9 étel, mely bővelkedik mangánban: hozzájárulnak a csontok egészségéhez és erősítik a szervezetet

Borítókép: 9 étel, mely bővelkedik mangánban: hozzájárulnak a csontok egészségéhez és erősítik a szervezetet Forrás: Envato/Microstock_Growth
A mangán egy olyan nyomelem, melyre a szervezetnek csak kis mennyiségben van szüksége, mégis, létfontosságú az egészségünk szempontjából. Mutatjuk, miért kell a szervezetünknek a mangán, és milyen természetes forrásokból pótolhatjuk!

Amilyen kis mértékben van rá szüksége a szervezetnek, olyan jelentős szerepet tölt be alapvető szerveink egészséges működésében a mangán, amely esszenciális nyomelemként számos élettani folyamat zavartalan működéséhez hozzájárul. Mivel szervezetünk mindössze 10-20 mg mangánt raktároz a hasnyálmirigyben, a vesékben, a májban és a csontokban, ezért jó részét külső forrásból kell bevinnünk. Szerencsére ez az alapvető tápanyag számos egészséges élelmiszerben megtalálható, így könnyedén tudjuk pótolni.

Kulcsfontosságú antioxidáns

A mangán szükséges az agy és az idegrendszer egészségéhez, és hozzájárul a normál anyagcsere-folyamatokhoz is. Mangánra van szükség a szaporodáshoz, a fejlődéshez, a növekedéshez. Mivel kulcsfontosságú a csontok egészséges szerkezetének biztosításához, a bőr szépségének megőrzéséhez, a gondolkodáshoz és normál mentális állapot megtartásához, hiányában számos problémával találhatjuk szemben magunkat. Hogyha ugyanis ebből az esszenciális nyomelemből hiány lép fel a szervezetünkben, idegrendszeri zavarokkal, csontfejlődési problémákkal, terméketlenséggel és bőrt érintő betegségekkel is számolnunk kell.

Forrás: Unsplash/Anthony Tran

Mivel a mangán nagyon fontos antioxidáns is egyben, képes a szervezetet károsító szabad gyökök megkötésére és semlegesítésére, ezáltal számos ponton segíti a szervezetet. Egyrészt véd a gyulladásokkal szemben, másrészt óvja a sejtek állapotát és a DNS-t, harmadrészt támogatja a szervezetet, hogy a rákos megbetegedésekkel szemben könnyebben felvegye a harcot.

Emellett számos enzim aktiválásában részt vesz, és közvetlen hatással lehet a termékenység fokozására, mivel több hormon működését is befolyásolja. Fontos szerepet tölt be a vércukorszint szabályozásában, valamint hozzájárul a koleszterinszint stabilizálásához is.

Mik a mangánhiány tünetei?

Bár a szakemberek szerint a teljes értékű, egészséges életmóddal szinte biztosan fedezhetjük szervezetünk mangánszükségletét, egyes esetekben előfordulhat, hogy nem jutunk elegendő mennyiséghez. Például azoknak, akik felszívódási zavarokkal, hasnyálmirigy-problémákkal vagy cöliákiával küzdenek, érdemes odafigyelniük a mangán pótlására. Fontos azt is szem előtt tartani, hogy a mangán felszívódását egyes nyomelemek ronthatják. Ilyen a magnézium, a vas, a foszfor vagy a kalcium.

Ha a szervezetben nincs elegendő mangán, gyakorta szédüléssel és feledékenységgel találhatjuk szemben magunkat. Emellett a mangánhiány tünete lehet még a koncentrációs- és egyensúlyprobléma, a hallásromlás, a törékeny és érzékeny csontok és fájó ízületek, a nehezebben gyógyuló sebek, súlyosabb esetben pedig termékenységi problémák.

Olvasd el galériánkban, milyen természetes forrásokból tudod pótolni a mangánt!