Sörre bor vagy inkább fordítva? Tények és tévhitek az alkoholról addiktológus segítségével
Ez a cikk az Éva Magazin 2015-ös 11. lapszámában jelent meg először „Az alkohol és a tested: tények és tévhitek" címmel. Tudtad, hogy korábbi lapszámainkat újra megvásárolhatod? Kattints ide!
Az alkohol útja
Az alkohol a gyomorból, de legnagyobbrészt a nyombélből szívódik fel. „Ha a gyomor üres, akkor gyorsan a nyombélbe jut az alkohol, ám ha a gyomorban emésztendő táplálék van, úgy szakaszosan és elhúzódóan. A teljes gyomortartalom mintegy négy óra alatt ürül ki az alkohollal keveredve – mondja dr. Kadosa Ildikó, a Dr. Kenessey Albert Kórház addiktológiai és rehabilitációs osztályának vezető főorvosa. – A nyombélből az alkohol a véráramba jut, és rövidesen megjelenik a májban és az agyban. A vérből a felszívódást követően az alkohol rövid úton kimutatható, de a véralkoholszint fokozatosan emelkedik, csúcsot mutat, majd lecsökken.” A felszívódott alkoholt a májunk bontja le bonyolult kémiai láncreakciók során enzimek segítségével. A máj az alkoholt először acetaldehidre, majd ecetsavra bontja, végül víz és szén-dioxid formájában a vizelettel ürül ki a szervezetből. A vér alkoholszintje szerint jelzik a részegség fokát: (0,5–1,5 ezrelékig ittasság, 1,5–2,5 ezrelékig részegség, 2,5–4 ezrelékig alkoholmérgezés.) A véralkoholszint csökkenése elsősorban a testmagasságtól, az egyén májának alkoholbontó képességétől, ez utóbbi pedig a testsúlytól függ (egy 170 cm magas ember ideális testsúlya 70 kg). „Így egy 70 kg-os ember 7 g alkoholtól szabadul meg óránként. Egy üveg sör 20 g alkoholt tartalmaz, így a lebomlási ideje kb. három óra” – mondja a doktornő. Nem lehet kiizzadni vagy lemozogni! „Az alkohol nagyobb része a májban, kisebb része az izomzatban bomlik le. 10%-ot légzéssel, izzadással, vizelettel és széklettel veszítünk – együttesen. Tehát nem lehet az elfogyasztott sört nyáron kiizzadni, mint ahogy azt sokan gondolják! Sőt a friss levegő, a hideg zuhany és a kávé sem segíti az alkohol kiürülését, ezekkel a trükkökkel nem lehet kijózanodni, csak átmenetileg érezhetjük frissebbnek magunkat általuk” – hívja fel a figyelmet a szakember.
Rövid távú hatás
Meg kell jegyeznünk, hogy az alkohol egészségre gyakorolt pozitív hatását csak akkor élvezhetjük, ha kis mennyiségben fogyasztjuk. Az alkohol rövid távú hatásai között tarthatjuk számon az eufóriát, a gátlások alól való felszabadulást. Az alkohol csökkenti a fájdalmat, mérsékli a hidegérzékelést, rontja a hőszabályozást. Az alkohol hatással van a központi idegrendszerre és az agyra. Az idegsejtek közötti kommunikációt lassítja, így romlanak az érzékeink, nehezebben mozog a nyelvünk, kihagy az emlékezetünk, bizonytalanná válik a járásunk.
Hosszú távú hatás
Ha gyakran iszunk nagy mennyiségű alkoholt, az mind fizikai, mind szellemi leépüléshez vezet. Károsodik az idegrendszer, az agy, az idegsejtek – lassan az elbutulás útjára lépünk. „Az alkohol bejut az agysejtekbe és az oxigént elvonva a sejtek anyagcseréjét károsítja. Az agysejtek közötti összeköttetések is letöredeznek hosszú távon, s ez szellemi leépülést von maga után. Ha azonban a beteg az ivást abbahagyja, ez a folyamat visszafordul, és másfél, két éven belül sokat javulhat” – mondja dr. Kadosa Ildikó. Az emésztőrendszer szervei, a gyomor, a hasnyálmirigy és természetesen a máj is megbetegszik, kialakulhat a májzsugor. Gyengül az immunrendszer, megnő a rákos megbetegedések (szájüreg-, gége-, nyelőcső-, gyomor-, máj-, tüdő- és mellrák) kockázata. „Az alkoholfogyasztás befolyásolja a cukorháztartást, okozhat átmeneti vércukor-emelkedést vagy hajnali alacsony vércukorszintet, de akár kómát is. Hosszú távon az alkohol hasnyálmirigy-gyulladást okozhat, az inzulint termelő szigetek pusztulása következtében pedig cukorbetegség alakulhat ki.”
Sörre bor vagy inkább fordítva?
Bármit is állítanak a gyakorlott italozók vagy a városi legendák, lényegtelen, hogy mit mivel keverve iszunk, hiszen a máj a szeszes italokban található etanolt bontja le, nem pedig magát a pálinkát vagy a bort. A magyar kis versike, miszerint „sörre bor bármikor, borra sör meggyötör” hamis illúziókat kelt, ha ugyanis a töményebb szesz felé haladunk az italozásban, úgy hamarabb lehetünk részegek. Míg ha a töményre iszunk alacsonyabb alkoholtartalmú italokat, a máj jobban tud lépést tartani, derül ki egy 2007-es kutatásból. Eszerint az angol mondásban van az igazság, amely fura módon pont a fordítottja a magyarnak: „Beer before liquor; you’ve never been sicker. Liquor before beer, you’re in the clear”,azaz sör a tömény előtt kikészít, de töménnyel a sör előtt biztosra mehetsz. Az alkoholfajták keverésénél az is kérdés, hogy tartalmaz-e az adott ital szénsavat, mert az a felszívódást nagyban gyorsítja.
A férfiak jobban bírják?
A véralkoholszint függ a máj alkoholbontó képességétől, a fogyasztó testmagasságától, testtömegétől, sőt a nemétől is. A férfiak jobban bírják az alkoholt, hiszen nagyobb a testtömegük, ezáltal a testük víztartalma is, illetve nagyobb a testmagasságuk, így magasabb alkoholbontó enzimkészlettel rendelkeznek, mint a nők. Továbbá a vérben lévő hormonok is befolyásolják az alkohol tolerálását, a hormonszint pedig a női ciklus során folyamatosan változik. Így érthető, hogy a nők általában érzékenyebben reagálnak az alkoholra, mint a férfiak.
Fogyókúra és az alkohol
A legtöbb diéta előírja, hogy a kúra alatt mellőzni kell az alkohol fogyasztását. Sokan azonban azt gondolják, hogy a szeszes ital csak folyadék, így nem sokat nyom a latban. Pedig az alkohol rengeteg pluszkalóriához juttatja a fogyasztót, arról nem is beszélve, hogy az alkoholnak étvágygerjesztő hatása van – ez sem igazán járul hozzá a fogyókúra sikerességéhez. „Az alkohol energiát tartalmaz, ráadásul könnyen is emészthető. Jó ideig pluszkalóriát jelent a szervezetnek, hiszen a máj elsősorban magát az alkoholt igyekszik lebontani (alkohol: 7 kalória, zsír: 9 kalória), ez alatt az idő alatt pedig a bevitt zsírok elraktározódnak. Az alkoholbetegek egy része mégis sovány, ami az alkohol romboló hatására kialakult szervi betegségekkel magyarázható” – mondja az addiktológus.
Energiaitallal keverve halálos méreg is lehet
Az energiaitalok többsége szénsavas, így gyorsabban szívódnak fel. Egyik fő „hatóanyaguk” a koffein, melyből egy doboz energiaital annyit tartalmaz, mint kábé egy jó erős feketekávé (25–35 mg koffein/100 ml), ám hatásában eltér attól. A fiatalok körében népszerű az energiaitalokat alkohollal keverni, egyrészt, mert gyorsabban jelentkezik és hosszabb távon érezhető a feldobottság érzése, másrészt mert az energiaitalok koffeintartalma egy időre elfedi az alkohol hatását. Kevesen tudják, hogy az alkohol depresszáns, a koffein viszont stimulálószer, így ellentétes a hatásuk az idegrendszerre, de ez nem azt jelenti, hogy kioltják egymást, sőt! „Amíg átmenetileg érvényesül a koffein élénkítő hatása, a fogyasztó jóval nagyobb mennyiségű alkoholt képes meginni, mert egyszerűen nem érzi magát részegnek. Amikor a koffein hatása megszűnik, akkor ismét az alkoholhatás érvényesül, mivel annak lebontását a koffein nem befolyásolja” – hangsúlyozza az addiktológus. A fővárosi szórakozóhelyek itallapjain mégis megszokott látvány a vodka-energiaital mix. Cecile A. Marczinski, az Észak-kentuckyi Egyetem pszichológusa több tanulmányban is felhívja a figyelmet, hogy az alkoholos energiaitalt fogyasztó rendszerint tévesen ítéli meg képességeit, nem érzékeli részegségét, reakcióideje, térérzékelése jóval a normális mögött kullog. Végül szólni kell az alkohol és a koffein vízelvonó hatásáról. „A koffein és az alkohol is erős vízhajtó, a kettő hatása összeadódva pedig drámai is lehet. Ha a gyanútlan áldozat nem figyel a folyadék visszapótlására víz formájában, az alkohollal kevert energiaital fogyasztása enyhébb esetben kiszáradáshoz, rosszulléthez, akár hirtelen halálhoz is vezethet” – hangsúlyozza az orvos.
Drogokkal fogyasztva kiszámíthatatlan az alkohol hatása
A régi „szép” világnak, ahol „csak” a marihuána és a kokain hódított, mára már befellegzett. Manapság a dizájnerdrogoké a világ, melyeket az interneten néhány óra alatt pár ezer forintért be lehet szerezni. Ezek a zuglaborokban előállított szintetikus szerek igen veszélyesek, mert sem a fogyasztók, sem pedig az orvosok nem tudják, hogy pontosan mit tartalmaznak, és milyen hatással lehetnek az emberre. Így azok alkohollal kevert hatásairól sem tudni sokat. A dizájnerdrogokról általánosságban elmondható, hogy hatásuk gyorsabb és jóval erősebb, mint elődeiké. „Éppen ezért a drog és az alkohol együttes hatása kiszámíthatatlan, de az biztos, hogy jelentősen befolyásolják egymást” – mondja dr. Kadosa Ildikó.