Svédországban olyan jól gazdálkodnak a hulladékkal, hogy egyszerűen elfogyott
Svédországban annyira hatékonyan működik az újrahasznosítás a lakosságban és az iparban egyaránt, hogy kénytelenek szemetet importálni más országokból annak érdekében, hogy az újrafeldolgozó üzemeik működését fenntarthassák, írja az Independent.
2011 óta a háztartási hulladékok kevesebb, mint 1 százaléka került a szeméttelepekre. Ezt csinálja bárki utánuk!
Svédország évtizedek óta rendkívül nagy figyelmet fordított a fenntarthatóságra, például 1992 óta magas adót kell fizetniük azoknak, akik fosszilis tüzelőanyagot használnak, és ma már az elektromos áram csaknem felét megújuló energiaforrásokból termelik.
A hulladék-importálás azért is fontos, mert a szemét elégetéséből származó energia a nemzeti fűtőhálózatba kerül bele, márpedig Svédországban ugyancsak hidegek a telek. Más országokban az elégetett hulladék végterméke füst formájában távozik a kéményekből és pocsékba megy, magyarázza az Independentnek a Anna-Carin Gripwall, a svéd hulladékgazdálkodási szövetség szóvivője. Szerinte minden országban létre kellene hozni olyan létesítményeket, amelyek az elégetett hulladékot energiává alakítják át, ahelyett, hogy újabb és újabb szeméttelepeket nyitnának.