáradtságot érzünk, akár vitaminhiány is állhat a háttérben, ilyenkor érdemes ellenőrizni, hogy megfelelő mennyiségben pótoljuk a B12-, a C- és a D-vitamint, a cinket és a vasat – melyek köztudottan befolyásolják az energiaszintet. Nem árt tudni, hogy a dehidratáltság szintén eredményezhet kimerültséget, és ugyanúgy, ahogyan a fokozott túlterhelés és a megerőltetett mindennapok is okozhatnak tartós fáradtságot, úgy az inaktív életmód is kedvezőtlen alváshoz, nyugtalan állapothoz és fokozott enerváltsághoz vezethet.

Forrás: Pexels/Cottonbro Studio

A stressz és egyes gyógyszerek is ludasok lehetnek

A fáradtság fő okainak listájáról természetesen nem maradhat le a stressz sem, melyről köztudott, hogy belezavarhat pihenés folyamatába – így a másnapi energiaszintre is rányomja a bélyegét, illetve megnöveli az alapfáradtságot, hiszen fokozott működésre készteti a szervezetet.

Vannak olyan készítmények, melyek mellékhatásaként fáradékonyabbnak érezhetjük magunkat, ezért nem árt ezekkel is tisztában lenni. Az álmosságot okozó gyógyszerek között tartjuk számon a különböző fájdalomcsillapítókat, az antidepresszánsokat, a vérnyomás elleni készítményeket, de még néhány antihisztamin, hányáscsillapító és szteroid is okozhat hasonló tüneteket. Ha fokozott fáradtságot érzünk magunkon, érdemes tehát az alkalmazott gyógyszerek között is szétnézni, és egyeztetni a kezelőorvossal, hátha a tablettáknak tudható be az alacsony energiaszint.

A folyamatos fáradtság hátterében meghúzódhatnak azonban komoly problémák is, így, hogyha nagyon hamar elfáradunk vagy nehezen megy a koncentrálás, érdemes kivizsgáltatni magunkat a nagyobb betegségek elkerülése érdekében.

Galériánkban 10 komoly betegség, ami fáradtságot okozhat!