8 étel, ami szinte azonnal csökkentheti a magas vérnyomást

A magas vérnyomás az egyik legelterjedtebb szív- és érrendszeri probléma, mely hazánkban a felnőtt lakosság közel 40%-át valamilyen módon érinti, idősebb korban pedig ez az arány még inkább emelkedik. A magas vérnyomást gyakorta nevezik „néma gyilkosnak” – sajnos joggal, ugyanis sokáig teljesen tünetmentesen, minden probléma megmutatkozása nélkül lapul meg az emberben, és csak akkor derül fény rá, amikor valamilyen komoly egészségügyi problémát okoz. A hosszú távon fennálló magas vérnyomás ugyanis szervkárosodáshoz és akár korai halálhoz is vezethet. Éppen ezért nagyon fontos felismerni, és szükség esetén szembe szállni vele.
A magas vérnyomás okai
A magas vérnyomás hátterében számtalan dolog állhat, például genetikai adottságok, életmódbéli tényezők és bizonyos betegségek vagy egészségügyi problémák következménye. Kialakulásáért sajnos legtöbbször saját magunk vagyunk felelősek, elsősorban a nátriumban (sóban) gazdag ételek túlzott fogyasztása miatt. A túl sok nátrium megköti a vizet a szervezetben, ezáltal megnöveli a vér térfogatát, ami magas vérnyomáshoz vezethet. Ezen kívül köztudott, hogy a rengeteg zsíros, cukorban úszó, ultrafeldolgozott élelmiszer rontja az erek állapotát és megemeli a koleszterinszintet, ami szintén magas vérnyomást eredményez.

A nagy testsúly – a megemelkedett súlytöbbletnek köszönhetően nagyobb terhet ró a szívre és az erekre, és fokozott munkára készteti a szívet, aminek következtében testünk több vért igényel, az erek pedig keményebbé válhatnak. Ne felejtsük ki a listából a stresszes életmódot sem, ugyanis a tartós feszültség, a folyamatos frusztráció és idegeskedés megemeli a vérnyomást, aminek következtében nő a pulzus és összeszűkülnek az erek. A mozgáshiányos életmód is okozhat magas vérnyomást, mivel a sport elhagyása hozzájárul a túlsúly kialakulásához, ami szintén tovább ronthatja a szív- és érrendszer egészségét. Csakúgy, mint a nem megfelelő alvás. Számos kutatás ugyanis alátámasztotta már, hogy az alváshiányos állapot, a nem pihentető és egész testet kikapcsoló alvás, és egyes alvászavarok szintén megemelhetik a vérnyomást.
Az alkoholfogyasztás emeli a vérnyomást – kiváltképp rendszeres és nagy mennyiségű alkohol fogyasztása során, a dohányzás pedig összeszűkíti az ereket és rettentően károsítja az érfalakat. A magas vérnyomást egyes alapbetegségek is fokozhatják – ilyenek a pajzsmirigyproblémák, a veseműködési zavarok és a mellékvesét érintő egyes rendellenességek.
Bár a magas vérnyomás kezelése rendkívül fontos, a megelőzésre is érdemes nagy hangsúlyt fektetni. Olyan egészséges ételeket érdemes előnyben részesíteni, amelyek segíthetnek megelőzni a probléma kialakulását, vagy ha már fennáll, hozzájárulhatnak annak csökkentéséhez.