8 jel, hogy nem fogyasztasz elég fehérjét: súlyos tünetek jelzik, hogy testednek sokkal többre van szüksége

Borítókép: 8 jel, hogy nem fogyasztasz elég fehérjét: súlyos tünetek jelzik, hogy testednek sokkal többre van szüksége Forrás: zGel/Envato
Egészségesen étkezni, élni, trendi lett 2025-ben, és ez nem véletlen. Egyre több kutatás, ismeretterjesztő tanulmány, illetve szakember hívja fel arra a figyelmet, hogy a hosszú távon fenntartható egészségnek az alapja az egészséges táplálkozás, illetve az elegendő testmozgás. A jó táplálkozásnak pedig az egyik legfontosabb alappillére a megfelelő fehérjebevitel, amely szervezetünk számos alapvető funkciójában kulcsfontosságú szerepet tölt be. Az alábbiakban összegyűjtöttük, hogy milyen jelei vannak a fehérje hiányának, illetve miért érdemes odafigyelni a megfelelő mennyiségű fehérjebevitelre.

Szervezetünk számos alapvető funkciójában kulcsfontosságú szerepet tölt be a fehérje: aminosavak formájában építőkéve a sejteknek, enzimeknek és a hormonoknak. Ezentúl részt vesz az energiatermelésben és -tárolásban.

A Nemzetközi Élelmezési és Táplálkozási Tanácsok Testülete szerint 0,8 g/kg/nap fehérjebevitel szükséges egy egészséges felnőtt számára; ez egy 70 kilós felnőtt esetén 56 gramm fehérjét jelent. Azonban időskorúak számára napi 1-1,2 g/kg/nap fehérje javasolt; ez egy 70 kilós egyén esetén 84 grammot jelent. Időskorban azért növekedik meg a javasolt fehérjefogyasztás, mivel ezt a korosztályt már fenyegeti a fokozott izomleépülés.

Az alacsony fehérjebevitel hosszú távon komoly problémákhoz vezethet, éppen ezért nagyon fontos, hogy időben felismerjük a problémát, és tegyünk az egészségünk érdekében, figyeljük a fehérjebevitelünket. Szerencsére erre már kiváló alkalmazások vannak, amelyek követik azt is, hogy az elfogyasztott ételeidben mennyi fehérje volt, így tudod pontosan követni a fehérjefogyasztásodat.

Forrás: furmanphoto/Envato
Érdemes minden étkezésedbe csempészni fehérjéket.

Az alábbiakban részletesen bemutatjuk a fehérjehiány 8 leggyakoribb tünetét, annak érdekében, hogy időben felismerjük a problémát, és korrigálhassuk az étkezésünket, figyelve arra, hogy mennyi fehérjét viszünk a szervezetünkbe. Fontos megérteni, hogy az étrendünk optimalizálása nem csupán a tüneteket fogja enyhíteni, hanem hosszú távon hozzájárul az egészségünk megőrzéséhez is. Érdemes szakemberhez fordulni, aki megfelelő étrendet tud összeállítani számunkra.

Íme a fehérjehiány leggyakoribb tünetei!

Az alábbiakban pedig 7 zöldséget hoztunk, amiben ugyanannyi fehérje van, mint a húsokban!