A zika nem veszélyezteti Európát – 11 alapvető tény, amit tudnod kell a vírusról

Borítókép: A zika nem veszélyezteti Európát – 11 alapvető tény, amit tudnod kell a vírusról Forrás: europress
UPDATE: a WHO globális vészhelyzetet hirdetett. Évekbe is beletelhet, amíg megbízható vakcinát fejlesztenek ki a trópusi szúnyogfaj által terjesztett vírus ellen. Jelenleg 23 országban van hivatalosan járvány, leginkább Latin-Amerikában; elsősorban a terhes nők magzatai veszélyeztetettek.


1.A zika-vírus elsősorban terhes nők magzatát veszélyezteti;bár a vírus már évtizedek óta ismert, csak 2014 körül hozták kapcsolatba a mikrokefália, vagyis a kóros kisfejűség nevű betegséggel. Az ilyen betegséggel született babák többnyire értelmi fogyatékosok lesznek, de sok közülük már az anyaméhben meghal. Ezt az összefüggést azonban még ma is csak közvetve lehet bizonyítani.

2. Brazíliábanaz elmúlt három hónapban 3500 mikrokefáliás baba született, míg a korábbi években 150 volt az átlag. Helyi járványt állapítottak meg a világ 23 országában, elsősorban Latin-Amerikában, például Kolumbiában és Haitin, de Thaiföld és a Zöld-foki Köztársaság is érintett.

3. A vírust az Aedes africanusszúnyogok nemzetségének egyes fajai terjesztik. Ezek a szúnyogok valamiért (hogy miért, az még nem bizonyított) elszaporodtak 2015 májusában Brazíliában és környékén.

4. Február 1-jén, hétfőn a WHO válságtanácskozáson dönt arról, hogy a zika-vírus terjedését világméretű egészségügyi válságnak minősítsék-e, és végigveszik a megoldási lehetőségeket. (UPDATE: A WHO globális vészhelyzetet hirdetett.)

[cikk=34474]

5. A zika-vírust először 1947-ben azonosították az ugandai Zika-erdőben, rhesusmajmokban.

6. A zika-vírusnak az esetek 80 százalékában nincsenek tünetei a WHO szerint; ha mégis,ezek fejfájás, láz, vörös szem, kiütések, izom- és ízületi fájdalmak lehetnek. Úgy tudják, pár nap alatt lezajlik a betegség. Sokan nem is tudják, hogy fertőzöttek; ezért is olyan veszélyes terhes nőkre, illetve magzataikra a vírus. A fertőzés a bolygó „egész trópusi övezetén elterjedt, amely természetesen egyre nagyobb lesz a globális felmelegedés következtében” – nyilatkozta a Guardiannak egy brit járványügyi kutatóintézet vezetője,Jeremy Farrar.

7. A vírus a WHO jelenlegi állásfoglalása szerintnem terjed emberről emberre. Ugyanakkor biztosat nem lehet tudni; például Brazíliában már olyan kismamáról is tudnak, aki nemi úton kapta meg a fertőzést.

8. Ne essenek teherbe – ezt tanácsolják a latin-amerikai nőknek az orvosok. Kolumbiában az egészségügyi miniszter azt ajánlotta a nőknek, hogy mostantól 8 hónapig igyekezzenek megakadályozni a terhességet. A tanácsot nem könnyű megfogadni; másfelől sok latin-amerikai országban tilos az abortusz, El Salvadorban például egyenesen 40 év börtönbüntetést kaphat anya és a beavatkozást végző orvos egyaránt. Ezekben az országokban értelemszerűen igen magas az illegális terhességmegszakítások aránya, és emberi jogi aktivisták szerint most majd még több nő élete kerülhet veszélybe, akik a zika-vírustól való félelmükben ehhez a megoldáshoz folyamodnak.

9. A zika-vírus elterjedése Magyarországon, illetve Európában nem valószínű; az ÁNTSZ azt javasolja azoknak, akik a térségbe készülnek utazni, hogy védekezzenek a szúnyogcsípések ellen szúnyoghálóval, ruházattal és sprayvel.

10. És hogy mikor lesz védőoltás? Úgy tűnik, sokára; egyes becslések szerint 10 év is beletelhet. Merthogy minden vakcina kifejlesztése évekbe telik. „Az igazi probléma az, hogy terhes nőkön tesztelni vakcinát praktikus és etikai rémálom” – idézi a Guardian a már említett kutatóintézet egy másik szakemberét.

11. A 2016 nyarán esedékes riói olimpia újabb veszélyforrás lehet a vírus továbbterjedésére (a trópusi övezetben legalábbis); a New York Times szerint a szúnyogok brazíliai elszaporodása is a 2014-es brazíliai labdarúgóvébével hozható összefüggésbe.

forrás: who.org, nytimes.com, wikipédia, MTI, guardian.co.uk