Mellműtét Angelina Jolie módra – vajon itthon is lehetséges?

Borítókép: Mellműtét Angelina Jolie módra – vajon itthon is lehetséges?
Dr. Pataki Gergely plasztikai sebészt kértük meg, hogy választ adjon arra, milyen lehetőségei vannak itthon egy masztektómián átesett páciensnek.

Mindannyiunkat sokkolt, amikor tavasszal Angelina Jolie bejelentette, hogy mindkét mellét amputáltatta (erről bővebben ide kattintva olvashatsz). Sokan arról cikkeznek azóta is, hogy Jolie írása „felvirágoztatta” a mellrákbizniszt. Dr. Dank Magdolnát, a Semmelweis Egyetem Radiológiai és Onkoterápiás Klinika docensét is megkérdeztük korábban az esettel kapcsolatban, aki a többi között arra is választ adott, vajon hány ember lehet itthon Jolie-hoz hasonlóan érintett.


Angelina Jolie új melleivel, Brad Pitt oldalán - Fotó: Pinterest

Októberi számunkban, amely még kapható az újságárusoknál, tovább boncolgatjuk az Angelina Jolie-kérdéskört szerzőnk, Lami Juli segítségével. Ennek kapcsán Dr. Pataki Gergely plasztikai sebészt kértük meg, hogy választ adjon arra, milyen lehetőségei vannak itthon egy masztektómián átesett páciensnek.

Végeznek-e genetikai jóslást a szóban forgó hibás gén (BRCA1 és BRCA2) létezésére társadalombiztosítási alapon?
Igen, de csak abban az esetben, ha felmerül a familiáris ágon öröklődő emlőrák esete. Ha a BRCA gének valamely mutációját igazolják egy daganatos betegnél, akkor a család összes tagjánál elvégzik a vizsgálatot, amit az OEP finanszíroz. Ennek során derül ki, vannak-e a családban nem beteg hordozók, azaz olyanok, akikben jelen van egy hibás génváltozat, de az még nem okozott problémát.

Kinél javasolt a BRCA gének vizsgálata?
Akinek a családjában 40 éves kora előtt volt melldaganattal diagnosztizált nő, vagy volt emlőrákos férfi a családban, esetleg emlőrák és petefészekrák együttesen lépett fel valamely közeli rokonnál, ott nagy a valószínűsége annak, hogy az illető is hordozza a mellrákra hajlamosító BRCA1 és BRCA2 jelű géneket.

Aki pusztán kíváncsiságból szeretné elvégeztetni, az hol teheti meg és mennyiért?
Magyarországon több géndiagnosztikával foglalkozó centrum kínál ilyen szolgáltatást.

Ha valaki a masztektómia (melleltávolítás) mellett dönt, akkor milyen lehetőségei vannak? Milyen skálán mozognak az implantátumok árai, minősége és ebből kinek és mennyit fedez a tb?
Hazánkban még nem számít bevett gyakorlatnak az emlők megelőző eltávolítása (preventív masztektómia), de azok a páciensek, akiknél fennáll a veszélyes genetikai háttér, kérhetik a műtétet. Egy ilyen ritka, mutáns gén megléte 65%-ra (egyes tanulmányok szerint 80% fölé) növeli a mellrák kockázatát. A műtéttel a nagyarányú kockázatot 5% alá lehet csökkenteni. Az operáció során célzottan az emlő mirigyállományát távolítjuk el, vagyis nem az egész mellet, majd egy úgynevezett szövettágítót helyezünk be, ezzel formáljuk az izom-, kötőszöveti és bőrállományt. Egy második műtét során a szövethiányt implantátummal, ritkább esetben a hastájékról szabadon átültetett zsírszövettel, vagy hasról vagy hátról vett lebennyel pótoljuk. Angelina Jolie esetében egy biotechnológiávall létrehozott szövetregenerációs mátrix segítette a természetes eredmény elérését és az új implantátum gyors beépülését. A beavatkozás ideális esetben rejtett hegekkel gyógyul, így az új mell hasonlóan szép és természetes lehet, akár az eredeti. A jó hír ebben az eljárásban az, hogy a női életminőség nem sérül hosszan, és nem kell évekig várni a végleges helyreállításra. A kutatásoknak és a plasztikai sebészet fejlődésének köszönhetően ma már a páciens választhatja a preventív mellszövet-eltávolítást, a teljes bőrfelület- és bimbómegtartással.

A már kialakult emlőrák miatti műtétek csak egy részénél elvégezhető az azonnali helyreállítás, a többségüknél biztonságosabb a műtéti, gyógyszeres és sugárterápiás kezelés lezárta és egy nyugalmi fázis után optimálisabb később megkezdeni az emlő plasztikai helyreállítását. Az is köztudott, hogy előrehaladottabb mellrák esetén általában 2-3 lépcsőben (szövettágítás, lebeny, implantátum beültetés, bimbóképzés) kell a rekonstrukciós műtéteket végrehajtani, és gyakran nincs lehetőség a bimbó megtartására. A tb a helyreállító műtéteket teljes egészében támogatja, azonban ma már sokat választanak magánorvost is a probléma megoldására. Magánorvosok esetén igen széles skálán mozognak a műtétek árai.


Fotó: Pinterest

Mindenkit kellene szűrni a hibás génekre pl. a BRCA-hibás génekre? Kiknek javasolt a megelőző műtét?
Természetesen nem, ilyen szűréseken csak az arra hajlamos embereknek kellene részt venniük. Ma még nem lehet – és nem is kell – minden lehetséges betegséget előre kiszűrni, de a mellrák sajnos óriási területet bitorol a daganatos betegségek tárházában, ahogy Magyarországon is nagyon magas számú a mellrákos megbetegedés. Úgy gondolom nagyon fontos, hogy egy ilyen esetben – amikor is a családot egy nagy kockázatot jelentő gén terheli – van választás. Bár hazánkban ez nem bevett gyakorlat, de bizonyos esetekben dönthet és dönt a páciens a műtét mellett, ha rendelkezik ezzel a markáns genetikai háttérrel. A szakma prevenciónak tartja ezt az eljárást, a daganatra hajlamosító génhátterek jövőbeli feltérképezésével ezek a preventív (megelőző) műtétek egyre elfogadottabbá és rutinszerűvé válnak majd. A mellrák kapcsán azonban leginkább a megelőzés legfontosabb lépésére, azaz a mell önvizsgálatára kellene még több figyelmet szentelni.

Lehet-e az új mell annyira gyönyörű és természetes, mint amilyen Angelináé? Vannak itthon ennyire jó minőségű, megbízható eljárások?
Hazánkban is világszínvonalon folyik a mellnagyobbítás és az emlő helyreállítása. A szövetpótló eljárások fejlődésével és a prémium minőségű implantátumokkal szinte tökéletes elérhető a természetes hatás. Kis vagy elvesztett mellállomány esetén főleg anatómiai (csepp alakú) implantátummal. Mellhelyreállítások, de ma már mellnagyobbítások, implantátumcserék egyre nagy százalékában is sajátzsírt is töltünk vissza a mell elvékonyodott rétegeibe, ezzel is fokozva a még természetesebb hatást. A saját zsírnak nem csak a térfogatpótló hatását használjuk ki, hanem a regeneratív hatását is. Nagyon fontos hangsúlyozni, hogy ma már nem csak a rutin mellnagyobbítás során tudjuk a mell formáját, pozícióját és méretét maximalista módon befolyásolni, hanem a mell helyreállításánál is. Ez növeli az önbizalmat, megelőző mellállomány eltávolítás esetén pedig hatalmas biztonságot is jelent a szépérzésen túl.


Az októberi Évában is foglalkozunk az Angelina Jolie-jelenséggel.

Mi a véleménye Angelina Jolie döntéséről?
Valóban tiszteletreméltó, ugyanakkor még sokak számára sokkoló lehet Angelina Jolie döntése. Lesznek, akik elítélik, de lesznek olyanok is, akiknek ez a hír megkönnyíti a döntést, oldja a szégyenérzetet, megfordítja az erről vallott nézeteket, vagy épp a saját mellrák betegséghez való felfogást, hozzáállást. A műtéti leírások is elérhetőek szakmai publikációkban. Ez alapján kétségtelen, hogy Angelina kivételes helyzetben van, hiszen sorozatműtéte során mindenből a legjobbat, legkorszerűbbet kapta. Egyes szakmai csoportok támogatják, mások kételkednek a preventív masztektómia ilyen fokú létjogosultságában.
Fontos tudni, hogy az esetek döntő többségében az emlőrák kialakulását nem a szülőktől örökölt hibás BRCA gén okozza. A legtöbb daganat hormonérzékeny. Ezek a daganatok gyógyszeres kezelésével emlőrákosok millióinak életét mentették meg a rák megszüntetésével, vagy újabb emlőrák kialakulásának megakadályozásával. Ez a kezelés a BRCA-mutációt hordozók részére is sikeresen alkalmazható. Az önvizsgálat és a betegség korai felismerése a legfontosabb kérdés, mert létezik és életet ment az eredményes gyógykezelés.