7 étel, ami könnyen ételmérgezést okozhat: a rizs ártalmatlannak tűnhet, de legyél vele óvatos!
Az ételmérgezés tünetei általában néhány órával vagy nappal az étel elfogyasztása után jelentkeznek, és az érintett élelmiszertől és a szervezet egyéni érzékenységétől függően változatosak. A leggyakoribb tünetek közé tartoznak a hasi görcsök, a hányás, a hasmenés, a láz és a fejfájás. A tünetek súlyossága enyhe rosszulléttől a kórházi kezelést igénylő súlyos állapotig terjedhet, így nagyon fontos, hogy amennyiben komoly rosszullétet tapasztalsz, azonnal fordulj orvoshoz. Különösen veszélyeztetettek az újszülöttek, az idősek, a terhes nők és az immunrendszerrel kapcsolatos problémákkal küzdő emberek.
Az ételmérgezést kiváltó kórokozók számos úton juthatnak be az élelmiszerekbe. A leggyakoribb források közé tartozik például zöldségek tekintetében a szennyezett víz, a talaj, amelyben fejlődött, de természetesen az is előfordulhat, hogy húsos, halas ételek esetében az állat maga volt fertőzött. Azonban nem ez az egyetlen mód, hiszen az élelmiszerek feldolgozása, tárolása és elkészítése során is bekövetkezhet szennyeződés, ha nem megfelelőek a higiéniai körülmények.
Az ételmérgezés megelőzése érdekében fontos betartani az élelmiszer-higiéniai szabályokat. Ez magában foglalja az élelmiszerek megfelelő tárolását, illetve azt, hogy figyelembe vegyük a szavatossági idejüket, és ennek lejárta után, ne fogyasszuk el ezeket. Ezentúl nagyon fontos, hogy az élelmiszereket megbízható forrásból szerezzük be, ez különösen a halas, tenger gyümölcsei ételek esetében létfontosságú. Az ételmérgezés komoly egészségügyi kockázatot jelenthet, ezért érdemes odafigyelni az élelmiszereinkre és megtenni a szükséges óvintézkedéseket. Az alábbiakban pedig olyan ételeket gyűjtöttünk össze, amelyek gyakrabban okoznak ételmérgezést, mint gondolnánk. Mutatjuk is, melyek ezek!