Donald Trump gyermekkora: így cseperedett az amerikai elnök
Felmenők
Apai nagyapja, a német Friedrich Trump 1885-ben, 16 évesen érkezett az Egyesült Államokba, ahol fogadók és éttermek üzemeltetésével gyűjtött tisztes vagyont. 1903-ban elvette a szintén német Elisabeth Christ varrónőt, és megszületett fiuk, Frederick Trump. Fred korán, 19 évesen bekapcsolódott az ingatlanüzletbe, 1936-ban megnősült, feleségül vette Mary Anne MacLeodot, és öt közös gyermekük született.
A család enyhén szólva sem volt szegény sorsú, Fred ingatlanfejlesztőként alaposan megkereste a kaviárját: főként New York külvárosában épített házakat, lakásokat. „Nagy házban laktunk, de sosem gondoltuk magunkat gazdag gyerekeknek. Arra neveltek minket, hogy ismerjük egy dollár értékét is, és hogy értékeljük a kemény munka fontosságát.” – emlékezett Donald Tony Schwartz-zal közösen írt, nagy sikerű Az üzletkötés művészete című, 1987-es könyvében.
Trump családja
Donald 1946. június 14-én született a Queens-i Jamaica Kórházban a házaspár negyedik gyerekeként. Idősebb testvéreivel, Maryanne-nel, Fred Jr.-ral, Elizabeth-tel és öccsével, Roberttel nőtt fel Queens Jamaica Estates negyedében. Tehetős szülei a hetedik osztályig a Kew-Forest magániskolába járatták, nyolcadiktól tizenkettedikig pedig a New York-i Katonai Akadémiában, egy bentlakásos magániskolában koptatta a padokat. Utóbbiba azért iratták be, mert viselkedési problémái voltak, az apja később úgy emlékezett erre, hogy „elég durva fickó volt kicsi korában”.
„Nagyon hagyományos családunk volt. – írja Donald egy helyütt a könyvében. – Apám volt a hatalom és a családfenntartó, anyám pedig a tökéletes háziasszony.” Mary Anne gondoskodott a gyerekekről, főzött, takarított, zoknit stoppolt, és közben jótékonysági szervezetekkel dolgozott Queens közelében. Fia szerint mindig volt érzéke a drámához. „Nagyon tradicionális háziasszony volt, de érdekelte a világ. Még most is emlékszem, hogy édesanyám, aki születése szerint skót származású, a televízió előtt ült, és nézte Erzsébet királynő megkoronázását. Egy egész napig nem mozdult.”
Donald Trump minden alkalmat megragad, hogy elismeréssel beszéljen a családjáról, mint az Amerikai Álom egyik mintasejtjéről. Fredről például ez olvasható a könyvben: „A legnagyobb hatást apám, Fred Trump gyakorolta rám. Sokat tanultam tőle. Megtanultam keménynek lenni egy nagyon kemény üzletben, megtanultam, hogyan motiváljam az embereket, elsajátítottam a hatékonyság leckéjét: szállj be, végezd el, csináld jól, és lépj ki.”
Frederick Trump végül 1999. június 25-én hunyt el 93 éves korában, miután tüdőgyulladás miatt kórházba került. Mary Anne 2000. augusztus 7-én halt meg, 88 évesen. 63 évig voltak házasok. Trump testvérei közül a pilóta és alkoholbeteg Fred, az üzletember Robert és a bíróként dolgozó Maryanne már nem élnek. Elizabeth Trump Grau a Chase Bank Manhattannél dolgozik: Trump őt nagyon kedvesnek és ragyogónak, ugyanakkor kevésbé ambiciózusnak írta le.
A mítosz árnyalása
Nem mind arany, amit fényesítenek. 2020-ban Donald unokahúga, a pszichológus Mary Trump könyvet jelentetett meg azzal a nem titkolt céllal, hogy megakadályozza nagybátyja újraválasztását. A Túl sok és soha nem elég: Hogyan hozta létre a családom a világ legveszélyesebb emberét zsarnok és rideg, egyenesen szociopata emberként jellemzi Donald apját, Fredet, anyját pedig kiszolgáltatott és tehetetlen személynek írja le. Mary Trump megoszt egy tanulságos esetet: amikor a családanya egy időre kórházba került, az érzéketlen Fred sorozatosan megalázta és büntette a két és fél éves Donaldot. A gyerek ráadásul folyton a tévé előtt ült, ami szintén nem tett jót a mentális egészségének. Az unokahúg szerint Donald testvérének, Frednek – Mary apjának – alkoholizmusában és korai halálában szintén nagy szerepet játszott a családfő érzelmi üressége és brutalitása.
A pszichológus Trump elemzése szerint Donaldból módszeresen kiölték az érzelmeket, nárcisztikust neveltek belőle, és azt tanították neki, hogy minden körülmények között keménynek és rendíthetetlennek kell látszani, akkor is, ha ezekért színlelni vagy sorozatosan hazudni kell. A fiú pedig szerinte jó tanítványnak bizonyult.
A könyv – akár igaz, akár nem, amit benne írnak – végül nem ért célt. Trumpot idén novemberben hatalmas fölénnyel újraválasztották.