8 ok, amiért a nők tovább élnek, mint a férfiak: tudtad, hogy az ösztrogén számos védő hatással bír?
Világszerte 7 évvel magasabb a női élettartam
A női várható élettartam világszerte átlagosan 7 évvel haladja meg a férfiakét. Magyarországon ez a különbség 7 év, míg Oroszországban még ennél is nagyobb, ez pedig szorosan összefügg azzal, hogy a férfiak esetében magasabb az alkoholizmusra való hajlam. Azonban ennek az ellenkezője figyelhető meg olyan országokban, mint Mali, Burkina Faso vagy Sierra Leone, ahol a nők egyenlőtlensége miatt az egészségügyi ellátáshoz való hozzáférésük korlátozott.
A nemek közötti élettartam-különbség nemcsak egy érdekes statisztikai adat, hanem fontos társadalmi és egészségügyi kérdés is, hiszen rendkívül érdekes megfigyelni azt, hogy milyen hatások, biológiai különbségek okozhatják azt, hogy a nők akár 10%-kal többet élhetnek, mint a férfiak. A kérdéssel foglalkozni azért is kulcsfontosságú, mert amennyiben megtaláljuk a választ arra, hogy mi az oka annak, hogy a hölgyek tovább élnek, mint a férfiak, akkor közelebb kerülünk a megoldáshoz is, hogy az emberek komplexen minél hosszabb és egészségesebb életet élhessenek.
Számos tényező befolyásolja a nők élettartamát
A nemek közötti élettartam-különbség mögött számos, egymással összefüggő tényező áll. Ezek között találunk biológiai, szociális és környezeti hatásokat is. A biológiai különbségek az ivari kromoszómák eltérő összetételétől a hormonális működés sajátosságaiig terjedhetnek, mely nyilvánvalóan sajátja a női létnek. De olyan létfontosságú kérdések is bejönnek az egyenletbe, mint a szociális tényezők, például a nemek közötti egyenlőtlenség, az egészségügyi ellátáshoz való hozzáférés vagy az életmódbeli különbségek.
A különbség vizsgálata azért fontos, mert segíthet az egészségügyi ellátás fejlesztésében és az egyenlőtlenségek csökkentésében. Ha jobban megértjük, hogy miért élnek a nők átlagosan tovább, akkor hatékonyabb megelőzési és kezelési stratégiákat dolgozhatunk ki mindkét nem számára. A kutatások folyamatosan újabb eredményekkel szolgálnak, amelyek segítenek feltárni a nemek közötti egészségbeli különbségek okait.
A téma pontos megértéséhez fontos azzal is tisztában lenni, hogy annak ellenére, hogy az átlagos élettartam a nők javára billen, ez nem egy univerzális szabály. Az egyéni életmód, a genetikai tényezők és a véletlen események is jelentősen befolyásolhatják az élettartamot, így nem törvényszerű, hogy egy nő tovább él, mint egy férfi, szimplán a nagy átlagról beszélünk. Ezentúl azt is hozzá kell tenni, hogy a nemek közötti különbségek mértéke is változhat az egyes országok és társadalmi csoportok között, ez pedig ezt az arányt is változtathatja.