6 mozgásforma, ami bizonyítottan segít csökkenti a koleszterinszintet
„Ne egyél zsíros és agyonsózott ételeket, feldolgozott húsokat, mert magas lesz a koleszterinszinted!“ Ezt hallhatjuk, olvashatjuk már régóta, de arról kevés szó esik, hogy mi is pontosan a koleszterin és miért káros, ha túlságosan megnő a mennyisége. Szóval elsőként következzen egy rövid biológialecke! A koleszterin egy olyan zsírfajta, ami a vérben található, és nélkülözhetetlen számos életfunkciónkhoz. Egy része étkezés után jut be a vérbe, nagyobbik részét viszont a máj termeli.
A köznyelvben meg szoktunk különböztetni jó és rossz koleszterint az alapján, hogy milyen formában fordul elő a vérben. A koleszterin ugyanis nem oldódik a vérben, hanem lipoprotein molekulákkal társulva „utazik“ a véráramban. Ha a koleszterin a szövetekből a májba kerül, akkor nagy sűrűségű lipoproteinokkal egyesül, high density lipoproteins angol kifejezés rövidítéséből ezeket nevezzük HDL-koleszterinnek, vagyis jó koleszterinnek. Ha viszont a koleszterin a májból a szövetek felé tart, akkor alacsony sűrűségű lipoproteinokkal (low density lipoproteins) kapcsolódik, és LDL-koleszterin, vagyis rossz koleszterin lesz belőle.
A jó és rossz megnevezésből következik, hogy egészségi állapotunkat tekintve nemcsak az a fontos, hogy mennyi a vérünk összkoleszterin-szintje, hanem az is, hogyan alakul a HDL- és LDL-koleszterin aránya. A szív- és érrendszeri betegségek kialakulásáért ugyanis utóbbi tehető felelőssé. Az emelkedett koleszterinszint ráadásul sokáig nem okoz tüneteket, ezért vizsgálat híján észrevétlen marad a probléma. Jó hír azonban, hogy kiegyensúlyozott táplálkozással és testmozgással egészséges irányba terelhető a koleszterinszint. Több kutatás is bebizonyította, hogy a rendszeres sport nemcsak csökkenti az összkoleszterin-szintet, hanem azon belül növeli a HDL-koleszterin arányát is.