10 módszer, amivel elkerülheted a jojó-effektust: így nem fogsz visszahízni fogyás után!

Borítókép: 10 módszer, amivel elkerülheted a jojó-effektust: így nem fogsz visszahízni fogyás után! Forrás: SHVETS production/Pexels
Mindenki, aki sikeresen lefogyott, tudja, hogy a legnagyobb kihívás nem is maga a fogyás, hanem az elért súly megtartása. A kutatások szerint akár 70-80%-ban is visszahízhatunk, ha nem figyelünk oda kellőképpen. De miért ilyen nehéz megtartani az elért eredményt? Miért félünk annyira a retteget jojó-effektustól? Az alábbiakban erre a kérdésre keressük a választ, illetve azt is megmutatjuk, hogy miként tarthatod meg sikeresen a súlyodat!

Jojó-effektus esetén diéta során ledobott kilók rövid időn belül visszatérnek, sőt, gyakran még több is felszalad. Ez a fel-alá ingadozás a súlyban nemcsak frusztráló, de hosszú távon egészségügyi problémákhoz is vezethet. A jojó-effektus oka igen komplex, többek között genetikai tényezők, hormonális változások és pszichés okok is szerepet játszanak benne. Az egyik legfontosabb tényező a túlságosan gyors és drasztikus fogyókúra. Ha túl gyorsan akarunk leadni sok kilót, a szervezetünk stresszhelyzetbe kerül, és lassítja az anyagcserét, hogy energiát takarítson meg. Amikor visszatérünk a régi étkezési szokásainkhoz, a szervezetünk még mindig energiatakarékos üzemmódban van, így a felesleges kalóriákat zsírrá alakítja.

A jojó-effektus másik oka lehet az, hogy a diéta során nemcsak a zsírtömegből veszítünk, hanem az izomzatból is. Az izmok azonban alapvető szerepet játszanak az anyagcserében, így ha kevesebb izmunk van, akkor lassabb lesz az anyagcserénk. A diéta befejezése után pedig könnyebben hízunk el, mert a szervezetünknek kevesebb energiára van szüksége. Ezentúl a pszichés tényezők is jelentős szerepet játszanak a jojó-effektusban. Ennek tekintetében nem véletlen, hogy miért hangsúlyozzák olyannyira a szakemberek, hogy a sikeres fogyás kulcs semmikképpen nem a drasztikus fogyásban, sokkal inkább az életmódváltásban található.

Miért hízunk vissza?

Egy kutatás szerint azok, akik nagyon szigorú diétával fogynak, akár a teljes súlyveszteségük több mint kétszeresét is visszaszedhetik. Ennek a következő okai vannak:

Alapanyagcsere változása: A fogyás során az anyagcsere lelassul, hogy megvédje a szervezetet az energiahiánytól. Ez azt jelenti, hogy kevesebb kalóriát égetünk el nyugalmi állapotban, így könnyebben hízhatunk vissza.

Éhségérzet fokozódása: A fogyás során az éhségérzet fokozódik, ami kísértésbe hozhat minket, hogy többet együnk.

Pszichés tényezők: A sikeres fogyás után gyakran felmerül a félelem, hogy visszahízunk, ami stresszt okozhat és fokozhatja az étkezési zavarokat.

Társadalmi környezet: A környezetünkben élő emberek étkezési szokásai és az ünnepek, családi események is befolyásolhatják a súlyunkat.

Forrás: SHVETS production/Pexels
Fontos, hogy rendszeresen ellenőrizd a súlyodat, így még idejében tudod korrigálni az esetlegesen felszaladt kilókat.

A jojó-effektus elkerülésének kulcsa az egészséges életmód kialakítása. Ez azt jelenti, hogy kiegyensúlyozott étrendet kell követnünk, rendszeresen mozognunk, és az alvásunk minőségére is komoly hangsúlyt érdemes fektetni. Szükséges megérteni, hogy a fogyókúra nem egy rövid távú cél, hanem inkább egy maraton, amit rengeteg kisebb döntésnek köszönhetően tudunk elérni. A fokozatos súlyvesztés sokkal fenntarthatóbb, mint a gyors fogyókúrák. Emellett érdemes szakember segítségét kérni, aki személyre szabott étrendet és edzéstervet állít össze számunkra.

Az alábbiakban összegyűjtöttük azokat a tényezőket, amelyeknek betartásával könnyedén elkerülhető a jojó-effektus. Mutatjuk is, melyek ezek!

10 módszer, hogy elkerüld a jojó-effektust!