Őrült "neves" sztorik az Egyesült Államokból

Borítókép: Őrült "neves" sztorik az Egyesült Államokból
Hiába a névadási szabadság, galibák azért ott is akadnak...

Az Egyesült Államokban szinte teljes a névadási szabadság, mert ez van összhangban az alkotmány Első Kiegészítésével, amelyre az amerikaiak roppant érzékenyek.


Fotó: Vanessa Kay/500px.com

Így lehetett népszerű keresztnév Kossuthból – jelenleg is 909 ember viseli, és ez a szám évente kb. 7-tel növekszik. De Angliában is sok baba viselte a '48-as magyarok vezetéknevét keresztnévként, például az 1859-ben született, kedvelt angol író, Jerome K. Jerome nevében a K. a Klapka nevet jelöli.
Az USA egyes államaiban eltérő, de többnyire rendkívül megengedő szabályok érvényesek. Texasban például római szám igen, de arab nem szerepelhet a névben, Massachusettsben a háromtagú név nem lehet hosszabb 40 karakternél, New Hampshire-ben pedig aposztrof és kötőjel kivételével nem szabad írásjeleket tartalmaznia a névnek.
Az elmúlt években két névadási botrány foglalkoztatta az amerikai közvéleményt – mindkettő véletlenül pattant ki. Tavaly egy Tennessee állambeli kisvárosban egy helyi bírónő arra kötelezte (volna) egy 7 hónapos kisfiú szüleit, hogy változtassák meg gyerekük nevét, mert a baba születésekor a Messiah utónevet kapta, a bírónő szerint viszont „ez egy olyan cím, amit egyetlen személy viselhet: Jézus Krisztus”. Ítéletét a szülők megfellebbezték, a jog az ő oldalukra állt, a kiskölyök Messiás maradt. A bírónő indoklása, mely szerint ezzel a névvel a gyermek összeütközésbe kerülhet a mélyen vallásos keresztény környezettel, különösen felháborította az állam és az egyházak szétválasztására érzékeny polgárokat, a családjogász szerint pedig sok száz embert hozna jogilag bizonytalan helyzetbe, ha a Legfelsőbb Bíróság elfogadta volna ezt az álláspontot, ugyanis csak 2012-ben 800 amerikai babát neveztek el Messiásnak, 4 ezret Jézusnak, 500-at Mohammednek, 29-et pedig Krisztusnak. (Érdekes lenne tudni, hogy nálunk hasonló igény esetén hogy döntene a névtanács?)
A másik eset New Jersey-ben történt, ahol a jog minden olyan keresztnevet engedélyez, amely nem tartalmaz számokat, szimbólumokat és amely nem obszcén. Ám 2009-ben egy cukrász visszautasította egy 3 éves kisgyereknek szánt torta elkészítését, amire azt kellett volna felírnia cukorral, hogy „Boldog szülinapot Adolf Hitler”. A sértődött papa feljelentette, így bíróság elé került az ügy – és a név. Vizsgálat indult, kiderült, hogy a család minden tagja demonstratívan náci neveket visel, a ház tele van Hitler-rekvizitumokkal és a gyerekeket is ebben a szellemben nevelik. Carlton Larson, a Kaliforniai Egyetem jogászprofesszora írta: „Ha Cambellsék mondjuk R2D2-nak nevezték volna el a gyereküket, annak bejegyzését meg kellett volna tagadni, az államban érvényes, a névadásra vonatkozó szabályok miatt. De az Adolf Hitler keresztnév előtt nincs legális akadály.” Ennek ellenére a véres szájú náci apától és anyától elvették gyerekeiket – a negyediket egyenesen a szülőágyról vitték el –, és állami gondozásba helyezték, a gyerekek szellemi veszélyeztetése miatt.
Az angolszász országokban a névváltoztatás is végletesen liberalizált. De az az eredetileg George Garratt nevű 19 éves angol srác, aki alighogy nagykorú lett, 10 font illeték ellenében nevet változtatott, mégis címlapra került. Új neve ugyanis Captain Fantastic Faster Than Superman Spiderman Batman Wolverine Hulk And The Flash Combined. A névválasztással egyidejűleg megdöntötte a „világ leghosszabb keresztneve” rekordját, amit addig egy Rhoshandiatellyneshiaunneveshenk Koyaanisquatsiuth Williams nevezetű, 1984-ben született texasi lány tartott.

Olvass bővebben a hazai névadási gyakorlatról az Éva magazin márciusi számában!

Szöveg: Simándi Juli