9 dolog, ami vesekövet okozhat: a helytelen étrend és a mozgásszegény életmód csak a kezdet

A vesekő egy szilárd, szabálytalan alakú, sóból és ásványi anyagokból álló kristály vagy képződmény, mely a vizeletből csapódik ki. A vesék feladata a káros méreganyagok és salakanyagok megszűrése, amikor azonban a szervezetben bizonyos anyagok és vegyületek nagyobb mennyiségben vannak jelen, vesekő alakulhat ki. Ennek a gyakran fájdalmas jelenségnek különböző méretű megjelenési formái lehetnek, amelyek a legkisebb homokszem nagyságútól egészen a golflabda méretű elváltozásokig terjednek, így mindenkinél másképp jelentkeznek. Amikor a kis kövecskék a húgyutakon keresztül távoznak, egyeseknél mérhetetlen fájdalommal járnak, ugyanis a húgyutak sokkal keskenyebbek belülről, mint a vese üregrendszere, ezért a vesekő felsértheti a nyálkahártyát, ez pedig bizony fájdalommal járhat.

A vesekő tünetei
A vesekő tünetei változatosak lehetnek, és általában mind az alsó deréktájékon vagy attól lefele tapasztalható. Vesekőre utal a hát alsó vagy a derék oldalsó részén megjelenő fájdalom és alhasi görcs, a rózsaszínű vagy vörös véres (esetleg gennyes) vizelet, és a rendkívüli fájdalom érzés vizelés közben. Előfordulhat, hogy az ember ilyenkor sokkal többet jár a WC-re, hiszen mivel a kövek irritálják a húgyhólyagot, fokozott vizelési inger alakul ki. Ugyanakkor az ellenkezőjével is találkozhatunk: a nagyobb kövek elzárják a vizelet útját, ezért az valahol félúton elakad. A pangó vizeletben felhalmozódó baktériumok könnyebben okoznak húgyúti fertőzést ekkor, mely lázzal, hidegrázással, hányingerrel és hányással is járhat.
A vesekőtől sok esetben meg lehet szabadulni nagyobb mennyiségű folyadékbevitellel, az akut fájdalom enyhítésére pedig helyi fájdalomcsillapítók szükségesek. Előfordul, hogy a vesekő magától eltűnik, ha pedig a páciensek tünetmentesek, általában a türelmes várakozás a legkézenfekvőbb megoldás. Sokszor a kövek nem mozdulnak meg maguktól, ekkor orvosi beavatkozás és a kövek apróbb darabokra törése szükséges, a nehezen eltávolítható, nagyobb kövek esetében pedig műtéti beavatkozásokra is sor kerülhet.