Ismert emberek gondolatai a fogyatékosságról

Borítókép: Ismert emberek gondolatai a fogyatékosságról
Másnak születni nem választott állapot - vallja Jakupcsek Gabriella, Alföldi Róbert, Winkler Róber, Zséda és Bozsik Yvette.

A Kézenfogva Alapítvány tizenhat ismert ember véleményét kérdezte meg a fogyatékosság kapcsán. A válaszokat a Kezemfogva című blogukban publikálják hétről hétre. Tizenegy vélemény már felkerült a blogba, köztük van Jakupcsek Gabriella, Alföldi Róbert, Winkler Róber, Zséda és Bozsik Yvette gondolata is.


Fotó: Pinterest

"Sérültnek születni, azzá válni lehet feladat, áldás, szerencsétlenség, kiváltság, átok. S hogy melyik, az az adott sérültet körülvevő embereken, a családon és a társadalmon múlik" – mondja Böszörményi Gyula. Az ő gondolata a vitaébresztő, a kiindulási pont. Az Alapítvány arra kíváncsi, hogy egyetértenek vagy sem a fenti idézettel a megkérdezett ismert emberek. Íme a válaszaik:

Egy olyan világot szeretnék, amiben az élethez és a boldogsághoz való jog nem kérdés, és nem külön megoldandó feladat, hanem ugyanolyan természetes dolog, mint az, hogy az is előre jusson és haladjon, akinek ez nem is olyan egyszerű. A sérült emberek mutatják meg, hogy nincs lehetetlen. A Társadalom pedig örüljön, hogy vannak ilyen tagjai. Megmutatják, hogy hogyan kellene élnünk” (Alföldi Róbert)

Lassan Magyarországon is megjelennek olyan vállalkozások, ahol csak fogyatékkal élők dolgoznak. Most bemutatunk kettőt.

„Az, hogy egy társadalom maximálisan elfogadja a sérült, fogyatékkal élő embereket, mindannyiunk közös feladata, ugyanakkor saját felelősség is! A legnagyobb gond sokszor éppen az, hogy kollektív felelősségről beszélünk és másoktól várjuk a megoldást. Mindeközben elfeledkezünk arról, hogy megnézzük, mi magunk mit tehetünk, hogy másoknak jobb legyen.” (Zséda)

„Keserűen tapasztalom, hogy nem látni fogyatékkal élőket a mindennapokban, mert nincs lehetőségük részt venni a többségi társadalom életében. Nem jó, hogy nem tudom megmutatni a gyermekemnek, hogy a fogyatékos ember mennyiben más és miben pont ugyanolyan, mint mi.” (Jakupcsek Gabriella)

Ti mit gondoltok? Kíváncsiak vagyunk a véleményetekre, várjuk a kommenteket a témában!