Olyan fordulóponthoz érkezett a nők élete Szaúd-Arábiában, hogy még Rihanna is ezt ünnepli

Szaúd-Arábiában kedden bejelentették az állami tévében, hogy 2018 júniusától az ország női állampolgárai is vezethetnek autót. Az ultrakonzervatív országban ez a régóta életben levő tilalom a nők elnyomásának egyik szimbóluma volt. A hír bejelentése tehát valóságos földrengés (a szó átvitt és pozitív értelmében, persze); záporoznak is a lelkendező bejegyzések a közösségi oldalakon.
Még maga Rihanna is kifejezte szolidaritását a szaúdi nők mellett: az Instagramra posztolt ki egy karikatúrát, amelyen egy szaúdi nő egy Lexus motorháztetőjén ül.
A közel-keleti ország volt az egyetlen a világon, ahol törvény tiltotta, hogy nők is ülhessenek a volán mögött. Az eddigi törvény szerint ha nőt vezetésen kapnak, letartóztatják és pénzbírsággal sújtják.
A tilalom feloldásáról szóló hírt a világ vezetői is megkönnyebbüléssel fogadták, például António Guterres ENSZ-főtitkár „helyes irányba mutató fontos lépésnek” nevezte a döntést.
A szaúdi nők elnyomása így is példátlan. A férfiak számára engedélyezett a többnejűség, és könnyebben válhatnak el a feleségüktől, mint a nők, akik számára ehhez is a férjük engedélye szükséges. Továbbra is szigorú szabályok írják elő a nők öltözködését, nem állhatnak szóba olyan férfiakkal, akikkel nem állnak rokonságban és csak férfi kíséretében (vagy írásos engedélyével) dolgozhatnak vagy utazhatnak. 2017 májusában már eltörölték azt a törvényt, amely szerint férfi gyám jelenléte szükséges ahhoz is, hogy iskolába vagy orvoshoz menjenek a nők, ami egy korábbi előrelépés volt az emberi jogok nőkre történő kiterjesztése felé.
